Singapur seferini yapan uçak türbülansa girdi! 1 ölü 30 yaralı Singapur seferini yapan uçak türbülansa girdi! 1 ölü 30 yaralı

Golan'ın "Hurricane" adlı şarkısını seslendirdiği sırada bazı seyirciler "Özgür Filistin" sloganı attı ve yuhalamalar gerçekleşti. Görgü tanıklarının aktarımlarına göre Golan'ı yuhalayanlar güvenlik görevlileri tarafından uyarıldı ve protestolarını sürdürdükleri takdirde dışarı atılmakla tehdit edildi.

İsrail delegasyonu arenayı terk ettiği öne sürüldü

Protestoların ardından İsrail delegasyonunun arenayı terk ettiği ve normalde tüm yarışmacıların performansları sonrası oturduğu "Green Room"da bulunmadıkları öne sürüldü. İsrail temsilcisi Golan, bu akşam gerçekleşecek ikinci yarı finalde yarışacak.

İsrail'in Eurovision şarkısı siyasi mesaj içerdiği için değiştirilmişti

İsrail, "October Rain" isimli Eurovision şarkısının siyasi mesaj içerdiği için Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından reddedilmesinden sonra ismini ve sözlerini değiştirmişti.

İrlandalı temsilci Bambie Thug Filistin'e destek verdi

2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın İrlandalı temsilcisi Bambie Thug, Filistin'e desteğini bildirerek "Filistin destekçisi olmak, antisemitik olduğum anlamına gelmiyor. Savaşa, işgale, baskıya, masum sivillerin ve çocukların öldürülmesine karşı olduğum anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Bambie Thug'un vücudunda "Filistin'e Özgürlük" yazısı vardı

Bambie Thug, Instagram hesabından "Kalbim ve dualarım Filistin halkıyla." mesajını paylaştı. 7 Mayıs'ta düzenlenen birinci yarı finalde sahne alan şarkıcı, Filistin'e desteğini göstermek amacıyla vücuduna eski Celtic dillerinden Ogham yazı sisteminde yazdığı "Filistin'e Özgürlük" ve "Ateşkes" ifadelerinin silinmesi için Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU) talepte bulunduğunu kaydetti.

EBU Bambie Thug'un "ateşkes" yazısını sildirmek istedi

Bambie Thug, ekibiyle bu isteğe karşı mücadele ettiklerini belirterek, nihayetinde "Ateşkes" yazısının kalması konusunda EBU yetkililerini ikna ettiklerini bildirdi. Ancak bir süre sonra EBU yetkililerinin bu yazının da silinmesi talebiyle geldiğini belirten Bambie Thug, paylaşımında "Sahneye çıkışımdan yaklaşık bir saat önce bir iç toplantı yaptıklarını, 'ateşkes' ifadesinin artık kabul edilemez olduğunu ve bunu kaldırmazsam sahneye çıkmama izin verilmeyeceğini öğrendim." ifadesine yer verdi.

Bambie Thug adalet ve barış yanlısı olduğunu vurguladı

Bambie Thug, adalet ve barış yanlısı olduğunu vurgulayarak, herkesin barınma, güvenlik, gıda, özgürlük ve şefkat hakkına sahip bulunması gerektiğini vurguladı.

Malmö'de Filistin'e destek gösterileri sürdürüyor

EBU ve İsveç devlet televizyonu SVT'nin organizasyonuyla finali 11 Mayıs'ta düzenlenecek 2024 Eurovision Şarkı Yarışması, 1992 ve 2013 yıllarından sonra üçüncü kez Malmö kentinde yapılacak. İsrail'in katılımı nedeniyle protesto ve eleştirilerin odağındaki yarışmanın düzenlendiği Malmö, Filistin'e destek gösterilerine sahne oluyor.

Kaynak: Haber Merkezi