Hükümete ekonomi eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyeleriyle birlikte gazete ve televizyonların ekonomi müdürleriyle biraraya geldi

Hükümete ekonomi eleştirisi
24 Mart 2012 Cumartesi 12:05

Toplantıya CHP Milletvekilleri Faik Öztırak, Aydın Ayaydın, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katıldı. Basına kapalı yapılan toplantının başında Kılıçdaroğlu kısa bir konuşma yaptı.

"EKONOMİYİ İYİ YÖNETİYORLAR MI? YOK ÖYLE BİRŞEY"


Kılıçdaroğlu, Türkiye ekonomisiyle ilgili farklı bir tablo çizildiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Olağanüstü ekonomik gelişmelere imza atan bir hükümet görüntüsü var. Gerçek böyle mi ? Konusunu iyi belirleyen bir hükümet görüntüsü var. Gerçekler böyle mi ? Mesela 2011 orta vadeli programda TÜFE 5.3 olarak belirlenmişti. 2012'de 7.8 olarak belirlendi. Merkez Bankası 8.3 söyledi. Gerçekleşme ise 10.45. 5.3 nerede 10.45 nerede. Bir ekomomide temel bir konuda bu kadar büyük bir sapma herhalde iyi bir tahmin olarak düşünülemez . Konu iyi tartışılmış olarak düşünülemez " dedi.

Kılıçdaroğlu, cari açıkla ilgili de bir örnek verdi. Kılıçdaroğlu, "Orta vadeli programa bakıyorsunuz hedef 42. 2 milyar dolar cari açığımız olacak diyorlar. 15 - 20 yıllık planlar olsa arada bir revize edilir topu topu 3 yıllık birşey. 2011'in gerçekleşmesine bakıyoruz 77 milyar dolar. 42 milyar dolar planlanıyor, 77 milyar dolar gerçekleşiyor. Yüzde 65'lik bir sapma üstelik bir yıl içinde. Sormamız gerekiyor. Acaba gerçekten bunlar ekonomiyi iyi yönetiyorlar mı? Öngörüleri iyi mi? Yok böyle birşey. ABD'den sonra en büyük açığı olan ülke Türkiye. Böyle bir açmazımız var" diye konuştu.

"EN YÜKSEK İŞSİZLİK ORANLARINI YAKALADIK"

İşsizlik konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, "İşsizliğin en yoğun olarak yaşandığı iktidar dönemi AKP dönemidir. Daha önceki hükümetler döneminde işsizlik oranları hiç bu kadar yüksek olmadı. En yüksek işsizlik oranlarını yakaladık. Büyüme için de imzaları attık rekorlar kırdık deniyor. Bakın son 30 yıla. Üç aşağı beş yukarı büyüme oranları aynı. Öyle çok büyük değişikliklerin kalkınmaların büyümelerin altına imza atan hükümetlerimiz yok. Rakamlara bakmıyoruz. Rakamlara bakıtığımızda bütün bu gerçekleri görmemiz mümkün" diye konuştu. İşsizlik rakamlarının yüzde 9.8'e düştüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, "Neden işsizlik düştü diye ayrıntıya bakıyorsunuz. Tarımda istihdam artmış deniyor. Tarımda üretim düştü. Nasıl oldu da tarımda istihdam arttı ? Bunun hiçbir yanıtı yok. Hele umudunu kaybeden kişiler var. Onlar işsiz sayılmıyor. Onları da dahil ettiğimiz zaman yüzde 14 yüzde 15'lerde bir rakam bu" dedi.

"DOKUZ YILDA ALTI KEZ MALİ AF ÇIKARAN BİR HÜKÜMET YOKTUR"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MB'nin bağımsızlığını kaybettiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Son yıllarda Merkez Bankası bağımsızlığını kaybetmiştir. Sadece Türkiye'de değil uluslararası çevreler de Türkiye'deki MB'nin iktidara bağımlı olduğunu açıklıkla söyler noktaya gelmiştr. Bu bizim ekonomimiz açısından ciddi bir sorundur" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıklamalarını da eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Dokuz yılda altı kez mali af çıkaran bir hükümet yoktur. Bu ne demektir? Ekonomiyi yönetemiyorum. İnsanlar yükümlülüklerini yerine getiremiyorlar. Bari bir mali af çıkaralım hiç değilse vaziyeti kurtaralım. Bana ne İngiltere, Fransa ne Uganda ne de Papua Yeni Gine'de dokuz yılda altı kez mali af çıkaran bir hükümet gösteremezsiniz. Tam bir ekonomi beceriksizliğidir bu. Sayın Ali Babacan'ın bir söylemi var. Vatandaş kazandığından 94 milyar daha fazla harcadı diyor. Sanki beyefendi ekonomiyi yöneten kişi değil de, başka birisi yönetiyor ve kendisi de eleştiriyor. Vatandaş 94 milyar dolar fazla para harcadıysa sizin izlediğiniz ekonomi politikasının bir sonucudur bu. Amerikalılar mı Ruslar mı İranlılar mı yönetiyor bizim ekonomimizi" dedi.

"EKONOMİYİ YÖNETTİĞİNİ SANAN BAKANLARIN..."

Ekonomi konusunda ciddi endişeleri olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bir iktidar ekonomiyi elbette ki toz pembe göstermek isteyecektir. 'Ekonomide sorun yoktur' diyecektir. Biz bugüne kadar Türkiye'nin yoğun gündemi nedeniyle ekonominin çok fazla öne çıkmadığını görüyoruz. Artık ekonominin de çok fazla öne çıkması gerekiyor" dedi. Kılıçdaroğlu, "Ekonomiyi yönettiğini sanan bakanların aslında ekonomiyi yönetmediğini de gayet iyi biliyoruz. AKP grubu tarafından ekonomi yönetilmek isteniyor. Bakanlar çaresiz vaziyette. Öyle görünüyor" diye konuştu.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.