İzmir'de sağlık çalışanlarının İzmir Şehir Hastanesi'nde yaşadıkları sorunlara ilişkin basın açıklamasında bulunup taleplerini dile getirdi. Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi önünde Hekim Birliği Sendikası İzmir Şubesi öncülüğünde bir araya gelen sağlık çalışanları, İzmir'in sağlık sisteminin yanlış projelerle ölüme terkedildiğini öne sürerek İzmir’in sağlık sisteminin ruhu için lokma döktürdüler. 

Karşıyaka Tiyatro Festivali başlıyor Karşıyaka Tiyatro Festivali başlıyor


Basın açıklaması metnini okuyan Hekim Birliği Sendikası İzmir Şube Başkanı Bahar Sarı Narğis, "Haftalardır henüz altyapısı olmayan bir hastaneye poliklinik hizmeti vermek için görevlendiriliyoruz; hem de gece yarısı operasyonlarıyla! Sağlığın işlevsiz politikalarına adeta günübirlik işçiler gibi hizmet etmek için öne atılıyoruz. Birkaç saat önce haber verilen görevlendirilmeler ile kendi hastanemizdeki hastaları mağdur edip randevularını iptal ediyoruz! Ameliyathanedeki hemşirelerin, sağlık personelinin görev yerleri aniden değiştiriliyor! Devasa büyüklükte bir hastanede bir avuç doktor nöbet tutarken yattığımız yere serecek çarşaf, üşüdüğümüzde üstümüze örtecek battaniye bile verilmiyor biliyor musunuz? Hekiminden bir battaniyeyi esirgeyen yüce idareciler sıcak koltuklarına maalesef çok çabuk alıştılar! Peki Hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının ve hastaların çektiği bu zorluklar ne için? İngiltere’de ortaya çıkmış olan fakat yüksek maliyet ve düşük verimlilik nedeniyle vazgeçilmiş bir sistem bizim ülkemizde neden şimdi uygulamaya konuluyor? Hastanelerin en fazla 100-600 yatak ile en yüksek verimliliğe sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmışken 2 bin, 3 bin yataklı bu devasa şehir hastanelerindeki ısrar niye?" dedi.


"HASTA VE SAĞLIKÇILARIN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE"

İzmir Şehir Hastanesi'nde birçok mağduriyetin yaşandığını dile getiren Bahar Sarı Narğis, "Gerek çalışanlar gerekse hastalarımız açısından ulaşım sorunu, malzeme eksiği, uzayan kuyruklar, artan şiddet, adeta AVM’lere çevrilmiş şehir hastaneleri; sorunları çözmek yerine daha çok soruna sebebiyet vermektedir. Bakanlığımızın, biz hekimlere ve hastalarımıza sahip çıkmasını beklemek ve şartların iyileştirilmesini istemek en doğal hakkımızdır. Yetkilileri ve idarecilerimizi göreve davet ediyoruz! Şehir Hastanesinin açılışına engel olan deprem yönetmeliğine uygunsuzluğu ve temelinde kayma gibi söylentilerle ilgili iddialarla ilgili bir açıklama beklerken il sağlık müdürlüğü tarafından apar topar görevlendirmelerle adeta oldu bittiye getirilmeye çalışılarak kalitesiz bir sağlık hizmetinin sadece çalışanlar tarafından verilmesi, eksiklerin yine hekimler ve sağlık çalışanları tarafından kapatılması bekleniyor. Şartların uygun hale getirilerek, gerekli malzemelerin temin edilerek, ulaşımın ve öncelikli ihtiyaçların sağlanacağı hale gelinceye kadar beklemek yerine henüz hazır olmayan bir hastaneyi hizmete açmak hem hastaların hem çalışanların güvenliğini tehlikeye atıyor. Birçok hastanın da büyük ölçüde mağduriyetine yol açacak bu uygulamanın yanlış olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz!" ifadelerini kullandı.

"SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ"

Bahar Sarı Narğis açıklamanın devamında ise "Değerli halkımız, biz sizlerin sağlığı için ant içmiş hekimler olarak, amacımız; çalışma şartlarımızın uygun hale getirilmesi yansıra sizlerin de mağduriyet yaşamamanız, doktorsuz hastane ile malzemesiz hastane arasında seçim yapmak durumunda kalmamanızdır. Tepecik, Yeşilyurt, Bozyaka hastanelerinin bazı bölümlerinin deprem yönetmeliğine uygun olmaması da çalışanlarımız ve hastalarımız için ayrı bir risk oluşturmaktadır. Bu bölümlerin faaliyetlerinin durdurularak deprem yönetmeliğine uygun bölümler inşa edilerek planlı ve organize bir biçimde faaliyet göstermesi sağlanmalıdır. İşte bu yüzden, yanlış projelerle ölüme terkedilen İzmir’in sağlık sisteminin ruhu için lokma döküyoruz! Ve biz; hekimler, bu yanlış uygulamalarınızdan dolayı hasta ve çalışanların sağlığında tehlikeyle sonuçlanabilecek hiçbir kararın sorumluluğunu kabul etmediğimizi beyan ediyoruz!" ifadelerini kullandı.

Kaynak: FATİH ÖZKILINÇ