Taciz edilen memur sürüldü, taciz eden müdür yerli yerinde...

Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi, Çanakkale'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir kurumda çalışırken amirinin tacizine uğrayan ve şiddete maruz kalan kadın için eylem yaptı

Taciz edilen memur sürüldü, taciz eden müdür yerli yerinde...
16 Ocak 2012 Pazartesi 16:39

Özkan Pekçalışkan-Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi, Çanakkale'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir kurumda çalışırken amirinin tacizine uğrayan ve konunun mahkemeye taşınması, ses ve telefon kayıtlarının mahkemece bilirkişiye inceletilmesi üzerine usulsüz olarak bakanlığa bildirilmeden valilik oluru ile bakanlığa bağlı başka bir kurumda geçici olarak görevlendirilen kadının durumunu protesto etti. İzmir Arkeoloji Müzesi önünde gerçikleştirilen eylemde açıklama yaparak yaşanan duruma tepki gösteren Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Nesrin Tatlıoğlu, üyelerinin işyerinde maruz kaldığı cinsel tacizden önce de üç yıl boyunca psikolojik taciz (mobbing) ile mücadele ettiğini belirterek "Arkadaşımız göreve başladığı ilk günden itibaren, müdürün küçümseyici ve aşağılayıcı tavırlarına katlanmak zorunda kalmıştır. Bunun yanı sıra, amirinin kışkırtmaları sonucunda, aynı işyerinde geçici işçi olarak çalışan erkek mesai arkadaşından işyerinde dayak yemiştir" dedi.

Edirne'ye sürgün edildi

Olayların özellikle yerel basın olmak üzere, basında bir hayli yer bulması üzerine tepkileri durdurabilmek için amirin tayininin Malatya'ya çıkarıldığını, ancak aradan 2,5 ay geçmesine rağmen bu tayinin gerçekleşmediğini belirten Tatlıoğlu, "Bir yandan adli süreç devam ederken, üyemizin üzerindeki baskıların artarak devam ettiğini görüyoruz. 2.5 ay önce hakkında taciz iddiaları bulunan müdürün tayini çıkmasına rağmen, tayin belgesinin henüz tebliğ edilemediği görülüyor. Oysa tacize uğrayan üyemiz, 6 Ocak'ta müdür odasına çağrılarak Edirne'ye tayin edildiği bildirildi ve resmi yazı üç gün sonrasının tarihiyle 9 Ocak 2012'de kendisine zorla imzalatıldı. 2.5 ay önce tayini çıkan erkek amire tayini hala tebliğ edilmemişken, üyemizin tayini aynı gün içinde nasıl tebliğ edilmiştir? Cinsel tacize, mobbinge ve şiddete maruz kalan, sessiz kalmadığı için sürgün edilen, aile düzeni alt üst olan üyemizin sürgün emri bir an önce iptal edilmeli ve sorumlular cezalandırımalıdır" şeklinde konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.