Ekonomili profesöre ‘TÜBİTAK’ onuru

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, Türkiye’nin en prestijli bilim ödülü olarak gösterilen TÜBİTAK 2020 Teşvik Ödülü’ne layık görüldü

Ekonomili profesöre ‘TÜBİTAK’ onuru
09 Kasım 2020 Pazartesi 11:55

Enerji politikalarının analizi ve ilgili politika yapım süreçlerinin çevresel, politik, sosyal ve ekonomik etkileri, enerji güvenliği gibi pek çok konuda 30’u aşkın uluslararası makalesi yayınlanan, şimdiye dek 5 farklı ülkede ders veren Prof. Dr. Biresselioğlu, ülkemizde ödüle ulaşan 13 akademisyen arasına girmeyi başardı. Prof. Dr. Biresselioğlu, aralık ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleşecek törende ödülünü alacak.  
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), farklı alanlarda yapılan bilimsel çalışmaları desteklemek amacıyla verdiği “Bilim Ödülleri” için incelemelerini titizlikle gerçekleştirdi. Uluslararası jüri, Türkiye’deki akademisyenlerin makalelerini, projelerini ve diğer akademik çalışmalarını inceledi, çalıştıkları alandaki yenilikçi fikirlerini temel aldı.

Enerji verimliliği ve enerji dönüşümü alanında birçok Ufuk 2020 Avrupa Birliği projesinde yürütücü ve araştırmacı olarak yer alan, ülkemizin enerji alanındaki potansiyelinin ortaya çıkmasına yönelik çalışmalar yapan Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, ortaya koyduğu fikir ve projelerle TÜBİTAK’ın da dikkatini çekti. Prof. Dr. Biresselioğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı listeyle birlikte, TÜBİTAK tarafından bu yıl Teşvik Ödülü’ne layık görülen 13 bilim insanı arasında yer aldı. Prof. Dr. Biresselioğlu’nun almış olduğu bu ödül, bilime uluslararası düzeyde katkı yapacak üstün nitelikte çalışmalar gerçekleştirdiğini de kanıtladı.

Uzun süredir çalışıyorum

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü ve İşletme Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, aynı zamanda sürdürülebilir enerji alanında Türkiye’deki tek yüksek lisans programının da bağlı olduğu Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini de yürütüyor. Prof. Dr. Biresselioğlu, “Enerji, günümüzde tüm dünyanın odaklandığı, ülkelerin kapsamlı politikalar oluşturduğu önemli bir alan. Ben de bu alanda uzun süredir sosyal bilimler çerçevesinde çalışmalar yapıyor, ülkemize bu alanda katkı sağlamayı amaçlıyorum. TÜBİTAK tarafından yapılan değerlendirme neticesinde, böylesine prestijli bir bilim ödülünü almak, Türkiye’nin en önemli akademisyenleri arasında gösterilmek beni mutlu etti. Üniversitemin ismini bu vesileyle duyurduğum için de ayrıca gurur duydum” dedi.

Prof. Dr. Biresselioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ödül tarafıma, enerji ve çevre politikası yapım süreçleri, mevcut enerji ve çevre politikalarının analizi ve gelecek tasarımı, enerji güvenliği, enerji dönüşümünün ekonomik, sosyal, politik ve çevresel etkileri ile toplumun karşılaştığı zorluklar konularındaki uluslararası çalışmalarım neticesinde tevcih edildi. Aldığım ödül, aynı zamanda sorumluluğumu da artırıyor. Türkiye, enerji alanındaki çalışmalarına hız veren, dünya genelinde dikkat çeken adımlar atan, enerji dönüşümünü gerçekleştirmeyi hedefleyen, enerjide dışa bağımlılığını azaltma yolunda aşama kaydeden bir ülke. Hızla artan yenilenebilir enerji yatırımları ve Akdeniz’de, Karadeniz’de yapılan keşif çalışmaları, bunun en güzel örneği. Bu noktada, enerji alanında yapılan her çalışmanın büyük önem taşıdığını biliyor, bu bilinçle hareket ediyorum.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.