'Şike'de ara karar açıklandı

Türk futbolunda yaklaşık 1 yıldır devam eden Şike Soruşturması'nın 22. duruşması bugün sona erdi. Mahkeme Heyeti, sanıkların son savunmalarını aldıktan sonra ara kararını da açıkladı. Karara göre, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu, Giresunspor eski Başkanı Olgun Peker ve menajer Ali Kıratlı için tahliye talebi reddedildi

'Şike'de ara karar açıklandı
29 Haziran 2012 Cuma 10:29

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 22. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.

TUTUKSUZ SANIK KATILDI

Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Mecnun Odyakmaz, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun, Ümit Karan, Serdar Adalı, Korcan Çelikay, İbranim Akın, İlkay Çelikay ve Serdar Kulbilge’nin de aralarında bulunduğu 36 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

BEŞİKTAŞ BAŞKANI FİKRET ORMAN DA İZLEYİCİLER ARASINDA

Duruşmaya izlemek için spor camiasından isimlerde hazır bulundu. Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Abdullah Kiğılı da duruşmayı izliyor.

YOKLAMA YAPILDI


Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ


Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sınırlı sayıda muhabirler alındı. Muhabirlere ve izleyicilere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ait akreditasyon kartı verildi.

MÜDAHİL TRABZON’UN AVUKATI KONUŞTU


Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya, müdahil Trabzonspor’un mütalaaya kaşı beyanlarını vermesi ile başlandı. Trabzonspor’un avukatı Nusret Yılmaz, “1974 yılında 1. lige çıkan, sonra şampiyonluklara ambargo koyan Trabzonspor aleyhine teşvik ve şike girişiminde bulunan sanıklar, Trabzonspor’un teşvik girişimini engellemek istediklerini belirttiler. Buna dayanak olarak, rakip takımdaki memleketi Trabzonlu olan futbolcuları gösterdiler. Bu yaklaşım Türk futbolunun yarınları açısından kabul edilemez. Bu savunmalara itibar edilemez. Burada avukatın biri Eskişehir- Trabzon maçında Trabzonlu doğumlu Eskişehirli futbolculardan bahsetti. Ancak o zamanki maçta oynayan Eskişehirspor kadrosunda Trabzon doğumlu kimse yok. Bu iş din, dil, ırk, meselesi değildir.Bu bir kişilik, şahsiyet ve adamlık meselesidir" dedi.

KAZIM KOYUNCU’NUN SÖZLERİNDEN ÖRNEK

Trabzon’un bir futbol şehri olduğuna dikkat çeken avukat Yılmaz, “Trabzonsporluluk bir ruh, bir davranıştır. Rahmetli Kazım Koyuncu’nun dediği gibi bir direniştir. Bu ruh yediği ekmeğe ihanet etmemeyi gerektirir. Bu iddialar bir kenti, camiayı zedelemiştir. Sorumluluk sahibi insanlar beyanlarına dikkat etmelidir" diye konuştu.

“İÇİMİZE SİNDİREMİYORUZ"

3 Temmuz’da Türkiye’nin alışık olmadığı bu olayla karşılaştığını belirten Yılmaz, “Trabzon su süreci sükunetle karşıladı ve mahkemeye güvenini dile getirdi. Biz futbolun sahada oynanan oyun olduğunu, sahnelenen oyun olmadığını bilenlerdeniz. Bu yargılama aşamasında bazı Türk spor kulüplerinin totem ve uğur anlayışıyla yönetildiğine şahit olduk. Bunu da içimize sindiremiyoruz. Biz kimsenin mutsuzluğu üzerine mutluluk inşa etmeyiz. UEFA’nın Fenerbahçe’nin Avrupa Kupalarına kabul kararının, yargılamanız ile ilgisi olmamasına rağmen sanki ilgisi varmış gibi gösteriliyor. UEFA’nın kabul yazısı, sanki yargılama konusu eylemler gerçekleşmemiş gibi delil olarak sunulmaktadır" ifadelerini kullandı

ADALET İSTİYORUZ

Sanıkların cezalandırılmasını talep eden avukat Yılmaz,. “Biz şeffaflık, temizlik ve adelet istiyoruz" dedi.

