Erdoğan herkese çattı

Başbakan Tayyip Erdoğan, İl Başkanları toplantısında sert mesajlar verdi.

Erdoğan herkese çattı
14 Ocak 2011 Cuma 17:42

Erdoğan şunları söyledi:

Merkel'in tarih bilgisini gözden geçirmesini ve Türk tarafından özür dilemesini bekliyoruz. Söylenen ortadadır, yapılan ortadadır. Bu süreci takip eden lider Merkel değildir. Burada Türklere karşı ne denli ahlaksızca davranıldığını Schröder.. Schröder'i kahve içmeye davet ederse, süreci açık ve net öğrenmiş olur. Biz yaşadık Sayın Merkel sen yaşamadın. Kazan kazan esasına göre bu süreci başlattık. Rum kesimine şirin görünme çabaları son derece manidar. Hala Türkler versin, kusura bakmayın. Biz garantör ülke olarak görevimizi yaptık. Ama bizden kalkıp da bu noktada hiçbir zaman anlaşmalarda olmayan şeyler istenirse bunu hiçbir zaman bulamayacaksınız. Kuzey Kıbrıs'tan bir gram vermeyiz. Kıbrıs olayını siyasi istismar konusu yaptırmayız dedik. Ne yazık ki AB şu anda fasılların açılıp kapanmama noktasındaki tavırla sözünde durmamıştır. AB sözünde durmamıştır."


İÇKİ YASAĞI

Heykel ve içki tartışmalarına değinen Erdoğan şunları kaydetti: "Son tartışmalar doğal akışı içinde giden tartışma değil. Açık açık kampanyadır. Hükümet aleyhine yürütülen zorlama kampanyalardır. Bu her seçim öncesinde yapılan malum tezgahlardan birisidir. AK Parti muhafazakar demokrat bir partidir. Bizim için aile çok önemlidir. Mahremiyet çok önemlidir. Özgürlüklere saygı duyan, başkasının kutsal değerlerine hakaret etmediği sürece her türlü fikrin serbestçe ifade etmesini savunuyoruz. En geniş özgürlükleri savunan bir partiyiz. Sekiz yıldır bizim bu noktada samimiyetimiz test edildi. Sekiz yıldır hangi özgürlüğü kısıtladık. Sekiz yıldır kimin yaşam tarzına müdahale ettik. Kimin giyimine kuşamına müdahale ettik. Ne kadar viski, bira tüketiyosun dedik mi. Tıksırıncaya kadar içiyorlar. Sekiz yıldır biz yaşam tarzlarına yönelik neyi yasakladık? Mahalle baskısı diyorlar. Hükümete, bakanlara atılan iftiralar bugüne kadar hangi partiye bu boyutta yapıldı? Yandaş medya diyorsun, candaş medyanın tüm mensuplarını partine davet edeceksin. Sevsinler seni. Bunu kimse yutmaz. Sen yargılanmasi için imza ettiğin kişiyi il başkanı yapacaksın, namuslu insanları yolsuzlukla itham edeceksin. İnsan kimi neyle itham ettiğini incelemez mi? "

CHP Genel Başkanı RTÜK Kanununu diline doladı. İnsan kimi neyle itham ettiğini incelemez mi? Yüzlerin kızarmadığı bir muhalefetle karşı karşıyayız. Artık sivil muhalefetin de edebi terk ettiği bir süreçten geçiyoruz. Birileri yıllarca bu toplumun belli bir kesimine tepeden baktılar.


