Boşanma Avukatından Tavsiyeler

Boşanma avukatına göre; Boşanma davası için Haklı gerekçeler, özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak açıklanmıştır. Eşlerden birisinin diğeri için güven sarsıcı nitelikte olabilecek geçmişiyle ilgili bir sırrını saklaması sıklıkla boşanma davalarına konu olabilmektedir.

Boşanma Avukatından Tavsiyeler
01 Eylül 2016 Perşembe 12:35

Boşanma avukatına göre; Boşanma davası için Haklı gerekçeler, özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak açıklanmıştır. Eşlerden birisinin diğeri için güven sarsıcı nitelikte olabilecek geçmişiyle ilgili bir sırrını saklaması sıklıkla boşanma davalarına konu olabilmektedir. Bu gibi sırların boşanma sebebi olarak kabul edilebilmesi için evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması mutlaka olmazsa olmazdır.Tabi ki bu sırrın boşanma sebebi olarak sayılabilmesinin de belirli şartları bulunmaktadır. Boşanma avukatı dava süreci boyunca sıklıkla karşılaştığı çeşitli boşanma vakalarından birinden bahsedeceğim. Bu olayda davalı kadın eş,evlenirken davacı koca için esaslı bir unsur sayılabilecek bir sırrını davacı kocadan saklamıştır.Bu sır evlilikten bir süre sonra ortaya çıkmış,bu durumda davacı koca,bu esaslı derecede önemli sır nedeniyle evlilik birliğinin çekilmez hale geldiğinden bahisle eşine boşanma davası açmıştır.Aile mahkemesi boşanma aşamasında delilleri değerlendirerek davalı kocayı ağır kusurlu bulup koca aleyhine maddi ve manevi tazminata hükmetmiş ancak bu karar Yargıtay tarafından bozulmuş ve tekrar aile mahkemesinin önüne gelmiştir.

Bir kısım Boşanma avukatına göre Yargıtay'ın bu Kararı hatalıdır.Biz de bu görüşe katılıyoruz.Şöyle ki;
Aile mahkemesi; kadının cinsel istismar davasını gizlemesi,bu sırrı evlenmeden önce kocasından saklaması, kocanın bu sırrı evlendikten sonra öğrenmesi nedeniyle kadının bu davranışını evlilik birliği içerisinde güven sarsıcı davranış olarak kabul etmiştir.Kadının cinsel istismar davası olduğunu ve bu davanın halen görüldüğünü kocasına evlilikten önce söylememesi ve evlilik gerçekleştikten sonra kocanın bu davayı tesadüfen öğrenmesi durumunda, koca güven sarsıcı hareket karşısında kadına boşanma davası açabilmektedir.Koca,bu haklı gerekçe ile evlilik birliğinin temelden sarsıldığını ispat edebilecektir. Hakimler boşanma davalarında boşanma kararı verirken evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması durumunun oluşup oluşmadığına bakmaktadırlar.Güven sarsıcı davranış dava konusu olayda davacı koca için esaslı bir unsur olup,davacı koca davalı eşinin bu sırrını bilse idi davalı ile evlenmeyecekse bu sır nedeniyle evlilik birliği temelden sarsılmıştır denilebilir.Burada güven sarsıcı harekette bulunan kadın, kusurlu bulunacak ve hakim tarafından boşanmaya hükmedileceği gibi ayrıca Davalı kadın eş, tazminat ödeme yükümlülüğüne de girecektir.Bir kısım Boşanma avukatının da katıldığı bu görüş isabetlidir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.