Alsancak'ta radyasyon

Makine Kimya Enstitüsü (MKE), TCDD'nin hurdalarında yüksek oranda radyasyon çıkınca geri gönderdi. Hurdalar şu anda Alsancak Garı yakınında bekletiliyor

Alsancak'ta radyasyon
16 Kasım 2013 Cumartesi 09:44

TCDD 3. Bölge Müdürlüğünün Makine Kimya Enstitüsü (MKE) Kurumuna gönderdiği hurdalarda yüksek oranda radyasyon çıktı. MKE radyasyonlu hurdaları TCDD'ye geri gönderdi. Hurdalar, şu anda İzmir'in göbeğinde, Alsancak Garı'na yakın bir bölgede açık alanda bekliyor. Tek güvenlik önlemi ise, etrafına bantla çekilen şerit.

TCDD 3. Bölge Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir ve Denizli illeri başta olmak üzere birçok ilçe sınırlarından gelen hurda ve atık malzemeler toplandıkları Alsancak'tan, salı akşamı anlaşmalı kurum olan MKE tarafından alındı. Alınan malzemelerin içinde TCDD'ye ait işyerlerinden çıkan demir parçaları, tren-lokomotif-vagon parçaları, iskat edilmiş demirbaş malzemeler bulunuyor.

HURDALAR RADYASYONLU ÇIKTI

Alsancak Garı ile Halkapınar Aktarma istasyonu arasındaki bölgede toplanan malzemeleri alan anlaşmalı kurum MKE, aldığı malzemeleri kamyonlarla Aliağa'daki bertaraf yerine götürdü. Yapılan tespitler sonucu normalin çok üzerinde radyasyon bulunduğu belirtilen 27 bin kilo malzeme TCDD'nin Alsancak'taki arazisine döküldü.

YERLEŞİM YERLERİNE ÇOK YAKIN


İşyeri ve evi bölgenin yakınında olan BTS İzmir Şube Başkanı Bülent Çuhadar, TCDD'nin bu malzemelerdeki radyasyonu tespit edecek teçhizatının bulunmadığını belirterek, bu radyasyonu tespit eden merciin malzemenin nasıl izole edileceğine dair bir girişimde bulunması gerektiğini belirtti. "Malzemeyi olduğu gibi getirip buraya dökmek sorumsuzluktur ve insan hayatını hiçe saymaktır" dedi.

TEK GÜVENLİK ÖNLEMİ ŞERİT

Malzemenin döküldüğü alanın çevresinde TCDD'nin lojmanları bulunuyor. Hurdaların etrafına sadece şerit çekildi. Radyasyonlu hurdalar açıkta durduğu için, hurda toplayan kişilerin de rahatça ulaşabileceği bir yerde bulunuyor.

TCDD'den açıklama

Hurdaya çıkan malzemelerinde radyasyon bulunmasına ilişkin TCDD resmi İnternet sitesinden bir açıklama yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), kuruma ait hurdaların radyasyon yaydığı için İzmir halkı için tehdit oluşturduğu iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.
 
Bakanlar Kurulu Kararı gereğince TCDD'nin hurda malzemelerinin Makine Kimya Enstitüsü Kurumu tarafından alındığı belirtilerek, söz konusu hurdaların Aliağa'da bulunan radyoaktif panellerden geçirildiği ve kontrol edilerek MKE Kurumunca teslim alındığı ifade edildi. 

12 Kasım'da 95 kamyon hurdanın MKE'ye teslim edildiği belirtilerek, hurda yüklü kamyonlardan bir tanesinin radyoaktif panellerin uyarısı nedeniyle iade edildiği ifade edildi. Açıklama şöyle devam etti: "Bunun üzerine, inceleme yapılmak üzere 13 Kasım 2013 tarihinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna başvurulmuş, eş zamanlı olarak hurda sahası ve iade edilen hurdalarda MKE Kurumunun ölçümünü yapan uzmanlarca ölçüm yapılmıştır. Sahada herhangi bir radyasyon izine rastlanmamıştır. İade edilen hurdalar arasında 3 kilogram ağırlığında, bugün kullanılmayan 1960 model lokomotiflerden çıkma bir parça üzerinde radyasyon tespiti yapılmış, diğer hurdalarda ve sahada herhangi bir radyasyona rastlanmamıştır."

Açıklamanın devamında söz konusu parçanın izole edilerek koruma altına alındığı, sahanın izole edildiği söylendi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) inceleme yapmasının beklendiği belirtildi.

'RADYASYON HAVA İLE YAYILIR'

TAEK'in İzmir'deki temsilciliği görevini yürüten Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Perihan Ünak konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ilk kez böyle bir durum ile karşılaştığını söylerken, "1960'lı yıllarda teknoloji gelişmiş değildi. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü'nün üst sınır değerleri de çok yukarılardaydı. Daha sonra birçok konuda olduğu gibi sınırlar aşağıya çekildi. Yani sistem teknoloji ile birlikte daha denetleyebilen, araştıran ve inceleyen bir yapıya dönüştü. Radyasyonlu malzemenin kilo ile alakası yoktur. Bunu bir koku gibi düşünün. Radyasyon hava ile yayılır. Bahsedilen cihazın içinde neyin radyasyon taşıdığının iyi incelenmesi gerekir. Yetkili kurumlar gereken araştırmayı yapacaktır" dedi.

'TCDD TEHLİKEYİ HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYOR'


Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Arif Ali Cangı da, TCDD'snin radyasyonun varlığını inkar etmediğini belirterek, "Ancak tehlikeyi hafifletmeye çalışıyor. Ama nükleer atık olması göz önüne alındığında tehlike büyük demektir. Bu lokomotifler nerede üretilmiş, imalatında mı bir radyoaktif madde var. Yoksa başka bir maddeyle bulaşıklık mı söz konusu araştırılmalı" dedi. Makinistlerin, emekli olanları da dahil olmak üzere ve diğer çalışanların sağlık taramasından geçirilmesi gerektiğini belirten Cangı, "Atığın tekrar kent içine getirilmiş olması başka bir sorun. Radyoaktif atıkların zararı havaya karışması ile söz konusu. İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi gerekli önlemleri almalı kent dışına çıkarmalı ve usulüne uygun bertaraf edilmelidir" dedi. (İzmir/EVRENSEL)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.