SAĞLIK HABERLERİ
'Kemikleri değil rekorları kırın'
05 Mayıs 2019, 13:43 0
'Kemikleri değil rekorları kırın'
Türkiye Osteoporoz Derneği ve bir biyoteknoloji şirketinin başlattığı 'Kemikleri değil, rekorları kırın' kampanyasıyla, 10 ülkede aynı anda 24 saat içinde en çok osteoporoz taramasının yapılması hedefleniyor. Kampanyanın Türkiye ayağı kapsamındaki taramalar ise İzmir’de bulunan bir AVM’de birçok vatandaşa ücretsiz osteoporoz tarama testi yapılarak gerçekleştiriliyor.
Ramazan için beslenme önerileri
05 Mayıs 2019, 12:04 0
Ramazan için beslenme önerileri
Ramazan ayında oruç tutulmaya başlanmasıyla birlikte, değişen öğün saatleri nedeniyle yeterli ve dengeli beslenme büyük önem kazanıyor. Diyetisyen Derya Zünbülcan, orucu dinç biçimde tutabilmek ve halsizlik yaşamamak için önerilerde bulundu. İftarın iki parça halinde yapılması gerektiğini belirten Zünbülcan, "Uzun süren açlığın arkasından gelen halsizliği yaşamamak için sahura mutlaka kalkılmalı, iftariyelikler doğru seçilmeli, sıvı tüketimine özen gösterilmeli ve sahurda 1 kase probiyotik yoğurt yenmeli" dedi.
Küçük Ayberk'ten mucize adımlar
05 Mayıs 2019, 11:53 0
Küçük Ayberk'ten mucize adımlar
İzmir'de beyin felci ve kronik akciğer yetmezliğiyle dünyaya geldikten sonra sağlık sorunlarıyla mücadele eden, sarma sarıp para kazanan annesi Neslihan Akın'ın sosyal medya üzerinden başlattığı yardım kampanyasıyla gerekli paranın toplanmasıyla ameliyat olan 9 yaşındaki Ayberk, yine yalnız bırakılmadı. Annenin bir kez daha yaptığı çağrının ardından gereken para toplanıp, Ayberk için ihtiyaç duyulan 34 bin TL değerindeki yürüteç (Hart walker) İngiltere'den sipariş edildi. Ayberk, firmanın İstanbul'daki merkezinde bulunan bu cihazın aynısıyla ilk adımlarını attı.
"Sahurda çok yiyen az acıkır mantığı yanlış"
03 Mayıs 2019, 10:04 0
"Sahurda çok yiyen az acıkır mantığı yanlış"
Ramazan'da en sık görülen beslenme yanlışlarından birinin sahurda aşırı yemek tüketmek olduğunu belirten Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe’den Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Şentürk, “Sahurda ertesi gün yaşanacak açlığın endişesi ile doygunluk hissi uyandığı halde yemek yemeye devam edilmemelidir. Ne kadar çok yemek yenirse, o kadar az acıkılır anlayışı doğru değildir. Sahurda da iftarda olduğu gibi ölçülü yenmeli, katı gıdaların yanı sıra sıvı gıdalar da alınmalıdır” dedi.
Kıl dönmesinde cerrahi müdahale ilk tercih olmamalı
02 Mayıs 2019, 11:32 0
Kıl dönmesinde cerrahi müdahale ilk tercih olmamalı
Prof. Dr. Şükrü Boylu, kıl dönmesi şikayetine sahip hastalarda önce tıbbi önlemlere başvurulması gerektiğini ifade ederek, bunların yetersiz kalması durumunda kalıcı çözümü amaçlayan cerrahi müdahale yapılmase gerektiğini belirtti.
Ramazan'da metabolizmayı hızlandırmak gerekir
02 Mayıs 2019, 11:31 0
Ramazan'da metabolizmayı hızlandırmak gerekir
Ramazan ayında oruç ibadetiyle birlikte iki öğüne inen yeme düzenine bağlı olarak metabolizma yavaşlayabiliyor. Ramazan boyunca bazılarımız istemsiz de olsa kilo verirken; bazılarımız ise yediklerine dikkat etse dahi kilo alabiliyor. Ramazan'da kilo alıp vermenin tamamen kişinin metabolizmasına bağlı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Artan, yavaşlayan metabolizmanın nasıl hızlandırılacağı konusunda tüyolar verdi.
