İzmir Barosu, Efemçukuru için harekete geçti!

İzmir Barosu, İzmir’in temiz su havzası olan Efemçukuru’nda kirletenler hakkında suç duyurusunda bulundu

İzmir Barosu, Efemçukuru için harekete geçti!
29 Kasım 2017 Çarşamba 11:55

Baro Başkanlığı suç duyurusu dilekçesinde, “İzmir'in temiz yüzeysel su havzası Efemçukuru yöresinde yıllardır süren tartışmalarda ve davalarda yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, yörenin kayaç yapısı ve işletmede yapılacak zenginleştirme işlemi sonucunda maden işletmesinin ağır metal kirliliği yaratacağı, böylelikle bölgenin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kirleneceği, yörenin bitki ve orman örtüsünün zarar göreceği, bölgede uygulanan ekolojik tarımı sona erdireceği, kısaca ekolojik ve toplumsal yıkıma yol açacağına dair raporlar bulunduğu aşikardır” dedi.

Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, Efemçukuru bölgesindeki akarsuların İzmir' in su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı, Seferihisar Barajı, Çatalca Göleti, Balçova Barajı ve Çamlı Barajı'nı beslediğini söyleyerek, “buna karşın altın çıkarma faaliyetinde bulunan şirketin, cevher maddesini herhangi bir siyanürleme yapılmaksızın bölge dışına işlenmek üzere nakletmesi gerektiği halde, işletme içinde 1000 kişilik bir yemekhane ile kamufle edilen havuzlarda siyanürleme işlemi yapıldığı ihbar edilmektedir” dedi. Av. Aydın Özcan, madenden çıkarılan atıkların yaşam alanlarının çevresine yığıldığını, atık suların ise toprağa karıştığını, bu durumun gözle görülür bir şekilde ekolojik dengeyi bozduğunu, çevre kirliliğine sebep olduğunu, 600 yıllık çınar ağaçlarının kurumaya başladığını, savaşlar görmüş ve yıkılmamış bu çınar ağaçlarının kurumasının köylülere büyük üzüntü verdiğini ifade ederek, “bölgede madencilik faaliyetine ilişkin yıllardır süren tartışmalar ve hazırlanan bilirkişi raporları maden işletmesinin ağır metal kirliliği yaratacağı, böylelikle bölgenin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kirleneceği, yörenin bitki ve orman örtüsünün zarar göreceği, bölgede uygulanan ekolojik tarımı sona erdireceği, kısaca ekolojik ve toplumsal yıkıma yol açacağı ortadadır” dedi. İzmir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu’nun da yerinde incelemelerde bulunacağını söyleyen Av. Aydın Özcan, “İzmir’in suyunun zehirlenmesine izin vermeyeceğiz. Bu nedenle çevreyi kirletme suçu işleyen şirket sahibi ve yetkilileri ile görevlerini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında görevlerinin gereklerini yerine getirmekte ihmalden dolayı suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.