İzmir Büyükşehir Belediyesi(İZBB) Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu’nun General Asım Gündüz İstasyonu’nda kurulumu tamamlanan ve kazı çalışmalarına büyük hız kazandıracak Tünel Açma Makinasının(TBM) startını verdi. Başkan Soyer, metronun ilk etabı olan Üçyol-Şirinyer arasını Haziran 2026’da tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

"MAZERET DEĞİL, İCRAAT ÜRETTİK"

Burada yaptığı konuşmada göreve geldiği süreçte verdiği sözü hatırlatan Soyer, “Beş yıl önceydi... Bu güzel şehrin Belediye Başkanlığı görevime başladığımda şöyle demiştim; O metro Buca’ya gelecek! O günü dün gibi hatırlıyorum. Kimse bunu başarabileceğimize inanmadı, ‘Bu kadar parayı nereden bulacak?’ diyenler oldu... Türlü hamlelerle İzmir’e bu devasa yatırımın gelmesini engellemek istediler, ‘Zamanında bunu bütün belediye başkanları vadetti ama olacak iş değil’ diyenler oldu... Peki biz ne yaptık? İzmir için yüreğimizi ortaya koyduk! Yaşadığımız felaketlere, pandemiye ve ekonomik krize rağmen hiçbir zaman yılmadık. Koşullar ne kadar zor olursa olsun mazeret değil, icraat ürettik. Ve bugün alnımız ak, başımız dik bir şekilde diyebiliyoruz ki; söz verdik, yaptık. O metroyu Buca’ya getirdik" dedi.

"YOĞUN BİR ÇALIŞMANIN ESERİ"

Hükümetin tek bir kuruş desteği olmadan İzmir’e kazandırdıkları yatırımın bir raylı sistem devrimi olduğunu aktaran Soyer, “Bütün devrimler gibi bu devrim de büyük bir kararlılık ve yoğun bir çalışmanın eseri. Hiç kimseye müdana etmeden, boyun eğmeden 7 gün 24 saat hizmet ilkesiyle çalışarak gerçekleştirdiğimiz bu devrimin tek bir kaynağı var; bu şehre duyduğumuz hizmet aşkı.” diye konuştu.

tunç-soyer-29

"BU GURUR İZMİR’İN"

Buca Metrosu’nun dünyada fizibilitesi en yüksek metro yatırımlarından biri olduğunu dile getiren Soyer, “Yüksek kredi notumuz sayesinde Buca Metrosu için 4 yıl geri ödemesiz, 12 yıl vadeli 490 milyon Euro’luk yatırım finansmanı sağladık. Bu rakam ilk duyulduğunda devasa bir rakam gibi gelebilir. Fakat yaptığımız fizibilite çalışması şunu gösteriyor. Günde 400 bin vatandaşımızın kullanacağı Buca Metrosu yılda 45 milyon Euro ciro yapacak. Bu ne demek biliyor musunuz? Metro hattımız işler vaziyete geldiğinde kredisini kendi kendine ödeyebilecek.  Dünya genelinde bir metronun kendi finansmanını karşılama süresi ortalama 30 yılken biz bunu yarı süresinde gerçekleştireceğiz. İzmir tarihinin en büyük yatırımını, bu büyük raylı sistem devrimini, kimsenin cebinden 1 kuruş çıkmadan gerçekleştireceğiz. Bu gurur bizim. Bu gurur İzmir’in” açıklamalarında bulundu. 

