Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) son bir haftada yaşanan olayların başında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri yer aldı.

Kutlamalar kapsamında Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.
Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KTBK Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, GKK Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, bakanlar, milletvekilleri ve diğer kurum, kuruluş, siyasi parti, dernek yetkilileri katıldı.Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunuldu, saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e, bu bayramı çocuklara armağan ettiği için teşekkürlerini sundu.
Konuşmasında çocuklara seslenerek, ulusal egemenliğin önemini vurgulayan Tatar, “Egemenlik, kendi kimliğimizle, değerlerimizle, milli ve manevi duygularımızla bu topraklarda varlığımızı sürdürmemizin yegâne teminatıdır” dedi. “Tüm çocuklarımızın bayramını kutlarken onların bizlerin en değerli varlıkları olduğunu,  geleceğin umut ve teminatı olduğunu da buradan belirtmek istiyorum” diyen Tatar, Türkiye Cumhuriyeti'ne de KKTC’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasının devamında, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ta 1920 yılında, 104 yıl önce, bütün dünya çocuklarına armağan ettiği bugünün ne kadar anlamlı ve değerli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.Konuşmasını 6 Şubat depremlerinde hayatlarını kaybeden Şampiyon Melekler de dahil deprem bölgelerinde hayatını kaybeden tüm çocukları rahmetle anarak bitiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Onlara ve ailelerine saygılar sunuyorum” dedi.
 *********                                          ********                                   *********
“Kıbrıs sorunundaki esas çıkmaz”
Meclisten yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, üniversitelere gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi’ni (YDÜ)  ziyaret etti.Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetinin de yer aldığı ziyarette Töre, açıklamalarda bulundu. Töre, YÖK’ün KKTC üniversitelerine de akreditasyon veren bir kurum olarak denetleme ve rehberlik yapmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, YÖDAK ile koordineli çalışmaların yapılmasının önemine değindi. YÖK’ün geçmişten beri muhtelif dönemlerde ülkeye ziyaretler yaptığını anımsatan Töre, YÖK’ün göstereceği yolda KKTC üniversitelerinin ilerlemesini arzuladıklarını kaydetti.
Konuşmasında, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi Sonuç Bildirisi'nde “Türkiye” başlığı altında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni de ilgilendiren ifadeleri de yorumlayan Töre, Türkiye’nin AB sürecinin Kıbrıs sorununa dayandırılmaya çalışıldığına değindi.
Kıbrıs sorunundaki esas çıkmazı yaratanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 4 Mart 1964’te aldığı kararı ve AB’nin Kıbrıslı Rumları tek başına üye yapması olduğunu kaydeden Töre, “Kıbrıs Türk halkı için çözüm KKTC’nin ilan edilmesiydi, biz de onu ilan ettik.” dedi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na yönelik hatırlatmada bulunan Başkan Töre, egemenliğin esas olduğunu ve asla vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.
Egemenliğin simgesinin Cumhuriyet Meclisi ve KKTC devleti olduğunu vurgulayan Töre, “Biz bunlara sahip olduğumuz ve Türk milletinin bir mensubu olmamızdan dolayı onur ve şeref duyuyoruz.” dedi. Töre, Türkiye’nin desteği ile yürümeye devam edeceklerini ifade etti.