Kadro beklerken KHK ile işsiz kaldılar!

Hükümetin taşerona kadro olarak duyurduğu 696 sayılı KHK ile İzmir'de 2 bin 400 Türkiye genelinde ise 150 binin üzerinde taşeron işçinin işinden olacağını belirten Memiş Sarı, 'Bu işçilerimiz bu kanunla işinden oldu. Bu insanlar çalışıyor ve kadro bekliyordu ama işinden oldu. Bu bir toplumsal yara olarak önümüzde duruyor. Bu KHK'nın neden olacağı toplumsal patlamanın nedeni ise AKP iktidarıdır' dedi

Kadro beklerken KHK ile işsiz kaldılar!
21 Şubat 2018 Çarşamba 10:11

Ali Budak- Hükümetin geçtiğimiz aylarda taşerona kadro olarak duyurduğu 696 sayılı KHK ile Türkiye genelinde 150 binin üzerinde taşeron işçinin işinden olacağı belirtiliyor. Bu da aileleriyle birlikte 600 bin vatandaşı doğrudan etkileyecek. Bu işçilerin bu kanunla işinden olduğunu söyleyen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 'Bu insanlar çalışıyordu ve kadro bekliyordu ama işlerinden oldu. Yani iş aramıyorlardı. Bu bir toplumsal yara olarak önümüzde duruyor. Bu KHK'nın neden olacağı toplumsal patlamanın nedeni ise AKP iktidarıdır' diye konuştu.

Hükümetin 696 sayılı KHK ile taşerona kadro verdiğini iddia ettiğini söyleyen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 'Ancak gün geçtikçe gerçek ortaya çıktı ve taşerona kadro hüsrana döndü. Dün çalışan insanlar bugün işinden oldu. KHK'nın getirdiği güvenlik soruşturması, emeklilik vb. gibi arşiv soruşturmasından dolayı 150 binin üzerinde taşeron işçi işsiz kalacak. KHK çalışma hayatını ilgilendiriyor ve böyle alel acele çıkarılamaz. Parlamenter sistemin gereği olarak Mecliste tartışılarak çıkarılması gerekiyordu. Bir milyon 50 bin kişiyi doğrudan ilgilendireceğini söyledikleri bu karar aslında 4-5 milyon insanı ilgilendiriyor. Ancak bu kararı alırken ne sendikalara ne de milletvekillerine böyle bir kararı danışmıyorsunuz. Gelinen noktada ise sonuç bu oluyor' dedi.


İzmir'de 2 bin 500 kişi işinden olacak


Sadece İzmir'de daha önce hüküm giyen ve topluma kazandırılması için çeşitli kurumlarda işe başlayan bin 149 işçinin işinden olduğunu belirten Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü: Hükümlü olan bin 149 işçi ve yaş dolayısıyla emekliliğe sevk edilen bin 300 işçi yani toplamda 2 bin 500'e yakın taşeron işçi işsiz kalacak. Türkiye genelinde ise çalışırken işinden olan taşeron işçi sayısı ise 150 binin üzerindedir. Bu da aileleriyle birlikte yaklaşık 600 bin vatandaş demek oluyor. Bu insanlar çalışıyor ve kadro bekliyordu. Ama işlerinden oldular. Yani bir iş aramıyorlardı ve bu kanunla işinden oluyorlar. Bu durum toplumsal bir yara olarak önümüzde duruyor. Ve bu yaranın neden olacağı toplumsal patlamanın nedeni ise AKP iktidarı olacaktır. Yazıktır, bu yapılmaz. İnsanları işinden etmeyin. Bu insanların geleceğini karartmayın. Bu insanlara kadro vereceğiz dediniz ama şimdi işsiz bırakıyorsunuz. Bu insanlara cennet gösterildi ama cehennemin kapısından içeri atıldılar. Hükümetin bu yanlıştan dönmesi gerekiyor. Muhalefet partilerinin de bütün güçleriyle bu soruna çözüm üretmek üzere çalışması gerekiyor. Çözüm bekliyoruz.
 

