Sağlık çalışanını polis koruyacak

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını önlemek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayımlanlandı. Genelge ile artık sağlık kurumlarının çevre, bina giriş ve çıkış güvenliği gözden geçirilecek, özel güvenlik görevlilerinin sağlık kurumları içerisinde özellikle sağlık çalışanlarının görev yaptığı muayene, müdahale ve gözetim alanlarında güvenlik önlemlerini artırmaları temin edilecek

Sağlık çalışanını polis koruyacak
29 Nisan 2012 Pazar 18:41

Son zamanlarda artan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önüne geçilmek için Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları arasında görüşmeler yürütüldü. Bu görüşmeler neticesinde, artan şiddeti önlemek adına bir genelge yayımlandı. Sağlık çalışanlarına karşı 'yaralama', 'tehdit', 'hakaret' fiillerinin işlenmesi halinde 'mağdur kişinin şikayeti aranmaksızın' sağlık kurumlarında görevli hastane polisleri başta olmak üzere yetkili kolluk kuvvetlerince doğrudan işlem yapılacak. Bu genelgede yer alan tedbirler kapsamında artık sağlık kurumlarında suça zemin oluşturabilecek ve sağlık çalışanlarına yönelebilecek olumsuz tavır, davranış ve fiillere ortam hazırlanmasına ve bu eylemlerin fiili saldırılara dönüşmesine kesinlikle izin verilmeyecek. Söz konusu olaylara derhal müdahale edilmesi için hastane polisi, diğer kolluk birimleri ile özel güvenlik ve sağlık kurumları personelinin işbirliği ve koordinasyon içerisinde hareket etmeleri sağlanacak. Yerine getirdikleri kamu görevi nedeniyle sağlık çalışanlarına karşı TCK'nın ilgili maddeleri çerçevesinde yaralama, tehdit, hakaret fiillerinin işlenmesi halinde mağdur kişinin şikayeti aranmaksızın sağlık kurumlarında görevli hastane polisleri başta olmak üzere yetkili kolluk kuvvetlerince doğrudan işlem tesis edilecek. Aynı zamanda çıkan genelge ile suça el koyma ve soruşturma işlemleri, sağlık kuruluşlarında yürütülen muayene, müdahale ve hasta bakım hizmetlerini aksatmayacak ve bu hizmetlerde herhangi bir zaafiyete neden olmayacak şekilde titizlikle yürütülecek. Bu yönetmelikle birlikte sağlık hizmeti sunumu sırasında şiddete uğrayan sağlık personeline bakanlık tarafından verilecek hukuki desteğin usul ve esasları belirlendi. Ayrıca Bakanlık yaşanan şiddet olaylarının önlenmesi için, idari ve adli makamların sorumluluk ve yetkileri, hasta ve yakınlarını bilgilendirilmesi, çalışan güvenliği konularda somut tedbirler içeren bir genelgeyi önümüzdeki günlerde 81 İl Valiliği'ne gönderecek.

Gülçin Karaegemen

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.