CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, önümüzdeki yılın vatandaşlar için zorlu geçeceğini belirterek, 31 Mart seçimlerinin iktidara karşı bir "kırmızı kart" gösterme fırsatı olduğunu ifade etti. Polat, CHP'nin sosyal belediyeciliğinin diğer kentlerde de kendisini göstermesi gerektiğine vurgu yaptı.

Polat ayrıca, garanti yolcu sayılarındaki zararı gündeme getirerek, Zafer Havalimanı ve Ankara YHT Garı gibi yapı, işlet, devret projelerinde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Zafer Havalimanı'nda yapılan garanti ödemelerin yüksekliğine işaret eden Polat, iktidarın bu konuda yanıldığını ve milyonların havalimanına ödeme yaptığını belirtti.

CHP'li Polat'ın açıklamaları, kamuoyunda önemli bir yankı uyandırdı ve seçim öncesinde iktidara yönelik eleştirilerin dozunu artırdı.

ZAFER HAVALİMANINI İKİYE KATLADI

Menemen'de 23 Nisan: Minik Başkan, Büyük Coşku Menemen'de 23 Nisan: Minik Başkan, Büyük Coşku

7 Yıl önce hayata geçirilen Ankara Garındaki tablo ise Zafer Havalimanı için ödenen tutarı ikiye katladı. Bugüne kadar toplam 70 Milyon doların işletmeci firmaya ödendiğine dikkat çeken Polat, 2022 yılında 8 Milyon yolcu garantisinin edildiği gardan yararlanan yolcu sayısının dörtte birinde kalındığını, 2 Milyon 192 bin yolcunun yararlandığı Gar için işletmeci firmaya Hazineden ödenen tutarın 282 Milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi. 2023 yılında da tablonun değişmediği Ankara Garı için kur artışının etkisi ile birlikte Hazineden çıkan tutarın dudak uçuklattığını belirten Polat, rakamın bugünkü kur ile 500 Milyon TL’yi bulduğunu söyledi.

1 FİRMAYA ÖDENEN GARANTİ TUTARI, 690 BİN HANEYE BEDEL

Gelecek yıl yolcu garanti sayısının 10 milyona çıkacağı Ankara Garında ödenecek tutarın 1 milyarı bulabileceğine vurgu yapan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, tek kalemde 500 Milyon TL’yi havaya ödeyen iktidarın her geçen yıl bu projelere verilen garantiler nedeni ile  ödedikleri tutarın ikiye katladığının altını çizerek, 2022 yılında 690 bin haneye verilen Doğalgaz destek tutarı 590 Milyon TL olmasının düşündürücü olduğunu, kaynakların vatandaşa değil yandaşa gittiğinin en güzel örneğinin görüldüğünü söyledi. Bir şirkete ödenen garanti 500 milyon iken 690 bin hanede yaşayan yaklaşık 3 milyon vatandaş ise bir şirkete ödenen garanti bedeli etmiyor.  İktidarın övündüğü sosyal desteklerin yoksulluğun bitirilmesi değil yönetilmesinin iktidar için öncelik ve tercihleri olduğunu belirten Polat, 2022 yılında 1 Milyon 700 bin hanenin elektrik faturasını ödeyemediği için destek başvurusunda bulunduğunu, bugün gelinen nokta da elektrik faturasını ödeyemediği için 4 Milyon hanenin destek almak zorunda kalmasının vatandaşın durumunu da ortaya koyduğunu söyledi. Seçim sonrasına işaret eden Polat, gelecek yılın vatandaş için hem karanlık hem de soğuk olacağına dikkat çekerek 31 Mart seçimlerinin bu iktidara vatandaş tarafından kırmızı kart gösterileceği bir seçim olacağını, sosyal belediyeciliğinin en güzel örneği olan CHP’nin diğer kentlerde de kendisini göstermesi gerektiğinin önemli olduğunu belirtti.