Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Ankara ziyareti ve akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi Yunan medyasında önemli yer tuttu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "6-8 Ekim" için terör yakıştırması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "6-8 Ekim" için terör yakıştırması

Masada Hamas vardı

İki liderin görüşmesinde iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların diyalog yolu ile çözümü konusunda mutabık kaldıkları ön plana çıkarıldı. Gazeteler iki liderin özellikle Hamas, azınlıkların tanımı ve ibadete açılan Kariye konularında anlaşamadıklarına dikkat çekti.

"Anlaşmazlıklar sürecek"

İki liderin kameralar önünde yaptıkları açıklamalara atıfta bulunan gazetelerden liberal Kathimerini gazetesi, “Anlaşmazlıklar ılımlı havada sürecek” başlığını attı. Haberde görüşmenin "olumlu ve yapıcı bir iklimde" geçtiği belirtilerek "İki lider karşılıklı anlayış ve Ege’de sükûnet konularında mutabık kaldılar” ifadesine yer verildi.

"Ne kaybeden ne de kazanan var"

Ta Nea gazetesi ise “Ankara görüşmesinde ne kaybeden ne kazanan oldu” manşetini attı. Haberde “İki lider anlaşabildikleri konularda anlaştıklarını, anlaşamadıkları konularda anlaşamadıklarını gösterdiler... İki lider yıl sonuna kadar üç kez daha görüşecek... Hamas ve Kariye konusunda açıkça görüş ayrılığı yaşandı” ifadeleri kullanıldı.

"Ilımlı rüzgarlar esti"

İktidar yanlısı Eleftheros Typos gazetesi “Ankara'da ılımlı rüzgarlar esti. İki lider diyalogun devamında anlaştı. Anlaşmazlık konularına rağmen her bir alanda işbirliği yapılmasına karar verildi” başlığını kullandı.

"Ne kadar sürecek?" sorusu soruldu

Türk medyasında olduğu gibi Yunan medyasında da liderlerin Ankara'daki görüşmesi genel olarak olumlu karşılanmıştı. Ancak haberciler “bu ılımlı dönemin ne kadar süreceği” sorusunu da irdelemeye başladı.

İki liderin Ankara görüşmesi Yunan radyo ve TV haber bültenlerinin de ilk gündem maddesini oluşturdu. Görüşmede alınan sonuçlara ağırlık verildi, Hamas ve Kariye'nin ibadete açılması konularında iki liderin taban tabana zıt olan görüşleri yer aldı.

Kaynak: Haber Merkezi