AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, CHP İl Başkanı Aslanoğlu’nun İzmir-Ankara Hızlı Tren Projesi'ni eleştirmesinin ardından bir açıklama yaparak, 25 yıllık CHP idaresini yüzleşmeye davet etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Kamboçya Başbakan Yardımcısı Sok'u kabul etti: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Kamboçya Başbakan Yardımcısı Sok'u kabul etti:

A K Partili Bilal Saygili Gundogdu Dan Seslendi Care Hamza Dag Da O2601 327667 News Big

Yılların İzmir Yönetimi

Saygılı, CHP'nin 25 yıllık yönetiminin yarattığı projelerin başarısızlıklarına dikkat çekti.

Yapılamayan Projeler

Çeşitli projelerin tamamlanamadığını belirten Saygılı, opera binasından otogara kadar birçok alanda başarısızlıkların yaşandığını ifade etti.

Bilal Saygili Dan Yeni 120 Dakika Aciklamasi Top Kalededir Artik Cikmaz 327345 News Big

İzmir'in Durumu

İzmir'in yıllardır yarım kalan projelerle mücadele ettiğini vurgulayan Saygılı, CHP'nin hükümeti hedef alarak dikkatinin dağıtıldığını savundu.

Kentsel Dönüşüm Eleştirisi

Örnekköy'deki kentsel dönüşüm vakaları ve yapılan hatalar üzerinde duran Saygılı, CHP'nin projelerinin vatandaşların geleceğini olumsuz etkilediğini öne sürdü.

780X411 Ak Partili Bilal Saygili Bayramda Sahadayiz 1687881769817

Yerinde sayan projeler

CHP’li yerel idarenin yarım kalan, muammaya dönen projelerinden örnekler veren İl Başkanı Bilal Saygılı; “2016 yılında yapılan ihaleyle yola çıkardıkları opera binası, bir utanç binası olarak ortada. Katılımcı yetersizliği gerekçe gösterildi; 2017 yılında bin 350 günde bitireceklerini söyleyerek ikinci kez ihaleye çıktılar. Özel şart koşulu nedeniyle, 102 milyon yerine, 429 Milyonluk teklif ihaleyi aldı. Yine bir tek şey değişmedi; proje yerinde sayıyor, kaynaklar buhar oluyor. Narlıdere Metrosu’nu 2021’de bitireceğiz dediler, sonra tarih 2023 oldu. Seçim telaşıyla 2024 Şubatı’nda yarım yamalak açtılar. İzmir’in çöpünü kontrolsüz ve dönüşümsüz olarak 92 yılından bu yana depoladıkları Harmandalı, patladı patlayacak. Kendi hazırlattıkları raporları bile rafa kaldırdılar. ‘Yer’ krizi çıkararak bu taşın altına da el koymadılar. 2013’te başlayan ve İzmir depremiyle artan toprak kayması cabası. Ve yine onlar, bir felakete dönüşebilecek bu tabloyu bir film izler gibi izliyor. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi 4. Faz için 3 tane Belediye Başkanı değişti. İzmir Körfezi’nin koku probleminin çözümü olarak gösterdikleri 4. Faz’da bir arpa boyu yol kat edemediler. Zira, İzmir’deki koku problemi, 25 yıldır, bırakın çözmeyi, gün geçtikçe geri gidiyor. 2019’da trafiği rahatlatmak üzere vaat ettikleri 4 battı çıktıdan eser yok, bir kazma vurmadılar. Milyonlar verdikleri Bıçakçı Han’da İzmir’in anılarını çaldırdılar, sonra kilit vurdular. Öte yandan, Körfez’deki koku problemini çözdüğünü iddia ettikleri kurum olan İZSU’nun başındaki Genel Müdürü’nü görevden alıyorlar. Başarılı gördükleri bürokratlarının yerine, liyakatsız atmalar için alan açıyorlar! Depremin üzerinden 4 yıl geçti, bırakın belediye binalarını yapmayı, Konak Meydanı’ndaki belediye binası molozlarını dahi kaldırmadılar! Verilecek örneklere satırlar yetmez. Sonuç; İzmir’in gelişimi için taş üstüne taş koymayı bırakın, var olan problemlerin çözümünü dahi yapamadılar.” dedi.

İzmir’e kazandırmaya devam edeceğiz…

Başkan Saygılı, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü; “Ülkenin iki büyük şehri İzmir ve Ankara arası yolculuğu 210 dakikaya indirecek hızlı tren projesi de mutlaka bitecek. Yaklaşık 65 Milyar TL bütçesi olan 508 Km’lik bu dev projenin çeyreğini yapamayanların karalamalarına, çırpınışlarına rağmen bitecek. Tıpkı, Kuzey Ege Otoyolu gibi, Konak Tüneli gibi, Sabuncubeli Tüneli gibi o da İzmir’e kazandırdıklarımızdan olacak. Biz, İzmir’e kazandırmaya devam edeceğiz. Görünen o ki; CHP zihniyeti de sadece konuşmaya devam edecek. Daha önce de altını çizdiğimiz üzere, bu şehrin yararına olan her işin arkasında olacak, zararı konusunda uyaracağız. Halkımız bize bu yetki ve sorumluluğu verdi. Bir ipin ucundan tutmaları gerekiyor, bir işi bitirmeleri gerekiyor ki, söz söyleyecek yüzleri olsun. Kendileriyle yüzleşmeleri gerekiyor. Aksi halde, çeyrek asırlık devirlerine, içi boş bir 5 yıl daha ekleyecekler.”

Editör: Nurican ALBAYRAK