GERİ SAYIM BAŞLADI 

Metronun Buca’da derin bir nefes aldıracağını aktaran Soyer, “Buca’nın en uzak mahallesi Çamlıkule ile İzmir Körfezi arasındaki ulaşım süresi 15 dakikaya inecek. 13 buçuk kilometrelik Buca Metrosu’ndan günde 400 bin hemşerimiz yararlanacak. Yani her 10 İzmirli’den 1’i Buca Metrosu’nu kullanacak. Metromuz, ulaşımın en yoğun olduğu saatlerde 90 saniyede bir hareket edecek. Hat üzerinde her biri altı vagondan oluşan tam 20 tren seti çalışacak. Bugün ‘köstebek’ dediğimiz tünel sondaj makineleri TBM’ler yerin altına iniyor.  2025 yılının aralık ayında, o tünelin sonundaki ışığı göreceğiz. 90 metre uzunluğunda ve 6,5 metre çapında olan 2 TBM ile başlatacağımız tünel kazıları, önümüzdeki aylarda toplamda 4 TBM ile sürdürülecek. Şu anda bu şantiyede 500’den fazla emekçi 24 saat boyunca İzmir tarihinin en büyük yatırımını bitirmek için çalışıyor. Hedefleri metronun ilk etabı olan Üçyol Şirinyer arasını Haziran 2026’da tamamlamak. Bugün arkadaşlarım, Forbes Çarşısı’na geri sayım aracını koydu, 890 gün... Yarın 899 ona göre arkadaşlar. Günü sayıyoruz. 2026’da Şirinyer Metrosu’nu açmış olacağız” dedi. 

TARİHİ BİR PROJE

Üçyol – Buca arasında tam 11 duraktan oluşan Buca Metrosu’nu hiçbir gecikme olmadan bitirmeye muktedir olduklarını kaydeden Soyer, “Buca Metrosu’nun devrim niteliğinde çok önemli bir özelliği daha var... İzmir sahilini iç kesimlere bağlayan ilk kesintisiz toplu ulaşım koridoru olması... Bu nedenle sadece büyüklüğü açısından değil, İzmir’in kentsel gelişimi açısından da tarihi bir proje... Buca Metrosu ile üç raylı hattımızı birbirine bağlıyor, İzmir’i demir ağlarla örüyoruz. Buca Metrosu; Narlıdere – Bornova metro hattı ile Üçyol’da, İZBAN ile Şirinyer’de ve önümüzdeki dönemde yapacağımız Karabağlar – Gaziemir metrosu ile General Asım Gündüz istasyonunda kesişecek” ifadelerini kullandı.  

İzmir açıklarında 57 düzensiz göçmen kurtarıldı İzmir açıklarında 57 düzensiz göçmen kurtarıldı

"TEK BİR ‘U’ HARFİ YOK"

İzmir'de Ulaştırma Bakanlığı’nın tek bir metro yatırımı olmadığına dikkat çeken Başkan Soyer, “Bu şehirde Ulaştırma Bakanlığı’na ait tek bir ‘U’ harfi yok. Türkiye’de kendi metro hattını, sadece kendi imkanlarıyla yapan tek bir belediye var. İzmir Büyükşehir Belediyesi... Şu anda 3 ayrı hafif raylı sistemin inşaatı harıl harıl devam ediyor. Her birinde yüzlerce personelimiz alın teri döküyor. Önümüzdeki şubat ayında Cumhuriyet tarihine altın harflerle yazılacak iki büyük açılışımızı daha müjdelemek isterim; Narlıdere Metrosu ve Çiğli Tramvayı... İzmir’i demir ağlarla örme hedefimizin çok önemli iki ayağını oluşturan bu projeleri görev sürem içinde tamamlamanın gururunu yaşıyorum” diye konuştu.  

"İZMİR’İN HAKKINI KİMSEYE YEDİRTMEDİK"

Konuşmasının sonunda İzmir’in bugüne kadar gasp edilen haklarını İzmir’e geri vereceklerini belirten Soyer, "Oyunu her zaman demokrasiden, laiklikten, Cumhuriyet’ten ve Atatürk’ten yana kullandığı için cezalandırılan, üvey evlat muamelesi gören İzmir’in hakkını kimseye yedirtmedik. Yedirtmeyeceğiz! İzmir’den 40 alıp, 1 veren bu harami düzeni ya değiştireceğiz ya değiştireceğiz! Bunu beş yıldır yaptığımız gibi yine hep birlikte, omuz omuza başaracağız. Bizi seçtiniz, biz de hizmet etmek için buradayız ve sizlerin takdirleriyle hizmet etmeye devam edeceğiz. Raylı sistem devrimimiz Buca Metrosu, Cumhuriyetimizin 100. yaşına ve İzmir’e armağan olsun. Daima Cumhuriyet! Daima İzmir!” ifadelerini kullandı.


Programa CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Murat Aydın, muhtarlar, STK temsilcilileri ve belediye bürokratları katıldı.  

Kaynak: FATİH ÖZKILINÇ