Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayii İşverenleri Sendikası(MESS) arasında 2023–2025 Grup Toplu İş Sözleşmesi(TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine metal işçileri, MESS Merkez Ofisi ve Ankara, Bursa, İzmir Bölge Temsilciliklerine eş zamanlı siyah çelenk bıraktı. İzmir'de de MESS İzmir Bölge Temsilciliği önünde toplanarak siyah çelenk bırakan metal işçileri "Ey MESS şaşırma, sabrımızı taşırma", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "İş ekmek yoksa barış da yok", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları atarak işveren sendikasına seslendi. 

MESS’E UZLAŞI ÇAĞRISI

MESS İzmir Bölge Temsilciliği önünde TİS sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, MESS’e seslendi. Çakmak, “MESS yönetimine sesleniyorum; Türkiye’nin en büyük parası 200 lira, bir kilo peynir bile alamıyoruz. Bunun hesabını yapsınlar. Artık işçinin dayanacak gücü kalmadı. Bıçak kemiği çoktan geçti. Bir an önce bu uzlaşmaz tavırdan vazgeçmelerini ve masada uzlaşmayı istiyoruz. Eğer uzlaşmacı tavır sergilemezlerse sendikamız ne derse gereğini yapacağız" dedi.


 


"KAZANILMIŞ HAKLARIMIZA GÖZ DİKTİLER"

Basın açıklamasını okuyan Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Ercan Dereli ise “İşveren sendikası MESS, ülkemizin içinde bulunduğu koşulları, enflasyonu, hayat pahalılığını, geçim sıkıntısını hiçe sayarak Sendikamıza sadece yüzde 35 ücret zammı teklif etti. Yani MESS bize, Siz hakkınızı almayın, emeğinizin, alın terinizin karşılığını almayın, bizim verdiğimiz sadakaya razı olun, boğaz tokluğuna yarı aç, yarı tok çalışın’ dedi. Siz böyle yaşarken, ‘Biz karlarımıza kar katalım, ihracat ve satış rekorları kıralım, soframızı daha da büyütelim’ dedi. İşte biz, bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen, bu niyetteki MESS’le uzlaşamadık. Uyuşmazlık zaptı tuttuk ve masadan kalktık. Oysa biz, Türk Metal olarak, üzerinde uzlaşılabilecek bir taslak vermiş, masaya da uzlaşmak için oturmuştuk. Ancak muhatabımızdan aynı yaklaşımı göremedik. Biz, yeni hakları konuşalım derken, onlar, kazanılmış haklarımıza göz diktiler. Biz, ‘çağdaş çalışma koşulları’ derken, onlar, esnek çalışma, kıstalyem, denkleştirme gibi çağdışı uygulamaları dayattılar. Biz, ‘alın terimizin karşılığı’ deyince de onlar, ‘Size enflasyon kadar zam yeter ‘dediler. İşte bu, bizim için sözün bittiği yerdi. Tutanağı tuttuk, masadan kalktık” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev'i resmi törenle karşıladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev'i resmi törenle karşıladı

"ZAFER BİZİM OLACAK"

İşveren Sendikası MESS’e seslenen Dereli, “Türk Metal olarak, bize dayattığınız bu yoksulluk düzenine açlığa, sömürüye, evet demeyeceğiz. Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın önderliğinde hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz. Direneceğiz, direne direne kazanacağız. Evimize ekmek götürmekte, çocuklarımıza harçlık vermekte zorlanıyoruz. Zor günler sizin için geçicidir ama bizim için süreklidir. İşçinin, emekçinin her günü zordur, güçlük içindedir. İşçiler her zaman krizdedir. Sizin krizinin geçici, bizimki süreklidir. Ama biliyoruz ki; bu bizim kaderimiz değildir. Biz, sendikamız Türk Metal’in öncülüğünde bu kaderi yeneceğiz. Bunun için yola çıktık. Bunun için yemin ettik. Zafere ulaşmadan dönmeyeceğiz. Zafere bizim olacak” ifadelerini kullandı.

"DİRENİŞE HAZIR OLUN"

MESS yönetimine de çağrı yapan Dereli, “Üretim rekoru kırınca övdüğünüz, kalite ödülü alınca sırtını sıvazladığınız, kar rekoru kırdırınca gurur duyduğunuz Türk Metalcileri, sıra zamma gelince görmez oldunuz. Ancak biz, kazanılmış haklarımızı korumaya, insanca yaşamaya yetecek kadar bir zam almaya kararlıyız. Bunun için sonuna kadar mücadele etmeye de gerekirse bedel ödemeye de kararlıyız. Genel Başkanımızın alacağı tüm kararları uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Eylemse eylem… Grevse grev diyeceğiz. Bu siyah çelenk eylemi bir başlangıçtır. Hepiniz hazır olun, eyleme, direnişe hazır olun” dedi.

NE OLMUŞTU?

26 Eylül 2023’de başlayan Türk Metal Sendikası ve MESS arasındaki 2023–2025 TİS görüşmelerinde yapılan 5 oturumda, 46 ana madde, 5 ek madde ve 3 geçici madde olmak üzere toplam 54 madde ve sözleşmenin eki niteliğindeki 1 yönetmelik üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Görüşmelerde 33 ana madde, 47 ek madde ve 3 geçici madde olmak üzere toplam 83 madde ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamamıştı. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında ücret artışına ilişkin maddeler ve sosyal haklara bağlı olan parasal maddeler başta yer alırken 22 Kasım 2023’de Türk Metal Sendikası, MESS’in sergilediği uzlaşmaz tutum nedeniyle sözleşme masasını terk ederek uyuşmazlık tutanağının tutulduğunu açıklamıştı.

Kaynak: FATİH ÖZKILINÇ