Suçlu çünkü AKP'li değil

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik çıkar amaçlı suç örgütü kurma ve yolsuzluk operasyonu iddianamesi tamamlandı. 396 sayfalık iddianamede Kocaoğlu için 397 yıl hapis istendi. Savcı'nın hazırladığı iddianameye göre Kocaoğlu'nun hizmet döneminin tamamını suça ayırdığı belirtiliyor. AKP'li birçok belediye ile ilgili yolsuzluk iddialarının ise üzerine gidilmiyor. AKP'li Kayseri Belediyesi ile ilgili yolsuzluk iddiaları da cevapsız kaldı...

Suçlu çünkü AKP'li değil
20 Ocak 2012 Cuma 09:26

32'si tutuklu toplam 130 sanık hakkında açılan davanın ilk sırasında yer alan başkan için 397 yıl hapis istendi.

 Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Cengi tarafından hazırlanan iddianame, son gün kabul edildi. Kabul edilen iddianamede yer alan 1'i firar 32'si tutuklu toplam 130 sanık hakkında hazırlanan iddianamenin ilk sırasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu çete lideri olarak ilk sırada yer aldı.

İzmir 8.Ağır Ceza Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde görülecek olan 400 sayfalık iddianamenin ilk sırasında çete lideri olarak hakim karşısına çıkacak olan Kocaoğlu, 33 ayrı suçtan toplam 397 yıl hapis istemiyle yargılanacak. Mahkeme tarafından kabul edildiği duyurulan iddianame, CD halinde pazartesi günü tutuklu ve şüpheli sanıkların avukatlarına verileceği mahkeme kalemine yazılan yazı ile duyruldu.

Başkan'a çok sayıda suçlama

Şok etkisi yapan iddianamenin ilk sırasında yer alan başkan Aziz Kocaoğlu, CMK 250 ve 252. maddelerinden açılan davada suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, birçok ihaleye fesat karıştırma, birçok ihalede edimin ifasına fesat karıştırma, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, İmar Kanunu'na muhalefet, suçu ve suçluyu gizlemek suçlamalarından yargılanacak. İddianamede ayrıca, Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ersu Hızır ve tutuklu Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in örgüt yöneticisi olarak isimleri yer aldığı öğrenildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik çete ve yolsuzluk operasyonunu yürten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Cengi, hazırladığı 400 sayfalık iddianameyi 15 gün önce İzmir 8.Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme Başkanı Güngör Tosunoğlu ani bir kararla emekliye ayrılacağını duyurdu. Mahkeme başkanının emekliye ayrılmasından sonra iddianameyi inceleyen yedek üye Cahit Kargılı, 2 gün önce duruşmada aniden fenalaşıp kusmaya başladı. Hastaneye kaldırılan ve sağlık durumu iyi olduğu belirtilen Kargılı da sağlık sorunu nedeniyle rapor aldı. Büyükşehir Belediyesi iddianamisi ile ilgili kaygılar başladı. İddianame ile ilgili beklenen haber son gün geldi. 15 günlük sürenin dolduğu dün sabah saatlerinde iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği duyuruldu. Mahkemeye giden tutuklu ve şüpheli avukatlara iddianamenin CD halinde pazartesi günü verileceği mahkeme kalemine asılan yazı ile duyruldu. Tutuklular, şüpheliler ile yakınları şimdi iddianamenin içeriğini görmek için bekliyor.

130 sanık iddianamede

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerde 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, kurulan örgütün faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, belgede sahtecilik, kurumu zarara uğratmak, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak' suçlamasıyla ilk operasyon 2 Mayıs 2011 tarihinde özel yetkili cumhuriyet savcılığının talimatıyla yapılmıştı. İlk operasyonda 36 kişi gözaltına alınmış, 20'si tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 17 kişi tutuklanmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten, Büyükşehir Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar, Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagehan Genç, organizatör Ata Karataş, Hakan Say, Ömer Devrim Ergin, Harun Aslan, Mustafa Çakar, firma yetkilisi Erden Erdener, organizatör Alaattin Eraslan, Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen, Kuşadası Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Erdoğan Uyan ve Büyükşehir Protokol Müdür Vekili Zeki Karatay'ın tutuklanması belediyede şaşkınlık yaşanmasına neden olmuştu. Daha sonra yapılan itirazlar sonucu Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagehan Genç ile Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten 30 Eylül'de, Büyükşehir Protokol Müdür Vekili Zeki Karatay da 14 Ekim'de, organizatörlier Harun Aslan ve Mustafa Çakar bir üst mahkemeye yapılan itirazla tahliye edilmişti. Böylece ilk operasyonda tutuklu sanık sayısı 11'e düşmüştü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik birincisinin devamı niteliğindeki ikinci dalga operasyon ise Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun EXPO sunumu için Paris'te bulunduğu 22 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşti. Gözaltına alınan 44 kişiden Kültür Şube Müdürü Abdülhalim Cumhur Yazıcı, İzenerji Genel Müdürü Ali Süha Sabuktay, Kültür Daire Başkanlığı çalışanı Tülay Tümay, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı çalışanı Pınar Çalışkan ve Kültür Daire Başkanlığı çalışanı Cengiz Başkurt, DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası 3 No'lu Şube Başkanı Cafer Konca, Şube üyeleri Necip Binici, Cafer Alt, Memiş Sarı, Yakup Yıldırım, prodüksüyon firması ortağı Sedat Sakur tutuklandı.
Cumhuriyet savcısının, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 26 kişinin tutuklanması için yaptığı itirazı değerlendiren İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi 13'ü için daha tutuklama kararı verdi. Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey, İZULAŞ ve İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Gül Şener, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Selçuk Savcı, Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı Tülay Azeri, Grand Plaza Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Vekili Işık Çelikoğlu, İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, Grand Plaza Eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğlu, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker, Turkuaz şirketi yetkilileri Gökhan Boğazkesen ve Ferit Faruk Boyacıoğlu, organizasyon şirketi yetkilileri Mustafa Nafi Kaya ile Murat Boyacıoğlu tutuklanıp cezaevine konuldu. Hakkında tutuklama kararı verilen İsmail Yoğurtçu ise henüz yakalanamadı.

Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil, son olarak geçen 30 Aralık'ta İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Sırrı Aydoğan, yılın ilk iş günü olan 2 Ocak'ta ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ifadesini alıp serbest bıraktı.
Soruşturmayı tamamlayan Savcı Birol Çengil iddianameyi hazırlayıp, İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. 2'si tutuklu 12 zanlı hakkında görevsizlik kararı veren Savcı Cengil'in, 1'i aranan 32'si tutuklu, 130 tutuksuz olan sanıkları 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, kurulan örgütün faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, belgede sahtecilik, kurumu zarara uğratmak, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmakla suçlamıştı. İfade veren Kocaoğlu, "birçok konuya haberim yok" diyerek hakkındaki iddiaları kabul etmemişti.
Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen ve Kuşadası Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Erdoğan Uyan ile tutuksuz Nuri Batıhan, Zeki Fidandal, Doğan Demirsoy, Sadullah Gerçek, İbrahim Dengi, Cengiz Kuçak, Ozan Üzümcü, Ali Gürkan Turgay, Yusuf Atık hakkındaki suçlamaları ise örgütlü suç kapsamında değerlendirmeyip bu dosyadan ayırdı. Bu zanlılarla ilgili görevsizlik kararı vererek gerekli işlem yapılmak üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.