CHP Karşıyaka'da Safigül Çalışkanelli aday CHP Karşıyaka'da Safigül Çalışkanelli aday

İzmir Limanı'na peş peşe üç dev gemi yanaştı. Aiad, MSC ve Costa firmalarının yüzen saraylarından dokuz bine yakın yabancı turist indi. Her biri beş yıldızlı otelden farksız kruvaziyer gemilerini kente çekmek için büyük çaba gösteren İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş da karşılayanlar arasında yer aldı.

Demirtaş, yük limanında turistik hizmet verilemeyeceğine dikkat çekti, çarpıcı konuştu:
"Kruvaziyer turizmine her şeyiyle hazır bir kent görüntüsü vermeyi arzu ediyorduk, maalesef elimizde olmayan gecikmeler yaşanıyor. Burada Liman Müdürlüğü, Devlet Demiryolları, Emniyet Müdürlüğü hepsi özveriyle çalışıyor. Görünen bir aksaklık yok ama hizmet kalitesi de yok. Beşinci sınıf hizmet sunuyoruz. Avrupa'nın istediği standartta hizmet kalitesi vermediğimiz sürece bu gemilerin burada kalıcı olması veya sayılarının artması mümkün değil."


İTO Başkanı Demirtaş, İzmir'in kruvaziyer limana ihtiyaç duyduğunu bir kez daha dile getirdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bakan Yıldırım'a çağrı

"Üçkuyular'a düşündüğümüz limanla ilgili 1.5 yıldır görüş belirtilmedi. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Şehri planlayan kurum değiliz, ancak önerebiliriz. Öneride bulunduk, bunun karşılığında yanıt beklemek en tabii hakkımız. Limana ihtiyacımız var, bunun gerekliliğini herkes biliyor. Ancak bir türlü adım atamıyoruz. Adım atmazsak bu altın fırsat kaçacak. Sadece Büyükşehir Belediyesi değil, devletin de karar vermesi lazım. Turizm ve Ulaştırma Bakanlığı da görüş bildirmeli. Üç geminin bir arada olduğu gün Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ı buraya bekliyoruz. Bugün bir gemi daha gelseydi yük boşaltma bölümüne yanaştıracaktık. Bu nedenle potansiyel olmasına rağmen daha çok gemi gelemiyor, firmalar programlarına İzmir'i almıyor. Mutlaka ve mutlaka geleceği görerek en az 10 geminin yanaşacağı yeri sağlamalıyız. Bu, bir veya iki limanla olabilir."

Editör: Haber Merkezi