MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'deki toplantılarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kullanılan "yerel halk" ifadesine karşı sert bir tepki gösterdi. Bahçeli, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e isim vermeden yönelttiği eleştiride, bu ifadenin Türk milletini değersizleştiren bir zihniyetin ürünü olduğunu belirtti.

Türk milletinin kimliğine ve değerlerine sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, "Yerel halk" ifadesinin Türk milletinin haysiyetini zedelediğini ve onları ikincil konumda gösterdiğini dile getirdi. Bahçeli, bu tür ifadelerin Türk milletinin varlığını ve birliğini hedef alan bir müfsit zihniyetin ürünü olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, ABD'de katıldığı bir panelde Türk vatandaşları için "yerel halk" ifadesini kullanmasıyla ilgili Bahçeli'nin sert tepkisi, Türk siyasetinde gündem oldu.

BAHÇELİ’DEN SERT TEPKİ

Bakan Şimşek'in toplantıda kullandığı ifade sosyal medyada gündem olurken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de tepki gösterdi. Bahçeli yazılı açıklamasında Mehmet Şimşek için isim vermeden "Türk milletini "yerel halk" ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin, son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir" şeklinde konuştu.

"MİLLİ FELAKETE ÇANAK TUTMAK, MİLLETE KAST ETMEKTİR"

MHP lideri Bahçeli açıklamasının devamında, "Küresel Emperyalizmin tasallut ve telkini altında iç huzur ortamını zedelemek suretiyle faal halde bulunan terör sevicilere boyun eğmek, serpilen hıyaneti özgürlük ve demokrasi çerçevesinde normalleştirip yumuşatmak, bilinmelidir ki, milli felakete çanak tutmak, devlete ve millete kast etmektir." Şeklinde konuştu.

İran hükümeti 'acil' olarak toplandı | Reisi'nin yerine kim geçecek? İran hükümeti 'acil' olarak toplandı | Reisi'nin yerine kim geçecek?

BAKANLIK AÇIKLADI

Bakan Şimşek'in "yerel halk" ifadesiyle ilgili bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada "Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan "locals" kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.

Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Konunun uzmanları da terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin "yerel yatırımcıları" ifade ettiğini defalarca belirtmiştir. Dolayısıyla, ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez. Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz" İfadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: HABERLER.COM