Recep Tayyip Erdoğan | Reisi'nin helikopter kazası bizleri derinden üzdü Recep Tayyip Erdoğan | Reisi'nin helikopter kazası bizleri derinden üzdü

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, TBMM'deki 23 Nisan resepsiyonuna katıldı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile seçimlerden sonra görüşmediğini açıkladı ve "Şu an Cumhur İttifakı'nda mısınız?" sorusuna "Değiliz herhalde, onların söylediğine göre." şeklinde yanıt verdi.

fatih-erbakan

Görüşme Durumu

Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile seçimden sonra bir araya gelmediklerini belirtti.

Seçim Sonuçları Değerlendirmesi

Partisinin yerel seçimlerde AK Parti'ye kaybettirip kaybettirmediği sorusuna ise Erbakan, "Hiçbir ilde biz kaybettirmedik. Aradaki puan farkı bizim oyumuzun çok daha üzerinde. Hatta bazı yerlerde MHP, AK Parti'ye kaybettirmiş oldu." şeklinde cevapladı.

İstanbul Seçimleri Değerlendirmesi

İstanbul'da aday çıkarmamanın durumu değiştirmediğini belirten Erbakan, "Değişmiyordu. 11 puan fark var. Bizim de 2,6." ifadesini kullandı.

fatih-erbakan-1

"Her şeye doğru deyin" Dediler

Erbakan, "Şu an Cumhur İttifakı'nda mısınız?" sorusuna da "Değiliz herhalde, onların söylediğine göre. Onlar öyle söylüyorlar. Biz zaten hep milli görüşün içindeydik. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorduk. Şimdi de gene aynısını yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Ama o taraf biraz 'yanlışa da yanlış demeyin, her şeye doğru deyin' noktasında olunca biraz anlaşamadık." karşılığını verdi.

Seçim sonucuna ilişkin değerlendirmesi sorulan Erbakan, "Seçimde ekonominin çok büyük etkisi oldu. Genel seçim havasında oldu. Vatandaşa da hak veriyoruz. Çünkü bu şartlarda yaşamak çok zor. Bunun yanında Gazze konusunun çok büyük etkisi oldu. Milletin o noktada büyük hassasiyeti var. Bütün bunların birikmesi böyle bir sonucu ortaya çıkardı." değerlendirmesinde bulundu.

"Ana muhalefet lideri ile hiç temas kurabildiniz mi?" şeklindeki soru üzerine ise Erbakan, "Kendisiyle bayramda görüştük. Sağ olsunlar, bayram tebriki için aramışlardı. O zaman görüştük kendisiyle, yine de görüşürüz." dedi.

Fatih Erbakan 6 Ayda Yuzde 80 Buyuduk 327117 News Big

İsrail'e yönelik ticaret kısıtlaması

Erbakan, Türkiye'nin İsrail'e yönelik ihracat kısıtlamasına ilişkin soruya, "Hiç yapılmamasındansa yine de bu adım olumlu bir adım." cevabını verdi.

Malatya'daki Kürecik Radar Üssü ile ilgili de itirazları olduğuna işaret eden Erbakan, "Oradan alınan istihbaratların ABD ve İngiltere üzerinden İsrail'e fayda sağlayacak şekilde kullanılması... O nedenle Kürecik'i de kapatalım; 'Neden biz bunlara istihbarat sağlayacağız?' diye soruyoruz." ifadesini kullandı.

Bu konuyu yarın Meclis'te düzenleyecekleri basın toplantısında da ifade edeceklerini açıklayan Erbakan, "Gidip orada savaşamıyorsak bile bu yaptırımları uygulamamız lazım. Ticaretin kısıtlanması bir adımdı ama Kürecik de öyle. Biz bağımsız, egemen bir devletiz; niye onlara istihbarat verelim, bu kadar katliam ve vahşet gözümüzün önündeyken? Kapatılmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Erbakan, "Onunla ilgili ne yapmak istediklerini görmemiz lazım. Onu gördükten sonra yetkili kurullarımızla, hukukçularla değerlendirip ona göre bir tavır sergileyeceğiz." yanıtını verdi.

Yeniden Rfah Yrp

Sorulması üzerine Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarının beklentilerinin altında gerçekleştiğini anlatan Erbakan, "Biz sahada çok daha yüksek bir teveccühle karşı karşıyaydık. İl Genel Meclisinde yüzde 6,98, belediye başkanlığında 6,2 oy almışız. 110 ilçede yüzde 10'u, 140 ilçede de yüzde 20'yi geçmişiz, 20 ilde de yüzde 10'un üzerinde ve 3 milyonun üzerinde bir oy..." değerlendirmesini yaptı.

Editör: Nurican ALBAYRAK