Prof. Dr. Aydın, yazılı açıklamasında, İstanbul,Ankara ve İzmir dışında Anadolu'da ilk yüksek öğretim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığı da yapan Prof. Dr. Orhan Oğuz tarafından 1958 yılında Eskişehir'de kurulduğunu anımsattı.

AÜ'nün 1993 yılında ikiye bölündüğünü ve içinden Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin çıktığını ifade eden Prof. Dr. Aydın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve AÜ olarak kentte 60 bin öğrenciye eğitim verdiklerini vurguladı.

AÇIKÖĞRETİMDEN ÖRGÜN EĞİTİME GEÇİŞ

Prof. Dr. Aydın, açıköğretim sisteminde öğrenim gören başarılı öğrencilerin örgün programlara geçeceğine de değinerek, şu bilgileri verdi:

“Yaklaşık 26 yıldan bu yana Açıköğretim Fakültesi'ne giren öğrenci bu sadece fakülteden mezun oluyordu. Biz açıköğretim sistemini tepeden tırnağa yeniden yapılandırıyoruz. Sistemi daha kaliteli hale getirmeye çalışıyoruz. Yaşam boyu eğitim felsefesi içinde, en son teknolojiyi kullanan yeni bir süreci başlattık. Bu sürecin içinde en önemli değişikliklerden biri de yatay ve dikey geçiş yolunun açılması. YÖK'le yaptığımız işbirliği sonunda açıköğretim sisteminde okuyan lisans öğrencilerine, tüm Türkiye genelinde örgün öğretim yapan dallara geçiş imkanı sağladık. Bu 1 milyonun üzerinde öğrencisi olan Anadolu Üniversitesi için büyük bir çalışma.”

Öğrencilerin başarılı olmaları durumunda yatay geçiş imkanına kavuşacaklarına işaret eden Prof. Dr. Aydın, puanı ne olursa olsun açıköğretim sisteminde okuyan öğrencilerin, puanlarını 80 ve üzerinde tutmaları durumunda ilgili dalda yatay geçiş yapabileceklerini kaydetti.

Prof. Dr. Aydın, öğrencilerin merkezi sistemde almış oldukları puanlar yatay geçiş yapacağı üniversitenin taban puanının üzerinde olması durumunda 80 puanın altında bile olsa geçiş yapılabileceklerini bildirerek, bunun devrim niteliğinde bir çalışma olduğunu ifade etti.

Fırsat eşitliği getirip başarılı öğrencilerin önünü açtıklarını kaydeden Prof. Dr. Aydın, yatay geçişlerin 2. ve 3. sınıflarda gerçekleştirilebileceğini, şu anda 12 ayrı programda ilgili üniversitelere yatay geçiş imkanının sağlandığını belirtti.

DİKEY GEÇİŞLE İNGİLTERE'DE EĞİTİM İMKANI

Prof. Dr. Aydın, İngiltere'de Greenwich Üniversitesi ile yaptıkları anlaşmanın içeriğini şöyle anlattı:

“Anadolu Üniversitesinde 2 yıllık programlarımızda okuyan öğrencilerimiz İngiltere'de dikey geçiş yaparak eğitim görme imkanına sahip oldular. Öğrencilerimiz 16 hafta İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra, İngiltere'de 3. ve 4. sınıflarını okuyarak lisans tamamlayabilecekler. Uygulama bu yıl devreye girecek. Çalışmamızı diğer ülkelerdeki üniversitelerle de genişletmeye çalışacağız. Böylece Açıköğretim sistemine giren öğrencilere yeni bir anlayış içinde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yeni fırsatlar sunduk. Yani başarılı öğrencilerimize katkıda bulunma imkanlarını getiriyoruz.”

Öğretim üyesi yetiştirme konusunda açıköğretimin en etkili sistem olduğunu kaydeden Prof. Dr. Aydın, Türkiye'deki öğretim üyesi açığının kapatılmasında açıköğretim sisteminin kullanılmasının gerektiğini; yaşam boyu öğrenme kavramı çerçevesinde, meslek sahibi olmak, kendisini yenilemek isteyenlere eğitim hizmetlerini götürmek zorunda olduklarını vurguladı.

Editör: Haber Merkezi