Polis adayları artık evlenebilecek ancak...

Daha önce evlenmeleri yasak olan Polis Meslek Yüksekokulu öğrencilerin yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Polis adayı öğrenciler artık evlenebilecek ancak...

Polis adayları artık evlenebilecek ancak...
14 Temmuz 2015 Salı 10:32

Evlenmeleri yasak olan ve evlenenlerin de ilişiği kesilen Polis Meslek Yüksekokulları’nın 2008 yılında çıkartılan Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Polis adayı öğrenciler, evlenme taleplerini yazılı olarak bildirecek. Müstakbel eş soruşturulacak. Öğrenci evlenmek için 2 ay bekleyecek. Soruşturma sonucu olumlu çıkarsa, Yüksekokul Müdürlüğü evliliğe onay verecek. Eski yönetmelikte polis adayının evliliği yasaktı.

Habertürk Gazetesi'nden Volkan Yanardağ'ın haberine göre, Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle getirilen yeni düzenlemeler şöyle:

GECE YATIŞI İZNİ: Öğrenciler, hafta sonunda anne-baba ve kardeşlerinin yanı sıra ikinci dereceden kan hısımlarından herhangi birisine de evci çıkabilecek.

PİŞMAN ÖĞRENCİ: Tazminat ödeme koşuluyla yüksekokuldan ayrılan öğrenci, pişman olsa bile geri dönemeyecek, geri dönme isteği kabul edilmeyecek.

EĞİTİM SONU SINAVI: Yüksekokul öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için eğitim sonunda başkanlıkça yapılacak sınavda da başarılı olmaları gerekecek. Sınavı geçenler atanırlarsa 6 yıl mecburi hizmet yapacak.

YASAK, TALEP OLDU: Eski yönetmelikte “Evlenme Yasağı” başlıklı 27. Madde’de değişikliğe gidildi. Madde şöyleydi: Öğrenciler evlenemezler ve evlenme isteğinde bulunamazlar. Buna rağmen evlenen öğrencilerin okulla ilişkileri, yönetim kurulunun kararı, Yüksekokul Müdürü’nün teklifi üzerine başkan onayı ile kesilir. Yeni yönetmelikte 27. Madde’nin başlığı, “Evlenme Talebi” olarak değiştirildi. Madde şöyle düzenlendi: “Öğrenciler, öğrenimleri esnasında evlenme taleplerini Yüksekokul Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildirirler. Öğrencinin evleneceği kişi ile ilgili soruşturmalar, ilgili hükümlere göre Yüksekokul Müdürlüğü tarafından yürütülür. Öğrenci, müracaat tarihinden itibaren 2 aylık süre dolmadan evlenemez. Ancak yapılacak soruşturmanın sonucu olumlu olan öğrencinin iki aylık süre beklenmeden Yüksekokul Müdürü’nün onayı ile evlenmelerine izin verilir.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.