Bu zafer, CHP üyelerini yurt dışında örgütlenme seferberliğine yönlendiriyor. Birçok ülkede CHP üyeleri, birlik yapılarını güçlendiriyor ve yeni yönetim kadrolarını seçmek için çalışmalarını sürdürüyor.
CHP Almanya Birlikleri Federasyonu, yaklaşık bir yıl önce CHP Genel Merkezi'nin görevlendirmesiyle çalışmalarına başlamıştı. Şimdi ise federasyon yönetimi, Almanya'nın önemli kentlerinden biri olan Köln'de yarın gerçekleştirilecek 1. Olağan Kongre'ye hazırlanıyor. Kongrede, yeni yönetim kadrosunun belirlenmesi planlanıyor.


Birlikte Hareket Kabiliyetini Güçlendiriyor


Cumhuriyet Halk Partisi Almanya Birlikleri Federasyonu, Almanya'daki CHP birliklerinin çatı kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Bu federasyonun yönetimi, Hannover, Köln, Giessen, Münster gibi şehirlerde aktif olan CHP birliklerinin üyelerinden ve yöneticilerinden oluşuyordu. Yapılan görevlendirmeyle, Almanya'daki CHP birlikleri bir federasyon çatısı altında örgütlenme ve bir araya gelme çalışmalarını büyük bir özveriyle tamamladı ve ilk kongre kararı alındı. CHP Almanya Birlikleri Federasyonu'nun kuruluş amacı, ülkedeki CHP birliklerinin eş zamanlı ve eş gündemli bir şekilde mücadele etmelerini sağlamak ve örgütlenme çalışmalarını koordineli bir şekilde yürütmektir.


Almanya'da 16 Birlik ve 4 Temsilcilik Kongreye Katılacak

12 Mayıs 2024 Pazar günü Köln'de gerçekleştirilecek olan 1. Olağan Kongre'ye, Almanya genelinde faaliyet gösteren 16 birlik ve 4 temsilcilik katılacak. Bu birlikler ve temsilcilikler, önümüzdeki 2 yıl boyunca CHP Almanya Birlikleri Federasyonu'nu yönetecek olan yönetim kurulu ve organlarını seçecek. Kongrenin gerçekleşeceği salonda tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda.
‘1 NİSAN SABAHI GÖRÜLEN UMUT VE HEYECANIN ÜRÜNÜ’
CHP Yurt Dışı Örgütlerden Sorumlu Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm de kongre için Almanya’da bulunuyor. Kongre ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirten Mehmet Tüm, Almanya Federasyonu’nun önemini ise 31 Mart Yerel Seçimleri’ndeki başarı ve beraberinde ortaya çıkan heyecan üzerinden tarifledi. CHP’li Mehmet Tüm “Partimizin yerel seçimlerdeki başarısı sokağa yansıdı, meydanlara yansıdı, iş yerlerine, fabrikalara yansıdı. Durmadı, yurt dışına da taştı. Burada, memleketlerinden uzakta yaşayan yurttaşlarımız, yıllardır gönülleri Cumhuriyet Halk Partisi’yle birlikte atan yurttaşlarımız, 1 Nisan sabahı memleketten gördükleri umut ve heyecanla ‘ne yapabiliriz’ sorusuyla karşımıza çıktılar” dedi.


MEHMET TÜM: ŞİMDİ BU İNADI ÖRGÜTLEMENİN ZAMANI

Yerel seçimlerde edinilen başarı gibi yurt dışında esen bu olumlu havanın de kaynağı, elbette yıllardır istikrarlı ve inatçı bir şekilde sürdürülen mücadeledir” diyen Mehmet Tüm, “Şimdi bu enerjiyi, bu inadı örgütlemenin zamanı. Yıllarca inatla inandığı değerlerden geri durmayan, memleketinden uzakta kalbi memleketinin geleceği için atan milyonlarca yurttaşımızı yurt dışındaki CHP birlikleri aracılığıyla ana vatana daha güçlü bağlarla bağlama zamanı. Genel Başkanımız Özgür Özel’in dediği gibi inanç ve kararlılıkla baba ocağının bacasını tüttürenler… Almanya’da, Fransa’da, İsviçre’de, Belçika’da ve daha birçok ülkede aynı inanç ve kararlılıkla baba ocağının bacasını tüttüren binlerce yol arkadaşımız var. Hepsinin verdiği mücadele çok kıymetli, işte bu kıymeti aynı yola yönlendirmenin bir izdüşümüdür Almanya Birlikleri Federasyonu” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi'nde şok istifa! Onur Sivaslı görevi bıraktı Gelecek Partisi'nde şok istifa! Onur Sivaslı görevi bıraktı


FRANSA’DA DA SEFERBERLİK HALİ

Almanya’da bu gelişmeler yaşanırken Avrupa’nın geri kalanında da CHP önemli hamleler yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda da CHP Paris Birliği’nde bayrağı yeni bir yönetim devralmıştı ve örgütlenme çalışmalarına hızlı başlamıştı. Nazım Ergin başkanlığında kurulan CHP Paris Birliği de önümüzdeki aylarda genel kurula giderek yeni yönetimini belirleyecek

Editör: Sude Kula