Bornova'da kentsel tasarım gerçekleşiyor

Bornova Belediyesi'nin 2014 yılında kurduğu Kentsel Tasarım Müdürlüğü daha yaşanabilir bir kent yaratma hedefi doğrultusunda yaptığı çalışmalar yürütüyor. Müdürlük, kültür merkezlerinden muhtarlık binalarına kadar birçok binanın tasarımını gerçekleştiriyor

Bornova'da kentsel tasarım gerçekleşiyor
02 Kasım 2016 Çarşamba 13:51

İki yıl önce kurulan Kentsel Tasarım Müdürlüğü'nce hazırlanan projeler Bornova'ya renk katıyor. Önce hayal etmekle başlayan süreç, mimar ve kent plancılarından oluşan uzman kadro tarafından hayata geçiriliyor. Doğal, kültürel, tarihi ve sosyal özellikler gözetilerek hazırlanan projeler vatandaşların da beğenisini kazanıyor. Kent mobilyalarından cephe giydirmelerine, üniversitelerle işbirliği içinde gerçekleştirilen proje ve yarışmalardan kültür merkezlerine kadar kent estetiği ve kentlilik bilincinin ön planda tutulduğu çalışmalar yapılıyor.

Küçükpark'ta büyük değişim başladı

Bornova Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü; kafeteryaları ve eğlence mekanlarıyla İzmir'in 24 saat canlı olan merkezlerinden biri olan Küçükpark'ı yeniliyor. Küçükpark'ın daha etkin bir şekilde kullanılmasının amaçlandığı çalışmalar vatandaşların fikirlerinden yola çıkılarak başlatıldı. Bu amaçla, 'Fikrini Al Parka Gel' sloganıyla düzenlenen etkinlikte binlerce Bornovalı Küçükpark'a ilişkin hayallerini ve dileklerini kağıtlara dökmüştü. Bornova Belediyesi'nin 'Ortak Akıl' çerçevesinde yürüttüğü çalışmalarla vatandaşların bu dilekleri gerçeğe dönüşüyor.

Bornova'ya kültür merkezleri

Müdürlüğün tasarladığı diğer bir çalışma da kültür merkezleri. Atatürk Mahallesi'nde 1575 metrekare inşaat alanına sahip olan ve içinde iki çok amaçlı salonun bulunacağı Atatürk Kültür Merkezi tamamlanma aşamasında. Ayrıca Pınarbaşı'nda hayata geçirilecek kültür merkezi ve Cemevi'nin temeli törenle atıldı. Toplam 1207 metrekarelik alanda hayata geçirilecek olan merkez, zemin artı iki kat olarak projelendirildi. Pınarbaşı Kültür Merkezi'nin Temmuz 2017'de tamamlanması öngörülüyor.

Çocuk dostu kent

2017 yılında çocuklara yönelik pek çok proje hayata geçirilecek. Bornova Belediyesi, çocuklar için oyunla eğitimi biraraya getirecek  olan 'Bornova Çocuk Dünyası'nı yaşama geçirmek için ilk adımları attı. Proje, Kazım Dirik Mahallesi'ndeki 5000 metrekatrelik alanda yapılacak. Çocuklara, oyun aracılığıyla bilgilenme, deneyim ve eğlenme olanakları bir arada sunulacak. Ayrıca Karaçam Mahallesi'nde yapılacak olan 'Karaçam Çocuk Köyü'nün tasarımı tamamlandı. Çocukların sportif faaliyetlerini doğal bir ortamda gerçekleştirebilmelerine olanak sağlayacak olan merkezde ailelerin de keyifli vakit geçirmeleri hedefleniyor. Her iki projenin uygulamasına önümüzdeki yıl başlanması planlanıyor.

'Geçmişten Bugüne Bornova' projesi

Bornova Belediyesi'nin 'Geçmişten Bugüne Bornova' isimli seminer projesi dünya şehircilik ve kentsel tasarım projeleri alanında düzenlenen yarışmalardan biri olan Golden City Awards 2016'da Jüri Özel ödülü'nü kazanırken, TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın 'Raci Bademli İyi Uygulamalar Özendirme Ödülü'ne de layık görüldü. İlkokul çağındaki çocukların kente aidiyet duygularını geliştirmek amacıyla başlayan proje kadınlara yönelik seminerleri de beraberinde getirdi. Kadınlarda farkındalık yaratmak amacıyla ilçenin değişik yerlerinde 'Bornova'da Kadın ve Yaşam' başlığı altında seminerler düzenleniyor.

Bornova İçin Fikirler (BİF)

Bornova Belediyesi'nin üniversitelerle birlikte ortak akıl ilkesiyle gerçekleştirdiği kamusal alanlara yönelik tasarım çalışmalarını içeren BİF (Bornova İçin Fikirler),  ilgili kişi ve kuruluşların yararlanabilmesi için basılı yayın haline getirildi. Yoğun ilgi gören Bornova İçin Fikirler (BİF) 3. Tasarım Sergisi ise Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi'nde Kasım 2016 da açılacak. BİF yayınlarına bif.bornova.bel.tr adresinden de ulaşılabilmekte.


Etiketler; #bornova
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.