ÇEVRE HABERLERİ
Dumanlıdağ'a dokunmayın
29 Mayıs 2019, 08:03 0
Dumanlıdağ'a dokunmayın
Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu üyeleri Dumanlıdağ'da bir araya geldi. İzmir'in akciğerleri olarak bilinen Karagöl ve Yamanlar Dağı çevresinde açılmak istenen taş ocaklarına karşı duruşuyla bilinen platform, yeni tehditlere karşı mücadele başlatıyor.
Temiz bir dünya çağrısı
28 Mayıs 2019, 15:52 0
Temiz bir dünya çağrısı
İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Çevre Haftası'yla birlikte yürütülen ve her yıl okullar arasında heyecanlı bir yarışa dönüşen Atık Pil Toplama Kampanyası renkli görüntülerle başladı.
Danıştay, doğa katliamının önünü açtı
27 Mayıs 2019, 08:01 0
Danıştay, doğa katliamının önünü açtı
Danıştay, Çukuralan Altın Madeni'nde yapılmak istenen kapasite artırımına izin veren ÇED olumlu kararına verilen iptali bozarak doğaya zararın önünü yeniden açtı. Çevreciler karara tepki gösterdi.
Hastane uğruna zeytinlik katledildi
25 Mayıs 2019, 09:00 1
Hastane uğruna zeytinlik katledildi
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin, Meslek Hastalıkları Hastanesi yapılması amacıyla Aliağa Belediyesi'nden devraldığı arazideki zeytin ağaçları kesildi. Hastane temelini daha önce Meclis'e taşıyan Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 'Zeytin ağaçlarını kim katletti? Bunun hesabını soracağız' dedi
Sıfır Karbon Noktası Karşıyaka'da başlıyor
24 Mayıs 2019, 11:34 0
Sıfır Karbon Noktası Karşıyaka'da başlıyor
Avrupa Birliği, Sıfır Karbon Noktası Projesi'ne 210 bin euro hibe verdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü içinde oluşturulacak alanın özellikle çocuklar için çok önemli bir eğitim noktası olacağını söyledi
Bornova Lalesi doğada tükendi
20 Mayıs 2019, 11:05 0
Bornova Lalesi doğada tükendi
'İzmir'de bulunan nadir, endemik ve tehdit altındaki türlerin toplanması, muhafazası' isimli proje tamamlandı. 5 yıl boyunca İzmir kırsalında çalışma yapan ekip lideri Dr. Oğur, Bornova Lalesi'nin doğada tükendiğini tespit ettiklerini söyledi.
Ege Orman Vakfı ile Karbonsuz Uçuş
20 Mayıs 2019, 10:47 0
Ege Orman Vakfı ile Karbonsuz Uçuş
Ege Orman Vakfı, 'Karbonsuz uçuş' projesini başlattı. Ege Orman Vakfı'nın www.egeorman.org.tr web adresine eklenen 'Karbonsuz uçuş' bölümü ile kişiler, kurumsal veya bireysel olarak yaptıkları uçuşlarıyla ortaya çıkan karbon salımını fidan dikerek telafi edilebilecek.
Karagöl'ü bitirmeyi kafaya koydular
20 Mayıs 2019, 09:47 0
Karagöl'ü bitirmeyi kafaya koydular
İzmir Menemen sınırlarındaki Karagöl ve Yamanlar çevresini tehdit eden taş ocağı açma girişimlerine yenisi eklendi. Seçimlerden önce bir taş ocağı projesi mahkeme tarafından iptal edilmişti. İptal edilen taş ocağıyla aynı mevkide R.G İzmir Hazır Beton isimli şirket ÇED raporu almak için başvuru yaptı. Söz konusu şirket daha önce de aynı bölgede taş ocağı açma girişiminde bulunmuştu.
Milli mücadelenin 100. yılı fidanları
13 Mayıs 2019, 09:59 0
Milli mücadelenin 100. yılı fidanları
Bir ilaç firmasında kıdemli medikal delege olarak görev yapan, doğa gönüllüsü Cenk Taşkoyan ve dostları Ege Orman Vakfı işbirliği ile milli mücadelenin 100. yılı anısına 1881 fidanlık Atatürk Korusu oluşturdu.
Ücretli poşet, beklenen etkiyi veremedi
13 Mayıs 2019, 09:21 0
Ücretli poşet, beklenen etkiyi veremedi
Ege Bölgesi Sanayi Odası Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi, 'Sıfır Atık' projesi kapsamında poşetlerin ücretli hale gelmesinin beklenen etkiyi veremediğini insanların hâlâ marketlerden poşet satın alarak kullanmaya devam ettiğini söyledi.
Sera Gölü bataklığa döndü
10 Mayıs 2019, 13:01 0
Sera Gölü bataklığa döndü
Trabzon'un Akçaabat ilçesinde, azalan yağışlar ve hidroelektrik santralinin (HES) su tutması nedeniyle suyun çekildiği tabiat parkı Sera Gölü, bataklığa dönüştü. Dere yatağına atılan çöplerin biriktiği gölde oluşan kirlilik, tepki çekti.
Kuş avına kısıtlama getirin
08 Mayıs 2019, 16:26 0
Kuş avına kısıtlama getirin
Önümüzdeki hafta toplanacak olan Merkez Av Komisyonu, bu yıl da birçok kuş türünün kaderini belirleyecek. Çevre Komisyonu üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Merkez Av Komisyonu'na çağrı yaptı: Nesli tehlike altında olan Üveyik ve Elmabaş Patka'nın avını tamamen yasaklayın ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan hiçbir kuş türünün avına izin vermeyin!
Denizler temiz, orkinoslar özgür olsun
05 Mayıs 2019, 13:57 0
Denizler temiz, orkinoslar özgür olsun
TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, mahkemenin kaldırılmasına hükmettiği ancak kararın uygulanmadığı balık çiftliklerini TBMM gündemine taşıdı. Bakan, 'Mahkeme kararı uygulansın; denizler temiz, orkinoslar özgür kalsın' dedi
700 yıl öncenin sosyal hayatı
05 Mayıs 2019, 12:17 0
700 yıl öncenin sosyal hayatı
Muğla Milas'ta UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki, Menteşe Beyliği'ne başkentlik yapmış Beçin Antik Kenti'nde bulunan gündelik yaşama ait yeni arkeolojik buluntular, 700 yıl önceki sosyal, ticari ve kültürel yaşamı ortaya koyuyor