AVUKAT BAYRAKTAR: UEFA DELİLLERİ İNCELEDİKTEN SONRA KARAR VERDİ


Davada söz alan Aziz Yıldırım’ın avukatı Köksal Bayraktar, “UEFA’nın kendisine gelen delilleri inceledikten sonra tahlil ederek kararını verdiğini belirtti. UEFA kararında ‘her türlü dinleme hakkının ihlali’ diye beyanda bulundu. Ona karşı da UEFA kendi yargılamasını yaptığını belirtti. Şike iddiasının maçların dışında telefon dinlemelerini dayanılarak ortaya konulması ve buradan cezalandırılmaya gidilmesi hukuka aykırıdır. Telefon konuşmalarında iddiaların, maçlarda somut olarak yansıma gerektiğini UEFA kararlarında vurgulamaktadır" dedi.

AVUKAT DEDE: TAHKİM KURULU KARARI YARGI KARARIDIR


Yıldırım’ın diğer avukatı Şeref Dede ise “UEFA ve TFF’nin kararlarına ilişkin Trabzonspor’un avukatının söylediği sözler kabul edilemez. TFF Tahkim Kurulu kararları, Anayasa’da yapılan değişiklik ile artık kesin nitelikte yargı kararı niteliğindedir. Tahkim Kurulu incelemesini yaptı ve Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe’nin şike ile teşvik suçlamalarına karışmadığını belirtmiştir.Bu kesin bir karardır" diye konuştu.


SADRİ ŞENER: TEŞVİK İDDİASI KOMİK


Hakkında Ankaragücü ve Sivasspor maçları ile ilgili iddialar bulunduğunu belirten Sadri Şener, “Ankaragücü maçı öncesi konuştuğum Melih Bey ve Hamdi Bey Fenerbahçeli zaten. Fenerbahçe’nın avukatı az önce, kulübün eskiden ikinci başkanı olan Hamdi Bey’in cezalandırılması talebinde bulundu. Bu bir ilktir herhalde. Fenerbahçelilerle yaptığım konuşmadaki teşvik iddiası komik oluyor" dedi.

Mahkeme Başkanının bu sözleri tutanağa geçirdiği sırada müdahale eden sanık Aziz Yıldırım, “Hayır ikinci başkanlık yapmadı" diye konuştu.

“BERAATİMİ TALEP EDİYORUM"

Sivas-Fenerbahçe maçına ilişkin Zeki Mazlum ile yaptığım bir telefon görüşmesi dışında bir beyan olmadığını ifade eden Şener, “Mazlum ile kulüpten olan alacaklarına yönelik bir görüşme yaptık. Ayrıca benim dışımdaki üçüncü kişilerin bu maça ilişkin görüşmelerinde ne Sadri ne de Başkan kelimesi geçmemektedir. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

CEMAL AYDIN: DAVA BUGÜN BİTECEK GİBİ GÖZÜKMÜYOR

Kulüpler Birliği Başkanı olan Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal ile bazı kulüplerin başkanları salona geldi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, duruşmaya ara verilince başkanların sanık bölümüne girmelerine izin verdi. Başkanlar burada sanık Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu'nu görünce duygusal anlar yaşandı. Önce tokalaştılar, sonra ayaküstü sohbet ettiler. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ise Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal'a, "Başkanlığınız hayırlı olsun" dedi.

Adalet Sarayı'ndan çıkışta ise Ankaragücü'nün eski Başkanı Cemal Aydın basın mensuplarına açıklamada bulundu. Cemal Aydın, kararın Pazartesi gününe kalacağını tahmin ettiğini söyleyerek şöyle konuştu:

"En azından bir hukukçu olarak onların böyle zor bir gününde, adaletin iyi tecelli edeceğini biliyoruz zaten ordan bir sıkıntı yok ama bu arada morale ihtiyaç var, 12 sene onlarla birlikte başkanlık yaptım bende. Dolayısı ile arkadaşlarımız bizi yanlarında görünce moralleri biraz daha artar, savunmalarını biraz daha kuvvetli ve güzel yaparlar diye buradayız. İnşallah en iyisi olur onlar için.

Ben biliyorsun Aziz Bey ile yalnız bugün değil önceki, yani Metris Cezaevi'ndeki yalnız Aziz Beyle de değil, diğer tüm çıkan arkadaşlarda dahil futbol adına onları hep ziyaret ettim. Ziyaret etmeyede devam ediyorum. Aziz Beyle de bu meyanda heralde on beş civarında Metris'de görüşme yapmışızdır. Dolayısıyla biz üzerimize düşen adamlık görevini yerine getiriyoruz.