HEYKEL TARTIŞMASI


Tarihi sadece bunlar biliyor, bilim bunların tekelinde. Heykel için ucube derken, kralın da çıplak olduğuna işaret ettim. İçlerindeki despotizmi yıkamayanlar krala da çıplak dedirtmek istemiyorlar. Gözü olan herkes güzelle çirkini estetikle ucubeyi birbirinden ayırır. Bunun için sırça saraylarda büyümüş olmaya gerek yoktur. Oraya gittim ve o heykeli ve çevresini gezdim dolaştım. O zamanki belediye başkanına bunu yapmamasını söyledim. Fakat kararlıydı. 2006 yılının sekizinci ayında bunun olamayacağına karar verildi. Üç ay sonra ise yapılacağına yönelik karar çıktı. Heykelin hemen altında kalacak şekilde tarihi eserler var. Bir tarihi eser var diye İstanbul'da yıllarca Tarih Tabiat Varlıkları Kurulu bizim metroyu Unkapanı'nda durdurdu. Nereden bakarsan bak 10 yıl kaybettik. Burada ise bunu rahatlıkla yapıyor. 48 metre yüksekliğe çıkıyor. Camiler onun gölgesinde kalıyor. Bu işlere yorum yapabilmek için illa güzel sanatlar fakültesini bitirmek zorunda değilim ki. Görsel medya yolda giderken beğendiniz mi diye sorar. Vatandaş beğendim ya da beğenmedim der. Böyle bir eser inşa edecekseniz, o çevreyle uyumlu olmasına bakacaksınız. İzmir Karşıyaka belediyesi talip olmuş, ne kadar güzel. Gelsin alsın Karşıyaka'da diksin. Çok da heyecanlı, eyvallah yapsınlar. Bu heykeltraşın çok başarılı olduğunu eleştiren birisi değilim. Ama ben o tarihi eserlerin olduğu yerde böyle bir olayın yaşanmasına müsaade edemem, doğrudur diyemem. Bugüne kadar AK Parti hükümeti bu ülkede bir tane heykel yıktı mı? Var mı böyle bir şey, yok. Nedir bu kıyamet? Dert başka. AK Parti'nin yükselişini bununla durduracağız zannediyorlar, durduramazsınız. Karslı vatandaşlar bile buna müsaade etmiyor."


TAHLİYE KARARLARI

Tahliye kararlarını yargı verdi. Aynı yargı benimle ilgili dosyayı 24 saatte Diyarbakır'dan Ankara'ya getirebildi. Aynı yargı Erbakan'la ilgili kararı 5 günde verebildi. İşlerine gelince veriyorlar. Meşhur Erzincan dosyası süratle yürütülebildi. Ankara'da Sincan gayet başarılı çalıştı. Bunlar çıkıyordu da, sizin öncelikler denilen yol haritanız yok muydu? Bunu bir ay önce de verebilirdiniz. Burada da yine bir farklı organizasyon söz konusu.

Yargıtay'ın iş yükünün fazla olduğunun farkındayız. Yeni hakimler alalım dedik. Burada bizler sözlü imtihanlarda kamera yerleştireceğiz dendi. Bu işin tarihinde kamera diye bir şey olmuş mu? Dert başka, ipe un sermek. İpe un serdiler, bu süreci engellediler. Bunu da aşacağız. Uygulama noktasına gelince sudan bahanelerle engellendi. Hakim ve savcı alımları engellendi, yüksek yargı ağır iş yükünü atmamak için adeta direnmiştir. 1934'ten beri hakim adaylığı sınavları Adalet Bakanlığı tarafından yapılıyor. 2008'de mülakatlarda görüntü ve ses kaydı şartı getirildi. Danıştay bize bunu şart koştu. Adalet Bakanlığı yürütmenin durdurulması için başvuruda bulunuyor, iki yıldır bu genel kurula gelmiyor. Aynı Danıştay Sağlık Bakanılğı aleyhine tam günde yapılan başvuruyu 24 saatte karara bağlıyor. Sonra da çıkıyorlar iş yükümüz fazla diyerek hükümeti suçluyorlar. Bazı konularda iş yükü de personel azlığı da mazeret olmuyor.

Yargıyı birilerinin arka bahçesi olmaktan çıkarıp, milletin ön bahçesi haline getireceğiz. Onama mı bozma mı diyerek belli çevrelerin arzusuna göre karar veren bir yargıdan vicdanla karar veren yargıya geçişi tamamlayacağız. Bu süreçte aleyhimize yürütülen kampanyaları boşa çıkaracağız. Ben Katar'da hukukçular anayasa yapmayacak demedim, halkın katkısı olacak dedim.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.