ÇEVRE HABERLERİ
Prof. Dr. Akyol'dan Ege'de görülen kemane balığı için 'zararsız' açıklaması
03 Mayıs 2020, 09:19 0
Prof. Dr. Akyol'dan Ege'de görülen kemane balığı için 'zararsız' açıklaması
EGE Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Akyol, İzmir'in Çeşme ilçesinde cep telefonuyla görüntülenen, yaklaşık 2 metre boyundaki kemane balığının, insan sağlığı için tehdit oluşturmadığını söyledi. Akyol, "Bu balıkların herhangi bir saldırgan tavrı bilinmemektedir. Bahar aylarında kıyıda gözlemlenebilirler. Ülkemizde özellikle trol ve uzatma ağlarıyla oldukça fazla sayıda yakalandıkları için artık nadiren rastlanan türlerden olup, koruma altına alınmak durumundadırlar" dedi.
Mavi ışık heyecanı
30 Nisan 2020, 10:21 0
Mavi ışık heyecanı
Büyükçekmece sahilinde denizde 'mavi ışık heyecanı yaşandı. Meraklı vatandaşlar sahile toplanırken Prof. Dr. Reyhan Akçaalan Albay, " Bu gördüğümüz şey bizim 'Biyolüminesans' dediğimiz biyolojik olarak ışık saçma olayı. Denizdeki pek çok canlı tarafından yapılıyor ama burada gördüğümüz tek hücreli, çok küçük, mikroskobik deniz canlıları tarafından yapılan bir şey" dedi.
Yılan kartalına tedavi
30 Nisan 2020, 09:22 0
Yılan kartalına tedavi
Hatay'ın Hassa ilçesinde çoban Hüseyin Asan tarafından yaralı halde bulunan yılan kartalı, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedaviye alındı. Yılan kartalının, saçmayla yaralandığı belirlendi.
Baharla birlikte dağlar renklendi
29 Nisan 2020, 22:20 0
Baharla birlikte dağlar renklendi
Erzurum'un Oltu ilçesinde baharla birlikte Sitare Dağı'nda açan lale ve menekşeler tablo gibi görüntüler oluşturdu.
ENSİA’dan partilere doğa çağrısı
29 Nisan 2020, 09:56 0
ENSİA’dan partilere doğa çağrısı
Koronavirüs (Covid-19) salgını, iklim değişliklerinin sebebi olan doğa tahribatlarına ilişkin farkındalığı da artırırken, Türkiye’nin 2016 yılında imzaladığı Paris İklim Anlaşması TBMM’de kabul edilmediği için yürürlüğe giremiyor.
İDAVİLLA
28 Nisan 2020, 21:23 0
İDAVİLLA
İdavilla ailesi olarak; Kazdağları ve tertemiz denizin buluştuğu noktada sizlere doğal bir tatil imkanı sunmaktan mutluluk duyuyoruz.
Adbule İle Doğayı Koruyanlar Arasına Girin!
28 Nisan 2020, 21:17 0
Adbule İle Doğayı Koruyanlar Arasına Girin!
Avrupa Birliği ülkelerinde Euro 6 motorlarla birlikte zorunlu hale getirilen, çevre dostu yeni çözümler sunan ve yakın gelecekte tüm dünyada yaygın olarak kullanılması beklenen Adblue ürünlerini, ne işe yaradığını ve kullanım alanlarını, ürünlerin çevreye olan etkilerini hep beraber inceleyelim.
Hiyerapolis'te gelincik vakti
27 Nisan 2020, 10:14 0
Hiyerapolis'te gelincik vakti
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Pamukkale'deki antik kent Hiyerapolis, doğanın uyanışıyla adeta çiçek bahçesine dönüştü.
Yeni endemik tür keşfedildi
26 Nisan 2020, 10:29 0
Yeni endemik tür keşfedildi
Ege Üniversitesi (EÜ) ve İstanbul Üniversitesinden (İÜ) bilim insanlarının iş birliğinde yapılan araştırma ile yeni bir endemik çiğdem türü keşfedilerek literatüre kazandırıldı.
Karadenizli kadınlar tarlalara çıktı
26 Nisan 2020, 10:09 0
Karadenizli kadınlar tarlalara çıktı
Karadeniz Bölgesi'nin çalışkanlıkları ile bilinen kadınları, baharın gelişiyle yeninden tarla, bağ ve bahçe işlerine yöneldi. Zorlu doğa koşullarının hakim olduğu bölgede, koronavirüs salgınında da boş durmayan kadınlar, tarlalarda ektikleri organik ürünleri tüketiyor, hayvancılıkla uğraşıyor.
Ormanlar terminatör böceklerle korunuyor
25 Nisan 2020, 10:43 0
Ormanlar terminatör böceklerle korunuyor
İzmir Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, çam kese böceği tırtılına karşı mücadele için terminatör böcek diye tabir edilen 2 bin 345 adet böceği, Foça ilçesi Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki bin 200 dekarlık orman alanına bıraktı.
Lyrid meteor yağmurları zirvede
23 Nisan 2020, 12:43 0
Lyrid meteor yağmurları zirvede
Her yıl 16-30 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleşen Lyrid meteor yağmurları, bu yıl 22 Nisan gecesi zirvede olacak.
Hz. İsa için 'Ağlayan gelin'ler açtı
21 Nisan 2020, 10:55 0
Hz. İsa için 'Ağlayan gelin'ler açtı
Türkiye'de çok az bölgede yetişen, Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmesine hüzünlenip başını eğip ağladığına ve Hazreti Meryem'in gözyaşlarını simgelediğine inanıldığı için 'ağlayan gelin' olarak bilinen koruma altındaki ters laleler, Diyarbakır ile Elazığ sınırlarındaki Sakız Dağı'nda açtı.
Yavru keçiyi yanından ayırmıyor
16 Nisan 2020, 10:14 0
Yavru keçiyi yanından ayırmıyor
Antalya'da koronavirüs nedeniyle yayladaki evinden kent merkezindeki evine gitmeye karar veren Yusuf Sarı (63), Kurban Bayramı'nda kesmek amacıyla satın aldığı keçi yavrusunu de yanında getirdi. 'Yörük Kızı' adını verdiği keçisine bakarken kesme kararından vazgeçen Sarı, onu sokaklarda gezdirip, arazide otlatarak, gözü gibi bakıyor.