Bankalar alacağını yasal mafya ile tahsil ediyor

Bankaların 100 liralık kredi borcunu varlık şirketlerine 30 liraya satması ve bu şekilde tahsil etmesi tepki çekiyor. Alacağı temlik alan varlık şirketlerinin acımasız tahsil uygulamalarının çek senet mafyasını aratmadığını belirten Avukat Arif Ali Cangı, 'Yapılan yasaya uygun olsa da haksız ve hukuksuz' dedi

 Bankalar alacağını yasal mafya ile tahsil ediyor
15 Eylül 2016 Perşembe 18:58

Yasin Çetin - Bankaların tahsilinde zorlandıkları kredi alacaklarını büyük indirimlerle sattıkları varlık yönetim şirketlerinin sert tahsilat yöntemleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a mektupla şikayet edildi. Bir varlık yönetim şirketinin şehit babadan kalan miras hakkını alacağa saymasına büyük tepki gösteren devlet memuru, yazdığı mektupta şirketleri şikayet etti. Bu alana da af getirilmesi çağrısında bulundu. Hukukçular da 100 liralık alacağı varlık şirketlerine 30 liraya satan bankaların aynı teklifi borçlulara da sunması gerektiğini belirtiyor.

Ben alamadım, sen tahsil et

Bankalar, tahsilinde zorlandıkları ya da tahsil edilemeyeceğini düşündükleri kredi alacaklarını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) izniyle kurulan varlık şirketlerine satıyor. Bu sistemde bankalar örneğin 100 liralık alacağını varlık şirketlerine 30 lira karşılığında satıyor. Varlık şirketleri 30 lirayı bankaya ödeyip, 100 liralık alacağı tahsil etmek için kredi borçlusu vatandaş ya da şirketlerin peşine düşüyor. Varlık şirketleri 30 liranın üzerinde gerçekleştirdikleri tahsilattan büyük kazanç sağlarken altında kalmaları halinde de zarara uğruyor.

Yöntemleri tartışılıyor

Varlık şirketleri, devraldıkları kredi borçlarını tahsil edebilmek için borçlular üzerinde çok daha sert tahsilat yöntemleri uygulamaya çalışıyor. Bu şirketlerin en son şehit babadan kalan mirasın peşine düşmesi, adeta bardağı taşıran son damla oldu. Özer Murat Ö. isimli bir vatandaş, 2007 yılında şirketi aracılığıyla bir yerli bankadan kredi aldı. Daha sonra Özer Murat iflas edip borcunu ödeyemez hale gelirken yerli banka yabancı bir bankaya satıldı. İcra takibi başlatan yabancı banka, alacağının önemli bir kısmını tahsil etti, kalanını ise bir varlık yönetim şirketine sattı. Varlık yönetim şirketi tahsilat için her yolu denerken, Özer Murat'ın babası Ankara Kızılay'da 13 Mart 2016'da yapılan terör saldırısında şehit düştü. Varlık şirketi işsiz Özer Murat'tan şehit babasından payına düşecek mirası talep etti.
Varlık şirketinin bu girişimi üzerine harekete geçen RTÜK Uzman Denetçisi Dr. Cengiz Özdiker, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a mektup yazarak, bu sistemin acil olarak masaya yatırılmasını, vatandaşın borçlarına da tıpkı kamu alacağında olduğu gibi af getirilmesini talep etti. Varlık şirketlerinin vatandaşa acımasız davrandığına işaret eden Özdiker, şirketlerin borcu tahsil etmek yerine alacağı uzun süre takipte tutarak borçlulara maddi ve manevi işkence ettikleri şikayetini iletti.
Özdiker, varlık şirketlerinin bankalara borç için ödedikleri cüzi tutarın yüzde 50 fazlasını ödeyen borçluların borçtan kurtulmalarını sağlayacak bir yasal değişikliğe gidilmesini de istedi.

Yasaya uygun olsa da haksız ve hukuksuz

Varlık yönetim şirketlerinin tahsilat yöntemi hukukçuların da tepkisini çekiyor. Uygulamanın yaygınlaştığına dikkat çeken Avukat Arif Ali Cangı uygulamanın yasaya uygun olsa da, haksız ve hukuksuz  olduğunu söyledi. Cangı, konu ile ilgili şunları söyledi: Ne yazık ki bi uygulama yaygınlaştı. Banka açısından zaten uyguladığı faizin yüksek olması nedeniyle bir kayıp söz konusu değil. Toptan olarak alacağı temlik ederek elde edeceğiniz toplu parayla kara geçiyor. Diğer yandan varlık şirketi tahsildarlık yaparak kazanç elde ediyor. Tek kaybeden  ödeme güçlüğü içine giren borçlu.  Alacağı temlik alan varlık şirketlerinin acımasız tahsil uygulamaları çek senet mafyasını aratmıyor. Yapılan yasaya uygun olsa da haksız ve hukuksuz.

