Türk uzmanlar iki yeni canlı keşfetti

Ege Üniversitesi personeli bilim literatürüne 2 yeni sucul canlı türünü ekledi

Türk uzmanlar iki yeni canlı keşfetti
21 Nisan 2011 Perşembe 12:01

Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nde görev yapan uzman personelin 2011 yılında yaptığı çalışmalarla, dünyada ilk defa tanımlanan 2 yeni sucul canlı türü daha bilim literatürüne kazandırıldı. EÜ Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof.Dr. Özdemir Egemen tarafından yürütülen çalışmalarda, görevli uzman personel 2005-2010 yılları arasında dünya literatürüne ilk defa kayıt edilen 21 yeni sucul canlı türü bulmuştu.

Dünyada ilk defa tanımlanan 2 yeni sucul canlı türüne 'Megamphopus katagani' ve 'Dikerogammarus istanbulensis' adı verildi. Canlılardan ilkinin deniz ortamında, ikincisinin ise tatlı su ortamında yaşadığı tespit edildi. Boyu 3 milimetre olan 'Megamphopus katagani' türü Marmara Denizi'nin Çanakkale Boğazı girişinde bulundu. Boyu 15 milimetre olan 'Dikerogammarus istanbulensis' türü ise İstanbul Silivri'de tespit edildi. Her iki canlı da karideslerin uzak akrabaları olan 'Amphipoda' grubuna ait.

EÜ Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof.Dr. Özdemir Egemen ve Doç.Dr. Murat Özbek, 2003 yılından bu yana çalışma yaptıklarını ve bugüne kadar 21 farklı tür bulduklarını, 2011 yılında gerçekleştirdikleri bu çalışma ile de 2 yeni tür daha keşfettiklerini, bununla birlikte dünya literatürüne kayıt edilen toplam 23 sucul canlı ortaya çıkardıklarını belirtti. Prof.Dr. Özdemir Egemen, şöyle dedi:

""Canlı kaynakları bir ülkenin zenginliğidir. Bu kaynaklar korunmalı ve ortaya çıkarılmalıdır. Bu konuda biz bilim adamları üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz ve ileride de çalışmalarımız sürecek. Ülkemizin zenginliklerini ortaya çıkarmada destek bekliyoruz. Destek artıkça yeni buluşlar devam edecektir. Tabii ki bu çalışmaların devam edebilmesi için konusunda uzman kişilerin görev alması gerekir ve biz Ege Üniversitesi akademisyenleri olarak bu konuda eğitime büyük önem veriyoruz ve böyle de devam edeceğiz."

Doç.Dr. Murat Özbek ise, "Megamphopus katagani ve Dikerogammarus istanbulensis türlerinin bilimsel değer kazanması için buluşları, dünyaca ünlü bilim dergisi Zootaxa dergisine gönderdik. Zootaxa dergisi bu iki yeni türü onayladıktan sonra dergilerinde yer verecek. Böylelikle buluşlarımız uluslararası bir nitelik kazanacak. Türkiye zoocoğrafya açısından çok önemli bir yerde. Bu tür çalışmaların artmasıyla birlikte Türkiye'nin bilimsel açıdan önemi daha da artacaktır" dedi.

Dünya literatürüne ilk defa kazandırılan bu canlıların Türkiye'nin biyolojik zenginliğinin ortaya çıkarılması çalışmalarına önemli birer katkı olarak gördüğünü söyleyen Doç.Dr. Özbek, "Bu canlılar gibi özellikle ülkemize endemik (sadece ülkemizde yaşayan) canlıların korunmasında bizlere büyük sorumluluk düşmektedir. Zira canlı kaynaklar bir ülkenin demirbaşları olarak nitelendirilmektedir. Konu hakkında yapılan ve yapılacak olan bilimsel araştırmalara verilecek destekler ile doğal mirasımız olan biyolojik çeşitliliğimizin daha net bir şekilde ortaya çıkarılabileceği açıktır" diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.