SAĞLIK HABERLERİ
Gaz ve şişkinliğin nedeni bağırsak bakterileri
30 Mart 2019, 09:04 0
Gaz ve şişkinliğin nedeni bağırsak bakterileri
Gaz ve şişkinliğin günlük hayatı olumsuz etkilediğini, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görüldüğünü belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Alagözlü, gaz ve şişkinliğin sebebinin bağırsak bakterileri olduğunu söyledi. Rahatsızlığın 30-55 yaşları arasında daha sık görüldüğünü vurgulayan Alagözlü, bağırsak gazlarının; hava yutma, gıda ile karışık hava yutma, bağırsaktaki kimyasal reaksiyonlar, kandan gazların yayılması, mikrobiyal metabolizma ,bağırsak bakteri dengesizliği sonucu ortaya çıktığını belirtti.
Çocuklarda Şaşılık Ameliyatı
29 Mart 2019, 13:29 0
Çocuklarda Şaşılık Ameliyatı
Göz kaslarımızın hareketlerini yöneten merkez beyindir ve sinirlerde oluşan felçlerde şaşılığa sebep olabilir.
Ameliyatsız Kalça (Popo) Büyütme Nedir ve Nasıl Yapılır?
28 Mart 2019, 12:27 0
Ameliyatsız Kalça (Popo) Büyütme Nedir ve Nasıl Yapılır?
Ameliyatsız estetik uygulamaların popülerliğinin her geçen gün giderek arttığı tartışılamaz bir gerçek.
Her yıl 160 bin kişi kansere yakalanıyor
28 Mart 2019, 10:40 0
Her yıl 160 bin kişi kansere yakalanıyor
Türkiye'de her yıl yaklaşık 160 bin kişi kansere yakalanıyor. Kansere neden olan faktörlerin başında sigaranın geldiğini söyleyen Doç. Dr. Serkan Keskin, bu hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdi.
GDO'lu yiyecekler alerji nedeni
27 Mart 2019, 13:29 0
GDO'lu yiyecekler alerji nedeni
Yiyeceklerde artan koruyucu ve katkı maddeleri kullanımı konusunda anne ve babaları uyaran Prof. Dr. Mustafa Tayar; günümüzde çocukların süt, yumurta, polen gibi klasik alerjilerin yanında cips, salam, sucuk, hazır çorba gibi yiyeceklerde bulunan katkı maddelerine karşı da alerjik tepki verdiğini belirtti.
'Ergenlik sivilcesidir, geçer' demeyin
27 Mart 2019, 13:21 0
'Ergenlik sivilcesidir, geçer' demeyin
Türk Dermatoloji Derneği Üyesi ve Akne Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Ayşe Serap Karadağ, 'Ergenlik sivilcesidir, geçer' dememek lazım. Bu konuda hastalar da aileler de zaten 'geçer' diyerek doktora gitmemekte ve hastalarda yaşam boyu devam eden derin izler kalabilmektedir. Bu izlerin tedavisi oldukça zor ve pahalıdır' dedi.
Depresyon yaşlandıkça artıyor
26 Mart 2019, 11:16 0
Depresyon yaşlandıkça artıyor
Dünyada yaşlı nüfus oranı her geçen gün artmaya devam ederken rakamlara göre 2050'de dünyada 5 kişiden biri yaşlı olacak.
Mevsim geçişlerinde vücut direnci önemli
26 Mart 2019, 11:14 0
Mevsim geçişlerinde vücut direnci önemli
Mevsim geçişlerinde yaşanan hava değişimleri, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Hava sıcaklıklarına aldanıp giyilen ince kıyafetler, değişen uyku ve beslenme düzeni vücut direncini düşürüyor. Eczacı Prof. Dr. Barkın Berk, mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde alternatif tedavi yöntemlerinin önemine dikkat çekti.
İEÜ 'Mor Gün'e dikkat çekti
26 Mart 2019, 11:11 0
İEÜ 'Mor Gün'e dikkat çekti
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Burak Paköz, 26 Mart Dünya Epilepsi Farkındalık Günü olan "Mor Gün"e dikkat çekti. Epilepsili bireylerin hissedebileceği yalnızlık duygusuna vurgu yapan Dr. Paköz, "Epilepsi hastaları doğru tedaviyle hayatlarına normal şekilde devam edebilir." dedi.
Baharla birlikte alerji de geldi
26 Mart 2019, 11:10 0
Baharla birlikte alerji de geldi
Mevsim değişimleriyle birlikte hava koşullarına bağlı olarak gözlerde kuruluk ve alerji şikayetleri artmaya başladı. Baharın gelmesiyle yüzünü gösteren alerjik durumların hafife alınmaması gerekiyor; çünkü göz alerjileri mevsimsel veya geçici olabildiği gibi, zamanında tedavi edilmezse körlük riskini de beraberinde getirebiliyor. Doç. Dr. Abdullah Özkaya, göz alerjileri ve tedavileri hakkında önerilerde bulundu.
İKÇÜ tıp eğitimi akredite oldu
25 Mart 2019, 10:12 0
İKÇÜ tıp eğitimi akredite oldu
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile afiliasyon yapılarak kurulan tıp fakülteleri içerisinde akreditasyon belgesi alan ilk fakülte oldu.
Akraba evliliği epilepsi riskini 40 kat artırıyor
25 Mart 2019, 09:47 0
Akraba evliliği epilepsi riskini 40 kat artırıyor
Beyindeki ritim bozukluğu olarak tanımlanan epilepsinin, her yaşta ortaya çıkabildiğini hatırlatan Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, akraba evliliklerinin epilepsi riskini artırdığını söyledi. Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Türkiye'de yaptıkları bir araştırmaya dayanarak verdiği bilgilere göre, epilepsinin akraba evliliği yapan bireylerde 40 kat daha fazla görüldüğünü belirtti.
Primer immün yetmezliğinde erken tanı önemli
23 Mart 2019, 10:12 0
Primer immün yetmezliğinde erken tanı önemli
Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İlhan Tezcan, doğuştan ve genetik kökenli hastalık kategorisinde olan primer immün yetmezliği hastalığında erken tanının hayat kurtardığını belirtti ve "Bir kısmı hafif, bir kısmı son derece ağır seyredebiliyor. Kök hücre nakli olmazsa hastayı 2 yılda kaybediyoruz" dedi.
Görme bozukluğuna tek operasyon
23 Mart 2019, 10:08 0
Görme bozukluğuna tek operasyon
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Yakut, ilerleyen teknoloji sayesinde katarakt hastalığının son yıllarda başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğini belirtti.