Borcu varlık yönetim şirketine satıyorlar

Avukat Eyüp Salih Çolak ise, bankalara sağlanan ayrıcalığın bir benzerinin bankacılık yapacaklarda aranan şartları taşımayan bu şirketlere de sağlanmasının yasalara aykırı olduğunu savundu. Bankaların varlık şirketine alacağını satarken borçluya da aynı teklifin yapılması gerektiğini belirten Çolak, "Bankaya borcunuzu ödeyemiyorsunuz, banka varlık yönetim şirketine çok cüzi bir tutarla bu alacağını satıyor. Oysa vatandaşla aynı tutar üzerinden masaya otursa ya da satışa davet etse vatandaş belki ödeyecek. Oysa 100 liralık borç varlık şirketine 30 lira olarak devrediliyor. Şirket de 30 lira değil, 100 liranın peşine düşüyor. Bu sistem istismardan rant edinmeye dönüşmüş durumda. Zor durumdaki vatandaş üzerinden haksız kazanç sağlanıyor" dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Seyfullah FIRAT - 4 yıl önce
garanti bankasının sattığı borcumu ödemek istemem rağmen bahse konu varlık şirketlerinin kendilerine has tefeci tavırları sebebiyle anlaşmamız mümkün olmadı. defalarca anlaşma noktasına geldik ama resmi bir ödeme planı vermedikleri için yıllarca adeta psikolojik savaş verdik. i̇şin sonun da baba toprağım olan ve aile mezarlığımızın de içinde bulunduğu çay bahçemi satışa çıkardılar. ben şimdi satışı bekliyorum.kendileri satın almak zorundalar. yabancı bir kişi buralardan tarla alamaz ve gelip çöpüne bile dokunamaz. bu ülkeyi yönetenlere, tefeciliği resmi hale getirenlere ibreti alem olacak bir duruşum olacak. bu şirketlerin tetikçiliğini yapan sözde hukukçuları da şiddetle kınıyorum. hepsi mafya bozuntusu gibi davranıyor. adamlar pirim ile çalıştıkları için anlaşmak çok zor. 3000 tl olan banka borcum şu anda 43000 tl olarak talep ediliyor. tarlamın değeri 200.000 tl. bana ödeyecekleri parayı bekliyorum şimdi.
Avatar
SEYFULLAH FIRAT - 4 yıl önce
Resmi kayıtlara göre 3,5 milyon insanin Kredi kartı borcu sebebiyle başları varlık şirketleriyle dertte.

Varlık yönetim şirketlerini bu ülkenin başına bela eden AKP iktidarıdır. Bahse konu şirketler Bankacılık yasalarına göre kuruluş izni almış olsalar da bazıları çek senet mafyası gibi çalışmakta ve çok ucuza satın aldıkları borçları yıllara taşıyarak ve daha sonrada yüz katına varan rakamlarla mağdur insanlara dayatmaktadırlar. İnsanların taşınmazlarına el koyan, satın alan bu şirketler bu ülkede resmen işgal güçlerinin öncü kuvvetleri gibi at oynatırken ülkeyi yöneten iktidar sanki bu tefecilerle ortakmış gibi bu akıl almaz uygulamalar karşısın da sessiz kalmaktadır.
Misafir Avatar
celal balkaya - 3 yıl önce @SEYFULLAH FIRAT
2005 te banka icraya verdi bişey alamadı daha sonra 2010 da varlık şirketine sattı. oda 2016 da baska varlık şirketine devretti. maaşlı çalıştığım için ne kadar görüşme yapsak çok yüksek tutarlar istediler. maaşlı çalışmasam emimin bedavaya anlaşırdık. şimdi bana ödeme emri yollamışlar. itiraz etmeyi düşünüyorum. bakalım ne olacak. bunlara bu yetkiyi verenlerin yatacak yeri yok
Avatar
umut eldemir - 3 yıl önce
akp iktidarını ve BDDK yı kınıyorum.türkiye de yasa denen bir şey kalmadı.
Avatar
Mustafa - 3 yıl önce
Cumhuriyet savcılığına müracat etin sizin borcunuz bankayadir böyle bir kamun hükmü yoktur bddk yasal iş yapmiyor
Avatar
fatih - 3 yıl önce
ödesin ozaman herkes borcunu..ödeyemiyeceği parayı almasın ozaman.ödeyemessen alırlar tabiki evini.
Misafir Avatar
fatih - 3 yıl önce @fatih
millet keyiften ödemiyor sanıyorsun, başına gelirse görürsün.Bir tanıdığımın maaşına haciz koydular 6,600 tl ödemesine rağmen toplam borçtan 2.000 tl eksilmiş 16,000 tl. olarak başlayan borç 18.500 olmuş gelde çık işin içinden üstelik varlık yönetimi kolaylık konusunda hiç oralı olmuyor.
Avatar
Tuğçe - 2 yıl önce
Kredi kartı borcum 2500 tl. Fakat varlık şirketi aradı konuştum 17000 tl istiyor.anlaşma yoluna gittim 11000 tl ye düştü. Asla ödemem. Mafya ağzıyla baskıcı konuşuyorlar. Ben o kadar parayı nasıl odeyim.ki imkanım olsa yine ödemem. Benim muhatabım banka onlar diyil. Ana parayı kabul ederlerse öderim bir şekilde sartlarimi zorlayarak yoksa mümkün diyil ödemem
Avatar
Müslüman - 2 yıl önce
Eğer faize bulaşıp Allah ve Resulüne savaş ilan ederseniz (Bakara 279) bunlar olur daha bunun ahiretide var insanların derhal kendine çeki düzen vermesi lazım.
Avatar
Mehmet - 1 ay önce
Allah belasını versin bu yam yam şirketlerin siz neden bahsediyorsunuz yüzde 300 talep ediyor yüzde yüz değil ikiyuz değil yüzde 300 2003 2005 te olmus zaman aşımına uğramış ama bu pezevenkler dosyayı yeni tarih koyarak tekrar tekrar ısıtıyor devlete sesleniyorum halka da sesleniyorum adalet sistemine de BİZ DEMOKRATİK LAİK BİR HUKUK DEVLETİ değiliz eğer öyle olsaydı bu şirketlere kimse yol vermezdi adamın ödeme durumu olsa zaten öder kim hoşlanır böyle şeylerden Allah aşkına biri bunu gündeme getirsin milletin kanını emmeye çalışıyorlar virüs korona demeden