Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek olan CHP lideri Özgür Özel, masada hangi konuların olacağını açıkladı.

Özgür Özel'den İran'a taziye mesajı Özgür Özel'den İran'a taziye mesajı

Erdogan Ozgur Ozel Ile Bir Araya Geldi 331370 News Big

Görüşme Gündemi: Emekli Maaşları ve Belediye Borçları

Özgür Özel'in gündemdeki ilk konuları arasında emekli maaşları ve belediye borçları yer alıyor. Bu konular, toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren ve çözüm bekleyen önemli meseleler olarak öne çıkıyor.

Atanamayan Öğretmenler ve Can Atalay'ın Durumu

Görüşmede, atanamayan öğretmenlerin durumu ve Can Atalay'a ilişkin konular da masaya yatırılacak. Eğitim sisteminde yaşanan sorunlar ve adalet mücadelesi veren bireylerin durumu, CHP lideri Özgür Özel'in öncelikli gündem maddeleri arasında bulunuyor.

Gezi Davası ve 1 Mayıs Kısıtlaması

Gezi davası süreci ve 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin kısıtlamalar da görüşme gündeminde yer alacak konular arasında. Demokratik hakların kullanımı ve ifade özgürlüğü konuları, CHP liderinin Erdoğan ile yapacağı görüşmede tartışılacak önemli konular arasında bulunuyor.

Anayasa Değişikliği ve Dış Politika

Son olarak, anayasa değişikliği ve dış politika konuları da görüşme masasında yer alacak. Ülkenin temel yasal düzenlemeleri ve uluslararası ilişkilerdeki gelişmeler, CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılacak olan görüşmede ele alınacak kritik konular arasında bulunuyor.

Ozel Erdogan A Sert Yuklendi Emekliye Mujde Dedin Fos Cikti 328996 News Big

Özel şunları dile getirdi: "Belediye başkanları ile yaptığımız toplantıda birtakım öneriler çıktı. Nazım plan imzalarının atılması, krediler gibi. Cumhurbaşkanı ile görüşmede belediyelerle ilgili de her bir başvurumuz ve alacaklarımız konuları gündeme getireceğim. Halkımızın içinde bulunduğu temel sorunları anlatacağım.

Emeklilerin sorunlarını dile getirerek, partimizin ‘En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi’ önerisini ileteceğim. Atanamayan öğretmenler konusuna değineceğim.

Ayrıca Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararının uygulanması, Gezi davası tutuklularına ilişkin hak ihlallerine dikkat çekeceğim. Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasını da gündeme getirip anayasal hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşlerine ilişkin kısıtlamaların kaldırılması yönündeki görüşlerimizi aktaracağım.

Anayasa değişikliği bahsi mutlaka açılacak. Ben de ‘mevcut Anayasa’ya uyulmadı’ diye hassasiyetimizi dile getireceğim
."

Türkiye’nin dış siyasetinin de konu başlıklarından olacağını kaydeden Özel şunları söyledi; "Biz Türkiye’de ana muhalefet partisiyiz ama biz yurtdışında olduğumuzda Türkiye’nin partisiyiz. Türkiye’nin güçlü bir dış politikası için yurt dışında iktidar-muhalefet ayırımı olmaz. Vize sorununu iktidar-muhalefet el birliği ile halletmemiz lazım. Kamyoncunun AKP’li, MHP’li mi olduğuna bakıyor muyuz biz? Kıbrıs sorunu, Yunanistan’la ilişkiler, Ermeni meselesi... Aklınıza gelen bütün milli meselelerde birlik olmalıyız. Filistin konusundaki hassasiyetimizi de aktaracağım. Filistin için dünyadaki 140 lidere mektup yazdım. Bunların 18’i cumhurbaşkanı ile başbakan. Çok yakında Filistin’e Ramallah’a gideceğim. Azerbaycan’a gideceğim."

İlla sarayda görüşelim denilirse gidilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Özgür Özel’in görüşme günü, yeri ve saati henüz belli değil. Özel’in ilk tercihi Çankaya Köşkü’ndeki Cumhurbaşkanlığı Ofisi. İkinci tercihi TBMM, üçüncü tercihi AKP Genel Merkezi. Ama “İlla sarayda görüşelim” denilirse de saraya gidecek.

Editör: Nurican ALBAYRAK