EGE-KOOP, İzmir'i sağlık bölgesi yapmak istiyor

EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, basın mensuplarıyla biraraya geldiği toplantıda, proje merkezlerinin 2050 hedefi kapsamında İzmir Sağlık Serbest Bölgesi Projesi hazırladıklarını açıkladı. Kararnamenin hazır olduğu proje için sadece Bakanlar Kurulu'nun onayı eksik

EGE-KOOP, İzmir'i sağlık bölgesi yapmak istiyor
16 Nisan 2012 Pazartesi 15:50

EGE-KOOP,  hayata geçmesi halinde İzmir'i dünyanın sağlık merkezlerinden biri haline getirecek mega bir proje ile gündeme geldi. 2050 hedefi kapsamında çalışmalar yürüten EGE-KOOP Proje Merkezi'nin hazırladığı İzmir Sağlık Serbest Bölgesi Projesi'ni EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan açıkladı.

Kentin tüm organlarını dünyada ikinci, Avrupa ve Türkiye'de ise ilk olacak projeyi sahiplenmeye çağıran Aslan, " En az EXPO kadar önemli. Kaldı ki EXPO altı aylık bir organizasyon. Bu proje ise İzmir'i en az 50 yıl ileriye taşıyacak, dünyanın vitrinine çıkaracaktır. Bu proje için gerekli olan kararname zaten mevcut. Geriye bir tek Bakanlar Kurulu'nun kararı gerekiyor. Projeyi başkalarına kaptırmadan harekete geçelim." dedi. İzmir Sağlık Serbest Bölgesi Projesi'ni, medyanın üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan açıkladı.

"Türkiye'nin kaderini değiştirecek"


İzmir'de alışılmışın dışında, bugüne kadar hiçbir kurum ve kuruluş tarafından gündeme getirilmeyen, İzmir'in sadece 5 yada 10 yılını değil, en az 2050 yılını hedefleyen bu "mega" projenin başta İzmir ve Ege olmak üzere Türkiye'nin kaderini değiştirecek çapta olduğunu kaydeden Aslan, " İzmir, kendisini ülkesine, halkına, borçlu hissedenlerin, büyük düşünenlerin, vizyon sahiplerinin hazırlayacakları "büyük" projelerle kanatlanıp uçabilir. EXPO adayı İzmir sadece EXPO 2020'ye değil her zaman EXPO'lara ev sahipliği yapacak konumda bulunmalıdır. Sağlık Serbest Bölgesi Projesi de sağlık alt yapısından kentsel gelişimine, ekonomik ve ticari faydasından kültür ve turizm tanıtımına kadar ülkemizi uluslararası platformlarda  zirveye taşıyacaktır. EGE-KOOP bu projenin her aşamasında ve tüm uygulama sürecinde üzerine düşen görevi de yapmaya hazırdır." dedi.  
     
"Projeyi başkalarına kaptırmayalım"

Ege-Koop'un dünyada ikinci, Akdeniz ve Ege coğrafyasında da ilk örneği İzmir'de olacak bu mega proje ile "katılımcı bir anlayışı" ortaya koymak istediğini,  "Medya, hükümet ve sivil toplum örgütleri"  ile kentin tüm organlarının projeyi sahiplenerek, harekete geçmesi gerektiğini kaydeden Aslan, " Gerekli kurullar oluşturulup, proje kurumsallaştıktan sonra ilgili taraflarla işbirliği içerisinde bu dev proje kentimize kazandırılmalıdır. Bu projeyi ne başka kentlere ne de başka ülkelere kaptırmayalım. "Sağlıklı yaşam, herkes için sağlık" sadece EXPO 2020'nin "tema"sı değil; çağdaş ve sosyal devletin hedefi, tüm insanlığın da ortak arzusudur. Dünya genelinde yapılan sağlık harcamaları ortalama 5.5 trilyon dolardır. 2012'de sağlık turizmi harcamalarının 100 milyar dolar'a, sağlık amaçlı turist sayısının da 1 milyara ulaşması öngörülmektedir. Normal turistin günlük hizmet bedeli 5 dolarken, sağlık amaçlı turist 100 dolar bırakıyor. Eğer İzmir Sağlık Serbest Bölgesi'ne sahip olursak 2050 yılında euro bazında öngördüğümüz gelir 10 milyar euro olacaktır. Ayrıca proje ile doktorlara, sağlık personeline, turizm sektörüne, ulaşım, konaklama, inşaat sektörü gibi birçok sektöre de yeni istihdam olanakları sağlanabilecektir." diye konuştu.

En uygun alan Yarımada

Projenin hayata geçirilebileceği en uygun bölgenin ise Yarımada olduğunun altını çizen Aslan, "Proje için Sağlık Bakanlığı'nın 11.10.2011 tarih ve 663 sayılı kanun hükmünde kararnamesi yürürlüğe girmişti. Dolayısıyla iş sadece Bakanlar Kurulu'nun kararına kalıyor. Sağlık Serbest Bölgesi için yeterli büyüklükte kamulaştırılabilecek nitelikteki hazine arazilerinin bulunması, dünya ile entegre olmuş üniversite ve tıp fakültelerinin burada yeralmış olması, deniz, dağ, yayla, rekreasyon, kültür ve sağlık turizmi konusundaki mükemmel imkanlara sahip olması da yarımadayı cazip hale getiriyor." ifadelerini kullandı.
Büyükşehir'e aday mısınız?
Projenin detaylı sunumunu da yine Genel Başkan Hüseyin Aslan bizzat yaptı. Sunum sonrasında özellikle Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı düşüncesi olup olmadığı sorulan Aslan, " Bu bir siyasi toplantı değil. Bizim tek amacımız İzmir'e hizmet." yanıtını verdi.
Aslan, Makedonya'da...
Öte yandan Aslan, üç gün boyunca temaslar bulunmak üzere akşam saatlerinde Makedonya'ya gitti. Makedonya'da Prilep, Koçani ve Bitola kentlerini ziyaret ederek, Belediye Başkanları ve Makedon işadamları ile bir araya gelecek olan EGE-KOOP Genel Başkanı'na, Makedonya Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski de eşlik edecek. Aslan, bu ülkede yatırım olanaklarını da irdeleyecek.

İZMİR SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ PROJESİ:

•    Projenin sahibi başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi ve Türkiye...
•    İzmir Sağlık Serbest Bölgesi dünyada ikinci, Avrupa ve Akdeniz'de ilk olacak bir proje...
•    Sağlık Bakanlığı'nın kanun hükmünde kararnamesi ile Sağlık Serbest Bölgeleri'nin kurulmasının önü açılmıştır...
•    İZMİR SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ'nde; medikal turizm, termal turizm, engelli tedavi merkezleri, yaşlılığa bağlı hastalıkların tedavisi, uyuşturucu ve alkolle mücadele romatizmal hastalıklar, tıbbi malzeme üretimi ve pazarlanması, kısırlık tedavi merkezleri, diş bakımı, tüm tıbbi tedavi merkezleri, organ nakli ve tüp bebek gibi pek çok konuda uluslararası platformda hizmet verilebilecektir...
•    İzmir Sağlık Serbest Bölgesi'nde yer alacak firmalara istihdam ve döviz girdisi şartı ile belirli oranlarda vergi muafiyeti ile kredi imkanı sunulabilecektir...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.