"Biri Erdoğan'ın kulağına fani olduğunu fısıldasın"

İngiliz The Times gazetesinin başyazısında, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yönelimleri, arka arkaya Devlet Başkanlığı ve Başbakanlık koltuğuna oturan Rusya lideri Vladimir Putin’in çizgisine benzetildi

08 Ocak 2014 Çarşamba 11:06

Türkiye'nin ‘dost’ bir ülke olduğunun altı çizilen başyazıda, Erdoğan’a yöneltilen eleştiriler ise eğitimli genç kuşağı yabancılaştırması ve devleti kendi iradesine tabi kılmaya çalışması üzerinde odaklandı.

‘Türkiye’nin Putinleşmesi’ başlıklı yazıda, ‘Bir zamanlar gıptayla bakılan Erdoğan’ın, ülkesinin can düşmanı haline gelmekte olduğu’ savunuldu. Gazete , Erdoğan’ın AKP ’sinin birkaç yıl öncesine kadar yüksek ekonomik büyüme oranı sağlayan, ülkeyi yolsuzluğa bulaşmış politikacılardan ve zorbalığa yönelen generallerden arındıran çoğulcu ve modern bir yönetim sergiler görüldüğünü anımsattı. Times, İslam ile Batı dünyasının aracısı olarak görülen hükümetin bugünkü durumunu ise şöyle niteledi: “Yazık ki bugün Türkiye çok farklı bir tablo sergiliyor. Protesto ve skandallarla sarsılıyor, eğitimli gençleri hükümete yabancılaşmış durumda ve lideri ülkenin hastalıklarını, iyileştirmek bir yana, kavrayamamış gözüküyor. Artık ekonominin bozulmaya başladığına dair işaretler de var.”

Başyazıda Erdoğan’a yönelik eleştiriler üç noktada toplandı:
- Kürtaj ve doğum oranı gibi sosyal konularda kendisini artan oranda hissettirerek, şüpheci laiklik savunucusu Türkleri alarma geçirmesi,
- Dış politikada ters tepen bir görkem ile Sünni İslam dünyasının liderliğine soyunurken, İsrail ile hakaret savaşına girişmesi,
- İkisinden de önemlisi; Gezi Parkı’na yapılmak istenen inşaata karşı protestolara yetkililerin sert müdahalesi.

Gazete, her makul hükümetin yapması gerektiği gibi muhaliflerin gönlünün almak yerine protestocuların marjinalleştirilmeye çalışılmasının, bütün bir eğitimli ve laiklik yanlısı genç kuşağı hükümete yabancılaştırdığı tespitini yaptı. Times, hükümetin kalbine kadar ulaşan yolsuzluk iddiaları konusunda ise Erdoğan’ın iddiacıları suçlayıp yargıya ve polise saldırarak ‘adı belirsiz yabancı güçleri’ hükümetini devirmeye çalışmakla suçlamasını da eleştirdi.

Başyazıda ‘kibirli ve kendisini vazgeçilemez gören tek bir güçlü liderin iradesini devlete dayatması’ diye özetlediği bu tabloyu, “Türkiye’nin Putinleşmesi” diye niteledi. Erdoğan’ın güçlendirilmiş devlet başkanlığı planının da hatırlatıldığı başyazı şu ifadelerle noktalandı: “Türkiye bizim dostumuz ve dostların Erdoğan’ın kulağına kendisinin bir fani olduğunu ve Türkiye’nin bir Putin’e ihtiyaç duymadığını fısıldaması gerekiyor.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.