'Kimse KHK'nın nasıl uygulanacağını bilmiyor'


Valiliğin de öğleden sonra itirazları kabul etmemeye başladığını ifade eden Sarı, 'KHK'da itirazların 3 gün içinde valilikteki komisyona verileceği belirtiliyor ama valilik öğleden sonra kabul etmeyeceğini söyledi. Artık her kurumun itirazı kendi komisyonunda kabul edeceğini ve son olarak valilikteki komisyona gönderileceğini açıkladı. Sabahtan alıyorlardı ama öğleden sonra almamaya başlandı. Neden böyle olduğunu bilemiyoruz. Ancak İZSU önünde bir grup işçinin yaşanan duruma itiraz etmesinden dolayı valiliğin direkt itirazları kabul etmeyi bıraktığını düşünüyoruz. Zaten kimse KHK'nın nasıl uygulanacağını bilmiyor.
 

8 yıldır çalışan hükümlü işçi: Kadro beklerken işsiz kaldım8 yıldır belediyede taşeron işçi olarak çalıştığını ama çıkarılan KHK ile işsiz kaldığını belirten Metin Sucu, 'Kimseye karışmadan ekmeğimin peşinde çalışıyordum. Yıllar önce hüküm giydim ama sonrasında işe girdim ve çalışıyorum. Hükümet çıktı kadro vereceğiz dedi. Kadro beklerken işsiz kaldım. Böyle bir şey olabilir mi? Topluma kazandırılmış işçiler olarak mağdur ediliyoruz. Bu kadar tartışmalı bir mesele işçilere dayatılıyor. Vatandaş zamanında aç kalmış ve hırsızlık yapmış. Yaptığının cezasını çektikten sonra da topluma kazandırılması için bu vatandaşa iş verilmiş. İşinde sıkıntısız çalışan bu işçiyi ise hükümet kadro vereceğim diyerek işsiz bırakıyor. İşçiler, önceden kadro bekliyordu şimdi iş arayacak. Türkiye'de hükümlü işçilerin işsiz bırakılması katliamdır. 3 çocuğum var ve 2'si üniversitede. 8 yıldır taşeron işçi olarak aç susuz çocuklarımı okutmaya çalıştım. Bu yaşa gelmeleri için emek verdim. Böyle bir adalet olabilir mi?' ifadelerini kullandı.


'Hükümet ülkede kaos yaratmaya mı çalışıyor?'


Türkiye çapında yaklaşık 150 bin taşeron işçiyi işsiz bırakacak olan KHK'yı 'Böyle yasa mı olur?' diyerek eleştiren CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, 'Hükümet şu anda bu insanları 2'nci defa cezalandırıyor. Yani kendi vatandaşını cezalandırıyor. Bu emekçi, işçi kardeşimiz yaptığı yanlışın cezasını zaten zamanında çekmiş. Kaç yıldır işinin başında ve emeğiyle çalışıyor. Bu işçinin terörle de alakası yok ama hüküm giydi diye işinden oluyor. Bu adalet midir? Hükümet ülkede kaos yaratmaya mı çalışıyor? Kaos ortamını çok mu seviyor? Edirne, İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanı sıra bütün illerde işçiler bu duruma karşı mücadeleye başladı. Herkes işini ve geleceğini istiyor. Bu insanlar daha düne kadar çalışıyordu ve şimdi ne değişti de işinden oluyorlar?' diye konuştu.


'Hüküm giyen işçiler yeniden cezalandırılıyor '


Hükümete 'Binlerce işçi evine ekmek götüremezse ne olacak?' diye soran Purçu, sözlerini şöyle tamamladı: Bu işçiler yeniden suç işlesin diye mi (?) bu kanun çıkarıldı. Hükümeti kınıyor ve bir an önce göreve çağırıyorum. Bakan yardımcısıyla konuştum ama 'Valla, yapacak bir şey yok' diyor. Böyle bir açıklama olabilir mi? Bakan zaten ortalıkta yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısın sabah kalkıyor ve işine gidiyorsun. Hükümet sana kadro vereceğim diye kanun çıkarıyor ve kanunla işinden oluyorsun. Bu şekilde işçiyi yeniden cezalandırıyorsun. Bu yasa da art niyet vardır. Çalışanı niye huzursuz ediyorsun? Çalışan emekçiyi neden işinden çıkarıyorsun? Bu durumun gereğini yapacağız. CHP olarak her ne olursa olsun işçilerimizin haklarını geri almaları için çalışacağız. İşçilerimizin yanındayız.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.