EXPO'da Arkas ve Dr. Öz parladı

BIE Genel Kurulu’nda EXPO 2020 adaylık sunumunu gerçekleştiren İzmir ekibi, delegasyondan yoğun ilgi gördü. Günün yıldızı ise stand-up kıvamında bir sunum yapan Dr. Mehmet Öz oldu

EXPO'da Arkas ve Dr. Öz parladı
12 Haziran 2012 Salı 17:15

İzmir’in EXPO 2020 yarışındaki ikinci sunumu, Paris’deki OECO Merkezi’ndeki BIE Genel Kurul’nda gerçekleştirildi.

İlk sunumu, Rusya’nın Ekaterinburg kenti yaptı. “Küresel zihin” konulu tema sunumunda yerel motiflere de yer verilmesi dikkat çekti.

“Dengeli bir hayat, sürdürülebilir iyi yaşam” temasında EXPO 2020 yarışına katılan Tayland’ın Ayutthaya kenti ise sunumu Başbakan Yardımcısı düzeyinde gerçekleştirdi. Tayland Başbakan Yardımcısı Chumpol Silapa Archa, ülkelerinde bir süre önce yaşanan büyük sel felaketine değinerek, “İnsanlarımız selin zorluklarını inançla aştı. Selin izlerini silerek EXPO’ya hazırlanabilmek için 94 milyar dolarlık yatırım yaptık. Ulaştırma ağlarını, alt yapıyı yeniledik” diye konuştu.

Sıra İzmir’de

EXPO yarışında Türkiye’yi temsil eden İzmir ekibinin sunumlarını ise ünlü sunucu Defne Samyeli üstlendi. İzmir’in sunumunda iki film gösterimi birden gerçekleştirildi. İlk filmde kentin tanıtımı yapılırken, ikinci filmde ise EXPO adaylığı ile neyin hedeflendiği anlatıldı. 

İlk sözü alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in herkes için sağlık hedefiyle söze başlayarak “Gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşayabilmesi için bütün ülkeleri bir araya getirmeyi ve onların iş birliği yaptığı dev bir platform olabilmeyi hedefliyoruz ve bu nedenle EXPO 2020’ye evsahipliği yapabilmeyi çok istiyoruz” dedi.

2015 adaylık sürecinden beri odaklarının hiç değişmediğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, EXPO’nun hep İzmir’in ve İzmirlilerin gündeminde olduğunu belirterek EXPO alanıyla ilgili BIE delegelerine özet bilgi aktardı. İnciraltı’nın hem temayla uyumlu hem de doğal zenginlikleri açısından bugüne kadar seçilen en güzel EXPO alanlarından birisi olacağını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “İnciraltı, şehir merkeziyle iç içe, havaalanına yakın ve hem İzmirlilerin hem de uluslararası ziyaretçilerimizin kolaylıkla ulaşabileceği bir lokasyon. EXPO sonrasında İnciraltı’nı, içinde sağlık merkezi bulunan doğal bir parka dönüştürme projemiz var. Ben, rahat trafiği ve kaliteli konaklama imkanıyla, herkese tatil kadar keyifli bir EXPO vaat ediyorum. Ve tüm ziyaretçilerimizi, bir aile dostu gibi ağırlayacağımızın garantisini veriyorum. Çünkü İzmirliler misafirperverlikleriyle ünlüdür” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, BIE delegelerinden, İzmir’in bu rüyasını gerçekleştirebilmeleri için kendilerine destek olmalarını istedi.

 
Arkas: “İzmir hoşgörü kenti”


Türkiye heyetinin ikinci konuşmacısı, İzmir’in tanınmış Levanten işadamı Lucien Arkas’dı. Sözlerine “Beni seçtiler çünkü ailem 300 yıldır İzmir’de yaşıyor” cümlesiyle başlayan Arkas “Bu uzun süre içinde ana dilimi muhafaza ettim. Hala katoliğim. İzmir’de mezarlıklarımız yan yana; camiler, kiliseler, sinagoglar yan yana. Cemaatler arasında­ evlilikler var. İzmir bir hoşgörü kenti” diye konuştu.

İzmir’de insanların sakin ve mutlu olduğunu kaydeden Lucien Arkas, “Burada insanlar güzel uyuyor, güzel yaşıyor. Hayatta başka ne isteyebilirsiniz ki? Expo insanların yaşamaktan mutlu olduğu bir kent yapılacaksa, bu iyi bir seçim olur” dedi.

Üçüncü konuşmacı olarak kürsüye gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’nin sağlık sistemini dönüştürme yolculuğunu ve kat edilen mesafeyi anlattı. İyi bir sağlık sisteminin uzun soluklu bir taahhüte bağlı olduğunu kaydeden Akdağ, ”10 yıl önce, sağlık sistemimiz bugün hala dünyanın dört bir yanında sık olarak karşılaşılan birkaç problemle karşı karşıyaydı. Önceliği, gelir aralığı veya yaşanılan bölge ayrımı yapmadan, Türk halkının tamamının sağlık hizmetlerine sahip olmasına verdik. Elbette henüz mükemmeli yakalayamadık. Ama bütün bunlar, doğru yöne atılmış büyük bir adımın göstergeleridir” diye konuştu.

 
Dr. Öz, salonu kahkahalara boğdu

İzmir heyetinin son konuşmacısı ve en büyük kozu, dünyaca ünlü tıp doktoru ve ünlü televizyoncu Dr. Mehmet Öz oldu. Bir stand-up kıvamındaki konuşmasında gündelik yaşamdan renkli örnekler sunan Dr. Öz’ün, bir ara kürsüden BIE Başkanlık platformuna geçerek ideal göbek genişliğini “göstererek” anlatması salonda kahkahalara yol açtı. Öz özetle şöyle konuştu:

“Yeterli sağlık hizmeti olmazsa dünya yaşanılabilir bir yer olmaktan çıkar ve hiç bir şekilde ilerleme sağlanamaz. Gelişmemiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerdeki artan sağlık problemlerine bakarak şunu söyleyebiliriz ki; sağlık gelecekte de önemli bir konu olmaya devam edecek. EXPO ile günlük hayatlarımızı çok daha sağlıklı bir hale getirebiliriz. İzmir ve İzmirliler binlerce yıl öncesine dayanan bir sağlıklı yaşam geleneğine sahipler. İzmir, dünyanın sağlık problemlerine çözüm bulmak için bütün dünyayı bir araya getirecek mükemmel bir platform olabilir. Bizler ancak problemlerimizi ve çözümlerimizi paylaşarak ve iş birliği yaparak hayatlarımızı daha sağlıklı bir hale getirebiliriz.”

İzmir’in sunumu alkışlarla tamamlanırken, BIE delegasyonu tarafından “İzmir bir marka. Sunuma ihtiyacı yoktu zaten. Gerçekten zor bir rakip olacaksınız” yorumları yapıldı.

EXPO sunumları, daha sonra Dubai ve Sao Paolo kentleriyle devam etti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.