CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) ile 8 Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından yapılan basın açıklamalarında dile getirilen sorunları Meclis gündemine taşıdı. Nalbantoğlu, hazırladığı önergeyle bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Önergenin gerekçesinde, muhasebe mesleğinin tarihçesi ve Türkiye'deki durumu detaylı bir şekilde ele alındı. Muhasebe mesleğinin önemi vurgulanarak, çağdaş dünyada vergi sistemlerinin başarısında muhasebecilerin kritik bir rol oynadığına dikkat çekildi. Ancak Türkiye'de muhasebe mesleğinin uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve değişen koşullara uyum sağlanmasının zorunlu hale geldiği belirtildi.

Bakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Vekili Keni'yle görüştü Bakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Vekili Keni'yle görüştü

Özellikle mali müşavirlerin teknoloji kullanımı, otomasyon sistemleri, ve KOSGEB gibi desteklerden yeterince faydalanamaması, vergi beyannamelerinin karmaşıklığı, ve meslek yasasının günümüz koşullarına uyumlu hale getirilmesi gerekliliği vurgulandı. Mali müşavirlerin yaşadığı ekonomik zorluklar ve iş yükünün artması konularına da değinildi.

Önergeyle, muhasebe mesleği ile ilgili yaşanan sorunların çözümüne yönelik politikaların geliştirilmesi amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talep edildi.

Editör: Haber Ekspres