banner738

Sağlık Bakanlığı'ndan 'şiddet' önlemi

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önüne geçmek için yeni tedbirler içeren bir genelge yayınladı

Sağlık Bakanlığı'ndan 'şiddet' önlemi
28 Nisan 2012 Cumartesi 15:17

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları arasında görüşmeler yürütüldüğü ve bunun sonucunda İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlandığı bildirildi. Genelgeyle alınan tedbirler şöyle:
"- Sağlık kurumlarının çevre, bina giriş ve çıkış güvenliği gözden geçirilecek, özel güvenlik görevlilerinin sağlık kurumları içerisinde özellikle sağlık çalışanlarının görev yaptığı muayene, müdahale ve gözetim alanlarında güvenlik önlemlerini artırmaları temin edilecek.
- Sağlık kurumlarında suça zemin oluşturabilecek ve sağlık çalışanlarına yönelebilecek olumsuz tavır, davranış ve fiillere ortam hazırlanmasına ve bu eylemlerin fiili saldırılara dönüşmesine kesinlikle izin verilmeyecek.
- Söz konusu nitelikteki olaylara derhal müdahale edilmesi için hastane polisi, diğer kolluk birimleri ile özel güvenlik ve sağlık kurumları personelinin işbirliği ve koordinasyon içerisinde hareket etmeleri sağlanacak.
- Yerine getirdikleri kamu görevi nedeniyle sağlık çalışanlarına karşı TCK'nın ilgili maddeleri çerçevesinde 'yaralama', 'tehdit', 'hakaret' fiillerinin işlenmesi halinde 'mağdur kişinin şikayeti aranmaksızın' sağlık kurumlarında görevli hastane polisleri başta olmak üzere yetkili kolluk kuvvetlerince doğrudan işlem tesis edilecek.
- İlgili cumhuriyet savcısına bilgi verilerek, talimatları doğrultusunda gerekli soruşturma işlemlerine başlanacak.
- Suça el koyma ve soruşturma işlemleri, sağlık kuruluşlarında yürütülen muayene, müdahale ve hasta bakım hizmetlerini aksatmayacak ve bu hizmetlerde herhangi bir zafiyete neden olmayacak şekilde titizlikle yürütülecek.
- Görevli sağlık çalışanlarının bilgisine başvurulması gibi soruşturmanın parçası olan işlemlerin tamamlanması konusunda cumhuriyet savcısının talimatına göre hareket edilecek."

Açıklamada, konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Sağlık Bakanlığı Personeline Karşı İşlenen Suçlar Nedeniyle Yapılacak Hukuki Yardımın Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi. Bu yönetmelikte sağlık hizmeti sunumu sırasında şiddete uğrayan sağlık personeline bakanlık tarafından verilecek hukuki desteğin usul ve esaslarının belirlendiği kaydedildi. Hukuki desteğin verilebilmesi için ilgilinin veya vefatı halinde kanuni mirasçılarının talepte bulunmasının yeterli olacağı, ayrıca vekalet vermeye gerek olmayacağı belirtilen açıklamada, "Personele karşı kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiil işlendiğinde bakanlık taşra teşkilatı için İl Sağlık Müdürlerince, bağlı kuruluş taşra teşkilatı için ise bu kuruluşların taşra teşkilatı birim amirleri tarafından bu yönetmelik hükümleri kendiliğinden yerine getirilir. Suç kapsamındaki fiilleri, ilgili sağlık kurumlarının yöneticisi veya mağdur personel, adli mercilere ve bakanlığa bildirecek, bakanlıkta bu bildirimleri kayıt altına alacaktır. Ayrıca, bakanlığımız yaşanan şiddet olaylarının önlenmesi için idari ve adli makamların sorumluluk ve yetkileri, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi, çalışan güvenliği gibi konularda somut tedbirler içeren bir genelgeyi önümüzdeki günlerde 81 il valiliğine gönderecektir" denildi.

Kaynak: İHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.