ÇEVRE HABERLERİ
Menderes'te yangın
05 Ağustos 2019, 09:58 0
Menderes'te yangın
Menderes'te ormanlık alanda yangın çıktı. Ekipler yangına havadan ve karadan müdahale edildi.
TCDD taş ocağına Danıştay 'Dur' dedi
25 Temmuz 2019, 08:19 0
TCDD taş ocağına Danıştay 'Dur' dedi
Menemen'de TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan taş ocağına, İzmir Valiliği'nin 'ÇED gerekli değildir' kararını İzmir 3. İdare Mahkemesi iptal etmişti. Bunun üzerine TCDD, konuyu temyize taşıdı ancak Danıştay, yerel mahkemenin verdiği kararı onaylayarak, açılması düşünülen maden ocağının çevreye, tarım alanlarına, zeytin ağaçlarına zarar vereceği gerekçesiyle açılamayacağına karar verdi.
Gediz Deltası için UNESCO çabası
24 Temmuz 2019, 13:34 0
Gediz Deltası için UNESCO çabası
Doğa Derneği, nesli tehlike altında olan tepeli pelikan, Akdeniz foku ve caretta caretta gibi canlıların da aralarında bulunduğu yüzlerce türe ev sahipliği yapan Gediz Deltası'nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için sanatçı Tarkan'ın da katıldığı gönüllü çalışmaya destek arıyor.
İlaçlarla büyüyen ürünler zehirliyor
24 Temmuz 2019, 08:13 0
İlaçlarla büyüyen ürünler zehirliyor
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi eski Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayfun Özkaya, mevcut endüstriyel tarımın geleceğinin olmadığını söyledi. Verim artırmak için kullanılan ilaçların zehirlediğini iddia eden Özkaya, "Ekolojik tarıma geçmek zorundayız. Burdan çıkış yolu yok. Dünya bu anlamda krize gidiyor. Çocuklarımızın şehirdeki yaşamları çok daha kötü olacak. İnsanları zehirleyen enddüstiyel tarımda kurtuluş yok." dedi.
Çiğli'de sıfır atık incelemesi
23 Temmuz 2019, 10:56 0
Çiğli'de sıfır atık incelemesi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'sıfır atık' konusunda örnek belediye gösterilen Çiğli Belediyesi'ni, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde yürütülen 'Etkin Kentsel Atık Yönetimi Projesi' kapsamında incelemelerde bulunmak üzere teknik bir heyet ziyaret etti.
Atık geliri ile orman kurulacak
23 Temmuz 2019, 10:32 0
Atık geliri ile orman kurulacak
Ege Orman Vakfı tarafından başlatılan 'Atıktan Ormanlar Projesi', 'Dönüştürelim Doğa Kazansın' kampanyası ile elektrik ve elektronik atıklar doğaya fidan, çocuklara doğa eğitimi olacak.
Bakan Pakdemirli ağları temizledi
15 Temmuz 2019, 10:56 0
Bakan Pakdemirli ağları temizledi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, denizlerimizin temizlenmesine ilişkin '100 metre ağ yaklaşık 300 deniz canlısının, organizmasının ortadan kalkmasına sebep oluyor. Bizim şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda, 1,5 milyon deniz canlısını ve ekosistemi korumuş kollamış oluyoruz' dedi
Evimiz Çeşme'yi temiz tutalım
15 Temmuz 2019, 10:10 0
Evimiz Çeşme'yi temiz tutalım
Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, temiz çevre duyarlılığını arttırmak için plajda çöp topladı, 'Çeşme bizim evimiz, lütfen temiz tutalım' dedi
1 yılda 17 milyon insan iklim yüzünden göçtü
11 Temmuz 2019, 12:52 0
1 yılda 17 milyon insan iklim yüzünden göçtü
İsviçre merkezli İç Göç İzleme Merkezi (IDCM) tarafından yayımlanan raporda, sadece 2018 yılında 144 ülkeden tam 17.2 milyon insan doğal felaketler sebebiyle göç etmek zorunda kaldı.
Muğla'nın ciğerleri yandı
11 Temmuz 2019, 09:37 0
Muğla'nın ciğerleri yandı
Muğla'nın Dalaman ilçesinde dün saat 15.00 sıralarında çıkan ve geniş bir alana yayılan orman yangını, bugün saat 08.00 sıralarında, yaklaşık 17 saat sonra kontrol altına alındı. Öte yandan, yangının çıkış nedenin tespit edilmesi için 20 kişilik özel ekip oluşturuldu.
İzinsiz kum ocağı zeytinleri kurutacak
11 Temmuz 2019, 08:00 0
İzinsiz kum ocağı zeytinleri kurutacak
Menemen Emiralem Değirmendere Deresi içinde zeytin bahçelerine ve ovaya çok yakın mesafede açılan kum ocağını halk istemiyor. Zeytin ağaçlarına, okula, yerleşim birimine çok yakın mesafe olduğu için çevrede bulunan 5 köyün muhtarı, Menemen Kaymakamlığı'na dilekçeyle başvurarak ruhsatsız olduğu iddia edilen tesisin kaldırılmasını istedi.
Baskılı Bez Çanta Üreten Firmalar
04 Temmuz 2019, 10:31 0
Baskılı Bez Çanta Üreten Firmalar
Doğaya zarar veren şey, doğaya ve toprağa dönüşemeyen ya da asırlar sürecek uzun bir dönüşüme neden olacak ürünlerdir.
İzmir'in akciğerleri için mücadeleye devam
25 Haziran 2019, 11:01 0
İzmir'in akciğerleri için mücadeleye devam
İzmir'de, geniş bir ormanlık alana sahip olan Buca'nın kırsal mahallerinden Kaynaklar ve Kırıklar'da, Hazine arazileri üzerine yapılan kaçak yapılar, uydu aracılığı ile tespit edildi ve zabıta Müdürü Oral Tuncer, İmar Kanununa aykırı yapıların yıkımının süreceğini belirterek, bu tür imalatları yapanların eşyalarını alarak bölgeyi terk etmelerini istedi.
Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde
19 Haziran 2019, 09:40 0
Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde
İzmir Ticaret Borsası’nın “Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde” sloganıyla çocuklara tarımı ve doğayı sevdirmeyi amaçlayan projesi “Toprak ve Çocuk” programı kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü Canlandırma Filmi Tasarımı Ana Sanat Dalı öğrencilerine yönelik olarak “Tarım, Doğa ve Çocuk Temalı Animasyon Filmi ve Senaryosu” yarışması düzenlendi.