İYİ Parti'de 5'inci Olağanüstü Kurultay bugün Ankara Ticaret Odası Kongre merkezinde saat 11.00'de başlaydı. Kongreye seyirci alınmadı. 

Meral Akşener'in yeniden aday olmayacağını açıkladığı kurultayda 4 aday genel başkanlık için yarışacak.

Kurutay'da Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ile Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz genel başkanlık yarışması bekleniyor.

İLK İKİ TURDA SALT ÇOĞUNLUK GEREKİYOR

İYİ Parti tüzüğüne göre, genel başkanlık seçiminde ilk iki turda salt çoğunluk gerekiyor. Buna göre, yaklaşık 1302 kayıtlı delegenin yarısından bir fazlasının oyunu alan genel başkan seçilecek.

Kurultayda, ilk iki turda aranan çoğunluk bulunamazsa üçüncü tura geçilecek. Üçüncü turda ise en çok oyu alan iki aday yarışacak ve en fazla oyu alan genel başkan olacak.

75 GİK ÜYESİ 18 MDK ÜYESİ SEÇİMİ YAPILACAK

Kurultayda, delegeler önce genel başkanı seçecek daha sonra yetkili kurulları belirlemek için sandığa gidecek. Delegeler 50'si asil 25'i yedek 75 Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ile 11'i asil 7'si yedek 18 Merkez Disiplin Kurulu üyelerini seçecek.

Kurultayda, Koray Aydın sarıMüsavat Dervişoğlu maviTolga Akalın beyaz ve Günay Kodaz ise kırmızı renkli pusula ile temsil edilecek.

İYİ Parti 5. Olağan Seçimli Kurultayı’na salonda büyük boşluklar dikkat çekti

İYİ Parti Siyasi İşlemler Sorumlu Başkanı Oktay Vural, “İYİ Parti bugün olağanüstü kurultayda birlik ve beraberlik çıkacak Türk siyasetinin vazgeçilmez bir partisi olacağını ispatlayacak. Genel başkanlık yarışına katılan adaylara başarılar diliyorum. İYİ Parti önümüzdeki günlerin en iyi partisi olacak” dedi.

19 Mayıs için bestelenen Marş Cumhurbaşkanı Erdoğan eşliğinde okundu 19 Mayıs için bestelenen Marş Cumhurbaşkanı Erdoğan eşliğinde okundu

İYİ Parti 27. Dönem Milletvekili Ahmet Kamil Erozan ise kurultayın Türkiye’de siyaset anlamında önemli bir an olduğunu ve İYİ Parti’nin bu önemli sınavdan başarıyla sonuçlanacağını vurguladı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu da kurultayda yarışacak adaylara başarılar diledi.

Salonda “Geliyor Akşener” seçim müzikleri çalıyor.

Kurultay öncesi Genel Merkez Başkanlık Divanı üyelerinin dün odalarını boşaltmışlar. Genel Sekreter Ayfer Yılmaz Kurultay’a katılmıyor.

Editör: Sude Kula