e-imza dönemi taşra teşkilatında da başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012 yılı Ekim ayında merkez teşkilatında başladığı elektronik imza (e-imza) uygulamasını taşra teşkilatında da başlatıyor. Yeni uygulama, 15 Mart tarihinden itibaren 81 ilde uygulanacak

 e-imza dönemi taşra teşkilatında da başlıyor
10 Mart 2013 Pazar 19:09

MEB Doküman Yönetim Sistemi (DYS) kurulumunu çalıştırabilecek yeterli özelliklere sahip olan doküman tarayıcıların satın alınabilmesi için il müdürlüklerine gerekli ödeneği gönderdi. İl müdürlükleri gerekli tarayıcıları 15 Mart tarihine kadar temi ederek sistemi kullanmaya başlayacak. Elektronik imza çalışmasıyla bürokrasi azaltılarak, kırtasiye ve zaman israfının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında DYS 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren kullanılmaya başlandı. Sistem bakanlığın il teşkilatlarında ise 15 Mart 2013 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak. Doküman Yönetim Sistemini bünyesinde verimli bir şekilde kullanan kurumlar; işlerin aksamadan ve kesintiye uğramadan çok hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayarak kırtasiye, haberleşme, insan kaynağı, depolama giderleri, ofis kullanım alanları gibi maliyetlerinde önemli tasarruflar elde edecek. Bu Kapsamda bakanlık illerde belirlediği DYS yöneticileri gerekli eğitimleri aldı. e-imza uygulamasının amacı, zamandan tasarruf etmek, yazıların kaybolmasını ortadan kaldırmak, yazıların sümen altına alınmamasını sağlamak ve kağıt masrafını ortadan kaldırmak. e-imza ile personeli çalışmayı teşvik etmek ve performansını artırılması hedefleniyor. Vatandaşlar eğer bir işi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe vermişse, dilekçesinin takibini evden TC No'suyla sistem üzerinde takip edebilecek.

İzmir'e 9 bin 912 TL ödenek

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Doküman Yönetim Sistemi kurulumunda çalışacak doküman tarayıcıların satın alınması için ödenek gönderdi. Bakanlığın merkez birimlerinde 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanan DYS'nin yaygınlaştırılması sürecinde, pilot il seçilen Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde 2 Ocak 2013 tarihinde sistemin uygulanmaya başladığı belirtildi. Diğer İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin bir kısmının 1 Mart 2013'te bir kısmının da 15 Mart 2013 itibariyle uygulamaya başlayacağı vurgulandı. Bu kapsamda DYS'nin kurulumunda çalıştırabilecek yeterli özelliklere sahip olan doküman tarayıcıların satın alınabilmesi için il müdürlüklerinin emrine gerekli ödenek gönderildi. Bakanlık 81 il milli eğitim müdürlüğüne toplam 500 bin TL'lik ödenek gönderdi. En fazla ödenek sırası ile 24 bin 780 TL İstanbul, 14 bin 868 TL Ankara, 9 bin 912 TL ile İzmir oldu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.