Muğla'nın ünlü turistik ilçesi Bodrum'da, yağışların beklenen düzeyde olmamasıyla birlikte ilçeye su sağlayan barajlar alarm veriyor. Mumcular Barajı'ndaki su seviyesinin yüzde 16'ların civarında olduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, "Bodrum'a su veren barajlardaki suyun etkin bir şekilde yönetilmesi gerekmekte; içme suyu başta olmak üzere sulama suyunun da optimizasyonu sağlanmalı ve çiftçilerimiz bu konuda bilgilendirilerek, yaz ayları ve kurak dönemlere hazırlıklı olmalıdır" dedi.

Dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'da sıcaklık artışı ve yetersiz yağışlar nedeniyle barajlardaki su seviyesi istenilen düzeye ulaşmıyor. Geyik ve Akgedik barajlarında su seviyesi yüzde 60'lar civarında seyrederken, hem sulama hem de içme suyu olarak kullanılan Mumcular Barajı'ndaki su seviyesi yüzde 16'lar civarında kaldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, "Bodrum'a su sağlayan barajlardaki suyun etkin bir şekilde yönetilmesiyle, içme suyu ve sulama suyunun optimizasyonu sağlanabilir; bu sayede çiftçilerimiz yaz ayları ve kurak dönemlere karşı hazırlıklı olabilirler" dedi.

İZKİTAP Festivali'nin onur konuğu Ahmet Ümit olacak İZKİTAP Festivali'nin onur konuğu Ahmet Ümit olacak

7,5 SANTİGRAT DERECELİK BİR ŞUBAT AYI YAŞADIK'

Türkiye'de şubat ayında rekor sıcaklıklar yaşandığını ifade eden Doç. Dr. Özçelik, "Avrupa Birliği Yeni Gözlem Programı Copernicus verilerine göre 13,54 santigrat derece ile en yüksek sıcaklığı şubat ayında geride bıraktık. Bu rakam, 1850-1900 endüstri öncesi referans değerine göre 1,77 derecelik bir artışı ifade ediyor. Paris İklim Değişikliği Anlaşması ile söz konusu bu artışın 1,5 santigrat dereceyle sınırlı olması gerekiyordu. İklim değişikliğinin etkileri arttı. Bu açıdan iklim değişikliğinin etkilerinin yönetilmesi ve kontrol altına alınabilmesi için önemli günlerden geçiliyor. Ülkemizde benzer durum söz konusu. Şubat ayı içinde mevsim normallerine göre yaklaşık 3,4 santigrat derecelik bir artışla 7,5 santigrat derecelik bir şubat ayını yaşamış bulunmaktayız" diye konuştu.

'BAHAR YAĞIŞLARININ DİKKATLE TAKİP EDİLMESİ GEREKİYOR'

Doç. Dr. Özçelik, "Ülkemizin hemen her tarafında özellikle İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz, Marmara ve Ege Bölgesi başta olmak üzere tamamında ciddi anlamda sıcaklık artışı söz konusu oldu. Bir taraftan sıcaklık artışı yaşanırken, bir taraftan da yağışlarda ciddi anlamda bir azalma söz konusu oldu. Ülke genelinde yüzde 42'lere varan bir yağış eksikliği söz konusuydu. Bu rakam geçen yıla göre, yüzde 24 civarında bir azalmayı ifade ediyor. Bodrum üzerinde gerek Geyik gerekse ilave su temin edilen Akgedik Barajı'nda doluluk oranı yüzde 60'lar civarında. Bu rakam, çok yüksek olmamakla beraber geçen yıla göre oldukça iyi durumda ancak Mumcular Barajı için aynı şeyi söylemeyebilirim. Mumcular Barajı'nda su seviyesi maalesef yüzde 16'lar civarında ve hala öteye gitmiş değil. Mumcular Barajı'ndan hem içme suyu temin ediliyor hem de Karaova'ya sulama suyu temin ediliyor. Bahar yağışlarının gelmemesi durumunda Karaova'da sulama temininde ciddi zorluklar gündeme gelecektir. Bahar yağışlarının önemli ölçüde, dikkatle takip edilmesi gerekiyor" diye konuştu. (DHA)