Bağcılığın yaygın olduğu bölgelerden biri olan Sarıgöl'de kadınlar tarafından toplanan bağ yaprakları, ailelerin gelir kaynakları arasında yer alıyor. Kilosu 30 TL'den alıcı bulan taze bağ yaprakları, üreticiler için önemli bir pazar haline gelmiş durumda.

Bağcılıkla uğraşan Ferdi Karakuş, konuyla ilgili şunları belirtti: "Üzüm bağlarından topladığımız taze bağ yapraklarını 30 liradan alıyoruz. Bu yaprakları genellikle Konya ve Manisa'nın Turgutlu ilçesine gönderiyoruz. Alımlar eylül ayının sonuna kadar devam edecek."

Milas Belediyesi 60 bin ata tohumunu üreticilere ulaştıracak Milas Belediyesi 60 bin ata tohumunu üreticilere ulaştıracak

Öte yandan, bazı firmalar toplanan taze bağ yapraklarını günlük olarak büyük bidonlarda salamura yaparak işliyorlar. Evlerde de, aileler tarafından beşer kiloluk plastik bidonlarda hazırlanan salamura yapraklar, internet üzerinden 400-500 liradan satışa sunuluyor. Bu durum, asma yapraklarının aileler için önemli bir gelir kaynağı haline geldiğini gösteriyor.

Kaynak: Haber Merkezi