ÇEVRE HABERLERİ
Latmos'u korumak insanlık borcudur
25 Aralık 2018, 14:52 0
Latmos'u korumak insanlık borcudur
Aydın'ın Söke ilçesindeki Beşparmak (Latmos) Dağları'nda açılmak istenen taş ocağıyla ilgili hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarının gerçeği yansıtmadığı iddia edildi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'nden yapılan açıklamada, 'Latmos'u korumak insanlık borcudur. Bu mirasın korunması için herkesin sorumlu ve duyarlı olması gerekir' denildi.
357 bin kestane korundu
25 Aralık 2018, 13:38 0
357 bin kestane korundu
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Küçük Menderes havzasının önemli gelir kaynaklarından biri olan kestane ağaçlarında görülen 'kanser' hastalığına karşı üreticileri bilinçlendirdi, bu yıl 357 bin ağaç budandı ve koruma altına alındı.
İzmir'in Körfez Geçişi Projesi'ne ihtiyacı yok
25 Aralık 2018, 10:29 1
İzmir'in Körfez Geçişi Projesi'ne ihtiyacı yok
İzmir'de yapılması planlanan İzmir Körfez Geçişi Projesi için önce yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu" kararı İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol, İzmir'in Körfez Geçişi Projesine ihtiyacı olmadığını söyledi.
Çeşme'de, RES planlarına itiraz
24 Aralık 2018, 13:09 0
Çeşme'de, RES planlarına itiraz
Çeşme'de, 3'üncü derece doğal sit alanına kurulan Rüzgar Enerji Santralleri (RES) için yapılan koruma amaçlı imar planlarının, Danıştay 6'ncı Dairesi'nce bozulması ve dosyaya bakan İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nce de koruma amaçlı nazım imar planı ve koruma amaçlı uygulama imar planlarının iptaline hükmedilmesinin ardından bölgedeki RES'ler için yeni plan yapıldı. Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu'nca planlara itiraz edilip, dikkate alınmaması halinde yürütmeyi durdurma ve iptal davası açılacağı duyuruldu.
Kadıkalesi'nde 8 asırlık pati izleri
24 Aralık 2018, 13:04 0
Kadıkalesi'nde 8 asırlık pati izleri
Kuşadası'nda eski ismi 'Anaia' olan Kadıkalesi Örenyeri'nde yapılan kazılarda 8 asır öncesine ait tuğla ve kiremitlerde kedi ve köpek patisi izlerine rastlandı.
“Ormanlar Yaşasın Diye” doğa eğitimleri sürüyor
24 Aralık 2018, 10:04 0
“Ormanlar Yaşasın Diye” doğa eğitimleri sürüyor
Ege Orman Vakfı’nın, doğayı seven ve koruyan nesiller yetiştirmek amacıyla düzenlediği “Ormanlar Yaşasın Diye” ekoloji temelli doğa eğitim çalışmaları devam ediyor. Son olarak İstek Okulları öğretmen ve öğrencileri, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Eğitim Merkezi Buca Tınaztepe Mevkii Ormanları’nda gerçekleştirilen doğa eğitimine katıldı.
Buz gibi Boğaz'da yüzdüler
23 Aralık 2018, 16:37 0
Buz gibi Boğaz'da yüzdüler
Üsküdar Kuzguncuk sahilinde toplanan 30 kişilik grup, Aralık ayının dondurucu soğuğuna aldırmadan Boğaz'da yüzdü
Zirvede kayak, sahilde deniz
23 Aralık 2018, 16:29 0
Zirvede kayak, sahilde deniz
Antalya kent merkezine 55 kilometre mesafede, 1850 metre yükseklikteki Saklıkent Kayak Merkezi'nde kayak sezonu açıldı. Kayak tutkunları kar kalınlığı 1 ile 2 metre arasında değişen pistte kayarken, kent merkezinde ise güneşli havayı fırsat bilenler deniz keyfi yaptı
Poşetler kasalarda okutulmaya başlandı
23 Aralık 2018, 16:06 0
Poşetler kasalarda okutulmaya başlandı
Türkiye'de 1 Ocak 2019'da başlayacak naylon poşetlerin ücretlendirmesi sistemine geçiş süreci kapsamında bazı zincir marketler, alışverişte kullanılan barkodlu poşetleri kasalarda okutmaya başladı
Ovada termik santral tedirginliği
23 Aralık 2018, 16:03 0
Ovada termik santral tedirginliği
Konya'nın Karapınar ile Karaman'ın Ayrancı ilçeleri arasındaki 1,8 milyar rezervli kömür havzasında, 5 bin megavatlık termik santrali kurulacak. Termik santral, Cumhurbaşkanlığı'nın 2019 yılı yatırım programına alındı. Bölge halkı, arazilerine termik santral kurulacak olmasından tedirgin olurken, Ambar köyünün muhtarı İsmail Beydilli, köylerini terk etmek zorunda kalacaklarını söyledi. Beydilli, "Köyümüzde yaşlı nüfus var, biz bir yere gidemeyiz" dedi.
Çoruh'un hızlı akma özelliği son buldu
23 Aralık 2018, 16:00 0
Çoruh'un hızlı akma özelliği son buldu
Bayburt'taki Mescit Dağları'ndan doğan ve Gürcistan'ın Batum ilinden Karadeniz'e dökülen, Güney Amerika'daki Amazon Nehri'nden sonra ikinci, Türkiye'nin ise en hızlı akan nehri olan Çoruh'un bu özelliği sona erdi. 431 kilometre uzunluğundaki nehir üzerine kurulan barajların set oluşturması nedeniyle hızlı akma özelliği kaybolan Çoruh'un büyük bölümü göle döndü
Mobilya atıkları ham madde oldu
23 Aralık 2018, 14:35 0
Mobilya atıkları ham madde oldu
Ahşap ve plastik atıkların geri dönüşümü üzerinde çalışan Türk bilim insanları, mobilya ham maddesi olarak kullanılabilecek kompozit malzeme geliştirdi.
Selçuk'ta kalker ocağı için ÇED süreci başlatıldı
23 Aralık 2018, 12:10 0
Selçuk'ta kalker ocağı için ÇED süreci başlatıldı
İzmir'in Selçuk ilçesinde daha önce 4 kez taş ve maden ocağı için verilen ÇED kararlarının açılan davalarla iptal edildiği Gökçealan Mahallesi'nde, şimdi yeni bir kalker ocağı, kırma eleme tesisi ve hazır beton santrali için ÇED süreci başlatıldı. Avukat Cem Altıparmak, "Bölgedeki havzalar, Büyük Menderes Nehri'ni besliyor. Bu tür projelerin, yer altı sularına doğrudan doğruya etkisi olacak. Bu kadar aymazlık olmaz" dedi.