Diş ağrılarında hemen antibiyotik kullanmayın
02 Mayıs 2019, 11:30 0
Diş ağrılarında hemen antibiyotik kullanmayın
Dr. Öğr. Üyesi Burçin Arıcan Öztürk, diş ağrılarında hemen antibiyotik kullanılması gerektiği algısının yanlış olduğunu ifade etti.
Güneş gözlüğünüz kaliteli olmalı
02 Mayıs 2019, 11:29 0
Güneş gözlüğünüz kaliteli olmalı
Yaz mevsiminin yaklaşması ve güneşin etkilerini daha fazla göstermesiyle birlikte göz sağlığı ve zararlı güneş ışınlarından korunmanın yolları da yeniden gündeme geldi.
Hareketsiz yaşam tarzı gaz ve şişkinlik nedeni
02 Mayıs 2019, 11:20 0
Hareketsiz yaşam tarzı gaz ve şişkinlik nedeni
Modern çağın getirdiği hareketsizlik ve yanlış beslenme alışkanlıkları günümüzde bazı sağlık sorunlarının daha fazla yaygınlaşmasına neden oluyor. Gaz ve şişkinlik şikayeti de o sorunlar arasında yer alıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı "Gaz ve şişkinlik yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sorun. Toplumumuzda yaklaşık her 4 kişiden birinde görülüyor ve gastroenteroloji poliklinik başvurularının önemli bir kısmını oluşturuyor" dedi.
Kanser hastaları kendi hücreleri sayesinde iyileşebilir
02 Mayıs 2019, 11:18 0
Kanser hastaları kendi hücreleri sayesinde iyileşebilir
Dünyanın önemli kanser merkezi hastanelerinden Houston Methodist'in Radyasyon Onkolojisi Başkanı Prof. Dr. Edward Brian Butler, kanser hastalarının kendi hücrelerinden aşı yapmak istediklerini belirterek, "Bu aşı, hastaların korunmasını sağlayacak. Bunun daha başlangıç aşamasındayız" dedi.
Kirli havada KOAH riski daha yüksek
30 Nisan 2019, 13:13 0
Kirli havada KOAH riski daha yüksek
Doğal bir koruma mekanizmasına sahip olan akciğerlerin, havada bulunan zararlı gazlara, partiküllere ve sigaranın oluşturduğu kimyasal etkilere sürekli maruz kalması KOAH için zemin hazırlıyor. En sık görülen belirtileri nefes darlığı ve öksürük olan KOAH hastalığı toplum tarafından hala yeterince bilinmiyor. KOAH'ın ilk evrelerinde tedavisinin başlaması, hastalığın ilerlemesini engelleyebilmek adına büyük önem taşıyor.
Uygarlığın gelişmesini süte borçluyuz
29 Nisan 2019, 12:25 0
Uygarlığın gelişmesini süte borçluyuz
Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, son zamanlarda gündeme gelen sütün kanser yaptığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. İnsanların 12 bin yıldır süt tükettiğini belirten Prof. Dr. Tayar, "Bugün uygarlık seviyemizin buralara kadar gelmesini bile süte borçluyuz. 'Süt kanser yapar' diyenler, beni gerçekten üzüyor. Bu tür söylenenleri ciddiye almamamız gerekiyor" dedi.
Yetersizliğini bilenler hakarete başvuruyor
28 Nisan 2019, 14:47 0
Yetersizliğini bilenler hakarete başvuruyor
Psikiyatri Uzmanı Onur Okan Demirci insanın hakaret etme eyleminin altında yatan nedenleri anlattı. Demirci, "Kişi haksız olduğunu kabullenemediği durumlarda hakaret yolu ile bu duygusunu bastırmaya çalışabilir. Yetersiz olduğunun farkında olması ve haksızlığı ile yüzleşeceği korkusu ile durumu örtmeye çalışarak hakaret yoluna başvurabilir" dedi.
Obezite yetişkinlerde 10 yılda yüzde 10 arttı
28 Nisan 2019, 14:45 0
Obezite yetişkinlerde 10 yılda yüzde 10 arttı
Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Başkanı Prof. Dr. Füsun Saygılı, toplumda obezitenin hızla arttığını belirterek, "2000 yılında erişkin nüfusta görülen obezite sıklığı yüzde 22'lerde iken, 2010 yılında yüzde 32'ye çıkmıştır. Bu oran özellikle erkeklerde yüzde 100'e erişmiştir. Obezite, önlenebilir ölüm nedenleri arasında sigaradan sonra ikinci sıradadır" dedi.