Konak Meydanı'nda 4+4+4 protestosu

İzmir’de, Eğitim- İş Sendikası’na bağlı öğretmenler iş bırakıp, TBMM Başkanlığı’na sunulan 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasa Teklifi’ni protesto etti. Eyleme yaklaşık 1500 kişi katıldı

Konak Meydanı'nda 4+4+4 protestosu
27 Mart 2012 Salı 14:44

Eğitim-İş Sendikası İzmir Şubesi’nin düzenlediği protesto eylemine, üye öğretmenlerin yanı sıra CHP, DSP, İP temsilcileri, sivil toplum örgütleri de destek verdi. Konak Pier karşısındaki SGK önünde bir araya gelen öğretmenler, polisin Valilik önüne kadar yürümelerine izin vermemesi üzerine Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Yürüyüşte 'Bu yasa Meclis’ten çıkmayacak', 'Cumhuriyet değil, AKP yıkılacak' sloganları atıldı. Eğitim- İş üzerlerinde '4+4+4 yasa teklifini istemiyoruz', 'Gerici, bölücü, ırkçı eğitim sistemi istemiyoruz' yazılı pankartlar taşıdı.

Müzik eşliğinde halay çeken öğretmenler, daha sonra Atatürk ve şehit düşen öğretmenler anısına bir dakika saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Türkiye Gençlik Birliği İzmir Başkanı Ezgi Sercan, eyleme katılanlara hep bir ağızdan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuttu.

Eğitim-İş İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci, basın açıklamasında, Ak Parti’nin oldu bittiyle komisyondanki 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasa Teklifini TBMM’ye sevk ettiğini söyledi. Eğitim işkolunda örgütlü sendikalar, bilim insanları, akademisyenler ve kamuoyu tarafından tasarının yeterince tartışılmadığını belirten Değirmenci, AK Parti’nin tüm itirazlara kulağını tıkadığını dile getirdi. Tasarının komisyonda yangından mal kaçırır gibi kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Değirmenci, “TBMM’ye ve demokrasiye karşı vahim bir saldırı gerçekleşti. Başbakan, yasama organını baskı altına almıştır” dedi.

Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci, tasarının yasalaşması durumunda Öğretim Birliği (Tevhid- i Tedrisat) Yasası’nın ortadan kalkacağını söyledi. Mektep- medrese ikileminin yeniden yaratılacağını belirten Prof. Dr. Değirmenci, “Kamusal eğitim sermayenin emrine sunularak paralı hale getirilecek, eğitimin yükü velilerin sırtına yüklenecektir. İkinci kademeye tefsir, fıkıh gibi dini seçmeli dersler konularak ortaokullar imam hatip haline getirilecektir. Süreç içinde kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrılarak karma eğitimden vazgeçilecektir. Çocuk işçi sayısı ve çocuk istismarı artacaktır” dedi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.