Yollar serbest!


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

11 Eylül 2019, 08:40

Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'den zaman zaman söz ediyorum. Aslında İzmir'de olup da, değişik kentlerin isimleri adı altında, sözde kurulan hemşehri derneklerine de karşıyım. Bunların birilerine yardım ettiklerine de inanmıyorum. Sadece ve sadece işlerini bir şekilde yürütmek ve organize gibi görülerek, bir şekilde menfaat temin etmeye çalıştıklarına tanık olanlar da çok. Özellikle resmi kurumlar ve belediyelerde etkili oldukları da bir gerçek. ASKON'dan yapılan açıklamaya göre; 25 kişilik bir heyetle Bitlis ve Van şubelerinin misafiri olmuşlar.Bu misafirlikler bilirim. Konuklarına o kadar iyi davranıp, ağırlamak için adeta fır dönerler. Buraya kadar herşey güzel...
Söyledikleri şu: 'Bitlis ve Van yatırım yapılabilir kentler!'
Güldüm. Ne duruyorsunuz?
Hadi size güle güle!
Hayırlı işler...
İzmir'e birçok kişi gibi çulsuz gelip, büyük paralar kazananlar var. Siz nasılsa bulanlardan değilsiniz, yani dededen varlıklı olduğunuza göre, bu kentlerimizin gelişmesine yardımcı olursunuz. Size dua ederler...
İzmir'de sizden boşalan yerleri de doldurmaya hazır çok kişi ve şirket var. Pusuda bekliyorlar. Hatta birkaçı birleşir, bir dilekçe verir ve işyerini de dernek merkezi yapar, olur biter. Benim naçizane önerim önce kendilerinin sonra da üyelerinin sıkıntılı dönemi atlatmaları, hatta ürünlerinde indirim yaparak vatandaşa destek olmalılar. Gezmekle, yemekle, içmekle hiç kimse birşey kazanamaz. Ama hesap adların geçmesi, birşeyler yapıyor gibi gözükmekse yani bir şekilde koltuk davası ise buna da birşey diyemem. Bu söylediklerim İzmir'deki tüm dernek ve kuruluşlarla ilgili. Ticaret Doğu'ya kayıyor, diyenlere de söylüyorum, hemen kopun İzmir'den ve bu fırsatı kaçırmayın...
Acaba bu arkadaşlardan çok şey mi istiyorum.

Giriş...

Şimdi yazacaklarım, 'Nerede usulsüzlük var?' diyebilir. Usulsüzlük şurada; Bir şirketin belediyeden veya devlet kurumundan ihale alması normaldir. Ancak aynı şirket aynı kurumdan yüzlerce ihale alırsa tuhaflık başlıyor. Şirkete göre ihale açmaya ne denir?
Şirkete göre ihale açmayı ise siz değerlendirin.

Bu bir rekor gibi

Yazar Murat Ağırel, 2011 yılından itibaren Yeni Şafak'ın sahibi Nuri Albayrak'ın damadı Adem Altunsoy'un şirketinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden tam 212 adet ihale aldığını yazdı.
Ağırel, 'Sadece 1 Ocak 2018 ve 31 Ocak 2019 tarihleri arasında almış olduğu ihale sayısı 16. Aldığı ihalelerin toplam bedeli ise sadece 1 yılda 302.7 milyon lira' diye yazdı.
"İsraf araçlar kime ait biliyor musunuz?" başlığıyla yayımlanan yazısının özeti şöyle:
'....  Daha önce yazdım tekrar hatırlatmam lazım. Yenikapı'da Göreceğiniz her iki araçtan birini kiralayan firma Nuri Albayrak'ın damadı Adem Altunsoy'un sahibi olduğu Platform Turizme ait.
İBB 2011-2018 yılları arasında toplam 2 milyar 200 milyon TL araç kiraladı. Sadece Platform Turizm ise 2011-2018 yılları arasında İBB'ye 1 milyar 350 milyon TL'lik araç kiralama işi yaptı.
En çok sesi çıkanlardan bir İbrahim Karagül'dü. Bu feryatlarının nedenlerini yeni çıkan kitabım ŞAKİ'den örnekler vererek açıklayayım.

Yanlış da değil

2011 yılından itibaren Albayrak'ın damadı Adem Altunsoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden tam 212 ihale aldı. 1 Ocak 2018 ve 31 Ocak 2019 tarihleri arasında almış olduğu ihale sayısı 16. Aldığı ihalelerin toplam bedeli ise sadece 1 yılda 302.7 milyon lira. Çok dahası da var.
Albayrak Grubu, sadece İstanbul özelinde baktığınızda artık "İstanbul'un baronu" haline gelmiş durumda. İstanbul'daki hemen her belediyeden ve İBB iştiraklerinden yüksek fiyatlı ihaleleri rakip tanımadan alıyor. Öyle ki EKAP kayıtlarına göre, Albayrakların damadının İstanbul'da 2011'den bu yana toplam aldığı ihale bedeli 1 milyar 642 milyon 146 bin 665 lirayı bulmuş vaziyette.
İnanabiliyor musunuz!
Ekrem İmamoğlu gelince ne oldu?
Tek bir gruba giden bu ihaleler en düşük fiyatı veren bölgesel işletmelere aktarılmaya başlandı. Böylelikle hem daha ucuz iş alımı yapıldı hem de ihaleler sonucunda oluşan iş sahasından çok daha fazla yoksul İstanbullu yararlanmaya başladı. İşte feryat figan Ekrem İmamoğlu'na ve seçimlere saldırmalarının nedeni bu. İmamoğlu, halkın sırtına binenlere kapıyı gösterdiği için bin bir türlü iftira ve yalanla seçimi iptal ettirmek için uğraştılar.
Dertleri İstanbul'da yaşayan, İstanbul'un cefasını çeken millet değil, kendi sefalarının geleceğidir.
 
KURDELA

Dünya bu!

Enver Kaya yazmış: 'Suriyelilere 40 milyar dolar harcayıp, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ı yük gibi gören ülkeye Türkiye denir.'

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.