SAĞLIK HABERLERİ
İftar sonrası kan verilebilir
09 Mayıs 2019, 10:03 0
İftar sonrası kan verilebilir
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı Kan Merkezleri Sorumlusu Prof. Dr. Pervin Topçuoğlu, "İftar sonrası vatandaşlar rahatlıkla kan bağışlayabilirler." dedi
Ses kısıklığına maskeli çözüm
06 Mayıs 2019, 14:23 0
Ses kısıklığına maskeli çözüm
Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinde (EBİLTEM), ses hastalıklarında kullanılmak üzere "oral konuşma maskesi" üretildi.
Aşı karşıtlığı Avrupa ve ABD'de ölümleri arttırıyor
06 Mayıs 2019, 14:18 0
Aşı karşıtlığı Avrupa ve ABD'de ölümleri arttırıyor
DEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Tolga İnce, "Avrupa ülkelerinde ve ABD'de, aşı karşıtlığının neden olduğu kızamık hastalığı nedeniyle yaşamını kaybeden çocuk sayısı hızla artıyor" dedi.
Meme Operasyonları
06 Mayıs 2019, 09:51 0
Meme Operasyonları
Çoğu kadın memelerinin boyutundan veya şeklinden dolayı şikayetçidir.
'Kemikleri değil rekorları kırın'
05 Mayıs 2019, 13:43 0
'Kemikleri değil rekorları kırın'
Türkiye Osteoporoz Derneği ve bir biyoteknoloji şirketinin başlattığı 'Kemikleri değil, rekorları kırın' kampanyasıyla, 10 ülkede aynı anda 24 saat içinde en çok osteoporoz taramasının yapılması hedefleniyor. Kampanyanın Türkiye ayağı kapsamındaki taramalar ise İzmir’de bulunan bir AVM’de birçok vatandaşa ücretsiz osteoporoz tarama testi yapılarak gerçekleştiriliyor.
Ramazan için beslenme önerileri
05 Mayıs 2019, 12:04 0
Ramazan için beslenme önerileri
Ramazan ayında oruç tutulmaya başlanmasıyla birlikte, değişen öğün saatleri nedeniyle yeterli ve dengeli beslenme büyük önem kazanıyor. Diyetisyen Derya Zünbülcan, orucu dinç biçimde tutabilmek ve halsizlik yaşamamak için önerilerde bulundu. İftarın iki parça halinde yapılması gerektiğini belirten Zünbülcan, "Uzun süren açlığın arkasından gelen halsizliği yaşamamak için sahura mutlaka kalkılmalı, iftariyelikler doğru seçilmeli, sıvı tüketimine özen gösterilmeli ve sahurda 1 kase probiyotik yoğurt yenmeli" dedi.
Küçük Ayberk'ten mucize adımlar
05 Mayıs 2019, 11:53 0
Küçük Ayberk'ten mucize adımlar
İzmir'de beyin felci ve kronik akciğer yetmezliğiyle dünyaya geldikten sonra sağlık sorunlarıyla mücadele eden, sarma sarıp para kazanan annesi Neslihan Akın'ın sosyal medya üzerinden başlattığı yardım kampanyasıyla gerekli paranın toplanmasıyla ameliyat olan 9 yaşındaki Ayberk, yine yalnız bırakılmadı. Annenin bir kez daha yaptığı çağrının ardından gereken para toplanıp, Ayberk için ihtiyaç duyulan 34 bin TL değerindeki yürüteç (Hart walker) İngiltere'den sipariş edildi. Ayberk, firmanın İstanbul'daki merkezinde bulunan bu cihazın aynısıyla ilk adımlarını attı.
"Sahurda çok yiyen az acıkır mantığı yanlış"
03 Mayıs 2019, 10:04 0
"Sahurda çok yiyen az acıkır mantığı yanlış"
Ramazan'da en sık görülen beslenme yanlışlarından birinin sahurda aşırı yemek tüketmek olduğunu belirten Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe’den Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Şentürk, “Sahurda ertesi gün yaşanacak açlığın endişesi ile doygunluk hissi uyandığı halde yemek yemeye devam edilmemelidir. Ne kadar çok yemek yenirse, o kadar az acıkılır anlayışı doğru değildir. Sahurda da iftarda olduğu gibi ölçülü yenmeli, katı gıdaların yanı sıra sıvı gıdalar da alınmalıdır” dedi.
Kıl dönmesinde cerrahi müdahale ilk tercih olmamalı
02 Mayıs 2019, 11:32 0
Kıl dönmesinde cerrahi müdahale ilk tercih olmamalı
Prof. Dr. Şükrü Boylu, kıl dönmesi şikayetine sahip hastalarda önce tıbbi önlemlere başvurulması gerektiğini ifade ederek, bunların yetersiz kalması durumunda kalıcı çözümü amaçlayan cerrahi müdahale yapılmase gerektiğini belirtti.
Ramazan'da metabolizmayı hızlandırmak gerekir
02 Mayıs 2019, 11:31 0
Ramazan'da metabolizmayı hızlandırmak gerekir
Ramazan ayında oruç ibadetiyle birlikte iki öğüne inen yeme düzenine bağlı olarak metabolizma yavaşlayabiliyor. Ramazan boyunca bazılarımız istemsiz de olsa kilo verirken; bazılarımız ise yediklerine dikkat etse dahi kilo alabiliyor. Ramazan'da kilo alıp vermenin tamamen kişinin metabolizmasına bağlı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Artan, yavaşlayan metabolizmanın nasıl hızlandırılacağı konusunda tüyolar verdi.
Diş ağrılarında hemen antibiyotik kullanmayın
02 Mayıs 2019, 11:30 0
Diş ağrılarında hemen antibiyotik kullanmayın
Dr. Öğr. Üyesi Burçin Arıcan Öztürk, diş ağrılarında hemen antibiyotik kullanılması gerektiği algısının yanlış olduğunu ifade etti.
Güneş gözlüğünüz kaliteli olmalı
02 Mayıs 2019, 11:29 0
Güneş gözlüğünüz kaliteli olmalı
Yaz mevsiminin yaklaşması ve güneşin etkilerini daha fazla göstermesiyle birlikte göz sağlığı ve zararlı güneş ışınlarından korunmanın yolları da yeniden gündeme geldi.
Hareketsiz yaşam tarzı gaz ve şişkinlik nedeni
02 Mayıs 2019, 11:20 0
Hareketsiz yaşam tarzı gaz ve şişkinlik nedeni
Modern çağın getirdiği hareketsizlik ve yanlış beslenme alışkanlıkları günümüzde bazı sağlık sorunlarının daha fazla yaygınlaşmasına neden oluyor. Gaz ve şişkinlik şikayeti de o sorunlar arasında yer alıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı "Gaz ve şişkinlik yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sorun. Toplumumuzda yaklaşık her 4 kişiden birinde görülüyor ve gastroenteroloji poliklinik başvurularının önemli bir kısmını oluşturuyor" dedi.
Kanser hastaları kendi hücreleri sayesinde iyileşebilir
02 Mayıs 2019, 11:18 0
Kanser hastaları kendi hücreleri sayesinde iyileşebilir
Dünyanın önemli kanser merkezi hastanelerinden Houston Methodist'in Radyasyon Onkolojisi Başkanı Prof. Dr. Edward Brian Butler, kanser hastalarının kendi hücrelerinden aşı yapmak istediklerini belirterek, "Bu aşı, hastaların korunmasını sağlayacak. Bunun daha başlangıç aşamasındayız" dedi.