Şimdi son noktaya yaklaşmış bir dosya münderecatı var ona göre burada bizim ahkam kesmemiz hem uygunsuz hem de gereksiz ama umuyorumki onların istediği şekilde bir karar olsun ama gördüğüm kadarıyla pek bugün bitecek gibi de gözükmüyor. Yani bunu da anti parez ben belirtiyim. Çünkü yeni savunmalar var öğleden sonra devam edecekler, yazılı savunmalar veriliyor. Bir usule tabiidir bu. Tabi sabaha kadar sayın heyet çalışır bitirmek ister onu bilemiyorum ama sanki bir kaç gün daha bu iş devam eder gibi. Hukukçuluk tecrübemle öyle bir fikir aklıma geldi onuda paylaşmış oldum."

AZ SAYIDA TARAFTAR


Günün erken saatlerinde başlayan duruşma için adalet sarayının dışında saat 12.00'ye kadar toplanan taraftarlar olmamıştı. Daha önceki duruşmalarda gün boyu destek vermek amacıyla adalet sarayının önünde bekleyen Fenerbahçeli taraftarlar bugün ise öğleden sonra gelmeye başladılar. Taraftarlar Fenerbahçe Bayrağı açtılar. Yaklaşık 30 kişilik gruba ilerleyen saatlerde ilavelerin olması bekleniyor...


MECNUN OTYAKMAZ: NAMUSUM, ŞEREFİM VE ONURUM SİZLERE EMANET

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada sanık Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz mütalaaya karşı savunmasını yaptı.

Otyakmaz savunmasında, “Ne Zeki Mazlum ne de Aziz Yıldırım tarafından bana teklif yapılmadı. Ben de bana teklif edilecek kadar hafif bir insan değilim. Sadece Mehmet Yıldız’ın bana söylediği bir konu vardı. Ona da daha önce anlattım. Yıldız’ın bana ilettiğini Zeki Mazlum’a söyledim. Bu mahkeme benim hayatımın mahkemesi. Bütün değer yargılarım ile yargılanıyorum. Allah’a şükür başımı öne eğecek bir fiil içinde olmadım" dedi.

Herhangi bir şike girişiminde bulunmadığını belirten Otyakmaz, “Maç satmak ile ilgili düşüncelerinde namusunun ortaya koyan birisi olarak, namusum, şerefim ve onurum sizlere emanet. Bu dava benim için varolmak veya yok olma davasıdır bu nedenle hükmün geri bırakılmasını talep etmiyorum! diye konuştu.


TAYFUR HAVUTÇU: İTİBARIM ZEDELENDİ GERİ İSTİYORUM


"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada Tayfur Havutçu, mütalaaya karşı savunmasını yaptı. Daha önce savunma yaptığını belirten Havutçu, “Sayın iddia makamının, iddialarını kabul etmiyorum. 5 ay ceza yattım. İtibarım zedelendi. İtibarımı geri istiyorum. Türk adaletine güveniyorum. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

EKİNCİ: DAVAYI PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 10:00'DA KARARA BAĞLAYACAĞIZ

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada mahkeme başkanı, ‘davanın pazartesi günü karara bağlanacağını’ belirtti.

10 dakikalık aranın ardından duruşmaya başlayan Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Mütalaaya karşı beyanlar alındı. Biz karar vereceğiz. Her sanık açısından müzakere yapıyoruz. Ara vereceğiz ve ara karar koyacağız. Kararımızı Pazartesi saat 10.00'da vereceğiz. İnşallah herkes için hayırlısı olur. Pazartesi saat 10.00’da duruşmaya başlayacağız. Son sözleri sorup karar vereceğiz. Güzel bir yargılama olduğuna inanıyoruz. İnanıyorum ki biz de hata yapmayız ve iyi bir karar olur. Tüm çabamız yanlış yapmamak üzere. Kimsenin bir saat dahil mağdur olmasını istemeyiz" dedi.

Mahkeme heyeti sanıkların tahliye talebini değerlendirmek üzere ara verdi.

Şike davasında tahliye talepleri reddedildi

Futbolda şike davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu, Olgun Peker ve Yusuf Turanlı'nın tahliye taleplerini reddetti.


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.