Zenginler daha az vergi ödüyor


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

03 Nisan 2021, 08:25

Bu ara başlığı okuyunca aklınıza ne geldi, biliyor gibiyim?

Bizim sonradan görme varlık sahibi olanlarımızı düşündünüz değil mi?
Yok canım hiç olur mu?
Yusuf Düvenci anlatmıştı:
Bir restoranda limon sıkma yarışı yapılmış...
Müşterilerle yarış başlamış, aşçılarla sürmüş...
En son bir pehlivan gelmiş, 'tamam' dendiği zaman limondan biraz daha fazla su çıkarmış...
Tam 'şampiyon' ilan ediliyormuş ki, çelimsiz biri çıkmış, 'Bunda daha su var!' demiş..,
Gülmüşler!
'Hadi dene!' demişler, ısrarcı adama...
Ve herkesin şaşkın bakışları arasında, sıkılmaktan iyice büzülmüş olan limonu almış, avucunu sıkınca sular akmaya başlamış...
'Bu nasıl olur?'  diye düşünürlerken 'Sen kimsin?' diye sormak akıllarına gelmiş...
Yanıt şöyle:
'Ben vergi memuruyum!'
Ya böyle!
Şimdi de dünyanın en zengin ülkesi olarak adlandırılan ama yoksullarının sayısının birçok ülke insanından da fazla olan ve milyonlarca kişi pandemi nedeniyle devlet yardımı alan Amerika'ya gidelim...
Sürprizi öğrenin...

Yazınca öğrendik

Rob Garver diye biri araştırmış ve açıklamış...
Biden yönetimi ABD'nin altyapısına ve istihdama yapacağı dev yatırımın önemli bir kısmına, varlıklı kesime ve şirketlere yönelik vergileri artırarak kaynak sağlamayı planlıyor.
Ancak yeni bir araştırma, varlıklı kesimin karmaşık vergi kaçırma yöntemlerini kullanarak her yıl 175 milyar dolar vergi kaçırdığını gösteriyor.
Dahası uzmanlar, daha yüksek oranda vergi konulmasının vergi yasalarına daha az uyulmasına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.
ABD'de her yıl vergi borçlarıyla ödenen vergiler arasında büyük bir fark görülüyor.
Ancak Vergi Dairesi'nden (IRS) araştırmacılar ekonomi alanında uzman üç akademisyenle ortak bir çalışma yaparak, varlıklı Amerikalılar'ın her yıl IRS'ten gizlediği gelir miktarını hesapladığında, ortaya çıkan sonucun daha önce yapılan hesaplamalardan çok daha fazla olduğunu ortaya koydu.
Bu ay Ekonomik Araştırma Ulusal Bürosu tarafından yayımlanan araştırmada IRS kayıtlarından kapsamlı veriler kullanılarak, ABD'de en üst sıradaki yüzde 1'lik dilimde yer alan en yüksek gelir sahiplerinin her yıl ortalama yüzde 20 oranında daha az gelir beyanında bulunduğu görüldü.
Karmaşık vergi kaçırma yöntemleri Araştırmaya ilişkin raporu kaleme alan uzmanlardan London School of Economics'ten Daniel Reck, 'Gelir dağılımının en tepesinde ciddi boyutta ve karmaşık bir vergi kaçırma durumu var. Karmaşık vergi kaçırma vakaları genellikle olağan vergi denetimleri sırasında tespit edilmediği için, geleneksel tahminlerin gösterdiğinden daha fazla miktarda bir vergi kaçırma durumu olduğunu görebiliyoruz' diyor.
Umarım bizim sonradan görmeler vergi kaçıran Amerikalılarla iş yapmıyorlar ve samimiyet kurmamışlardır.
Yoksa onlar da bu yola başvurabilirler...
Benden söylemesi...
Araştırmada, vergi kaçırmak için gelirlerin ya off-shore hesaplarda tutulduğu ya da elde edilen karın paravan şirketler üzerinden kurumlar vergisi olarak değil de bireysel kazanç olarak gösterildiği belirtiliyor.

Ben ettim, sen etme!

Ben son sözümü vergi kaçıran, hayırlardan kaçan, karşısındakini küçük görenlere Tolstoy'un cümleleri ile seslenmek istiyorum:
'Kimseyi küçümseyecek kadar büyük değilsin.
Çünkü gün gelir, küçümsediğin her şey için, önemsediğin bir bedel ödersin!'
Bir bakarsın bir gün karşına, 'Demokrat İzmir'in Patronu Yusuf Düvenci'nin anlattığı 'limon' hikâyesindeki gibi çelimsiz cılız bir adam çıkar...
Ne mi yapar?
Seni alt eder...
'Ben ettim, sen etme!' diye yalvaranların sırasına girersin...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.