Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısının, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant için işledikleri savaş ve insanlık suçları nedeniyle yakalama kararı başvurusunda bulunmasının gecikmiş ancak olumlu bir karar olduğunu belirtti. 

Çin ve Filipinler gemileri çarpıştı | Savaş çanları çalıyor! Çin ve Filipinler gemileri çarpıştı | Savaş çanları çalıyor!

"İsrail Uluslararası hukuku ayaklar altına alıyor"

Masum insanları alan hedef alan İsrailli yetkililerin en kısa sürede hukuk önüne çıkarılması gerektiğini aktaran Tunç, "İsrail, 7 Ekim'den bu yana Gazze ve Refah bölgesinde yaptığı saldırılarla uluslararası hukuku ayaklar altına almakta, en temel insan hakları olan yaşam hakkını, mülkiyet hakkını, güvenlik hakkını, din ve vicdan özgürlüğünü yok saymaktadır. Türkiye olarak, daima işgalci İsrail'in adaletsizliklerini, yaptığı soykırımı, işlediği insanlık suçlarını gündemde tutmaya devam edecek, Filistinli kardeşlerimizin haklı davasında yanında olmayı sürdüreceğiz. 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletinin varlığının kabul edilmesi ve Filistinli kardeşlerimizin kendi ülkelerinde özgürce ve insan onuruna yakışır bir şekilde yaşaması için çaba göstermekten geri durmayacağız" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Merkezi