“İzmir’den Şaire Şairden İzmir’e / Şiir Kentin Şairleri” adlı etkinlik, 23 Mart Cumartesi günü, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde (APİKAM) gerçekleştirildi. Etkinlikte önce İzmirli şairlerin, kentle ilgili şiirlerinin öykülerini anlattıkları “Bir Kente Fısıldamak” belgeselinin ilk gösterimi yapıldı. Gösterim öncesinde proje koordinatörü Neval Savak ile belgeselin yönetmeni Özer Akdemir, özetle projenin gerçekleşme sürecini anlattılar.

Çamdibi müzisyenlerinden mini konser Çamdibi müzisyenlerinden mini konser

Projede yer alan şairlerin de katıldığı etkinlik, sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Belgesel gösterimi yapılan salon tamamen doldu ve ayakta, giriş kapısında izleyenler oldu.

Belgesel gösteriminin sonrasında ise, APİKAM’ın bahçesinde, açık alanda düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Belgesel gösterimine katılan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili ve CHP İzmir İl Hukuk Komisyonu Başkanı Murat Aydın, açılışta yaptığı konuşmada belgesele ilişkin izlenimlerini anlattı. İzmir’de kültür ve sanata verilen önemin altını çizdi. Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de bunu çok önemsediğini vurgulayan Aydın, “İzmir Büyükşehir Belediyesi için bu tür etkinliklere destek vermek salt bir görevi yerine getirmek değil. Çünkü biz biliyoruz ki, İzmir’i İzmir yapan şey bir kentin belleği, kültür sanat ortamı, kimliği ve bu kimliği oluşturan sanatçılarla birlikte olmak, onların yanında olmak bizim için bir onur” dedi.

Şair Neval Savak’ın sunduğu açılış programında, belgesel ve sergi projesinde yer alan şairlerden Aydın Şimşek, Hidayet Karakuş, Tuğrul Keskin, Namık Kuyumcu, Bilsen Başaran ve Özgür Zeybek, İzmir’in bir şiir kent olmasına dair düşüncelerini aktardı.

Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği (UASB) Başkanı şair Ümit Yaşar Işıkhan’a ise edebiyatta Şiir Kentin Şairleri 50. Yıl Emek ve Onur Ödülü verildi. Işıkhan’a plaketini yazar Selmina Melikoğlu sundu.

Konuşmaların ardından uluslararası ödüllü genç müzisyen Adasu Akın’ın müzik dinletisi ise sanatseverleri büyüledi.

Neval Savak’ın projesi olan etkinlik için fotoğraf ve belgesel çekimlerini TYS İzmir Temsilcisi Özer Akdemir, Cengiz Arıkan ve Özgür Zeybek yaptı. Projede yer alan İzmirli şairlerse şunlar:

Veysel Çolak, Aydın Şimşek, Tuğrul Keskin, Hidayet Karakuş, Ümit Yaşar Işıkhan, Gamze Cantürk, Bilsen Başaran, Ünal Ersözlü, Namık Kuyumcu, Neval Savak, Gülçin Sahilli, Özgür Zeybek, Dizdar Karaduman, Fatma Aras, Aslıhan Tüylüoğlu, Nesrin Kültür, Cem Seyhun Ünbay,  Mahzun Doğan, Neslihan Yalman, Güzin Oralkan, Selami Şimşek, Yusuf Alper, Neda Olsoy.

Sergi Nisan ayı sonuna kadar görülebilecek.