Fenerbahçe, Süper Kupa maçını terk etmesi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi.

Süper Kupa maçında yaşanan olaylar sonrasında Fenerbahçe'nin çekilme kararı, kulübün disiplin kurulu tarafından incelenmek üzere PFDK'ya sevk edilmesine neden oldu.

Galatasaray ise "çirkin ve kötü tezahürat" ile "saha olayları" gerekçesiyle PFDK'ya sevk edildi.

Galatasaray'ın taraftarlarının maç sırasında yapmış olduğu çirkin tezahürat ve saha olayları, kulübün PFDK'ya sevk edilmesine yol açtı.

Süper Kupa Maçı ve Disiplin Kurulu Süreci

Fenerbahçe'nin Süper Kupa maçından çekilmesi ve Galatasaray'ın taraftarlarının saha olayları, Türk futbolunda tartışmalara yol açtı. Bu olaylar, PFDK'nın karar mekanizmalarıyla birlikte titizlikle incelenecek.

Aziz Yıldırım'dan şok açıklama | "Mourinho kimi isterse alacağız" Aziz Yıldırım'dan şok açıklama | "Mourinho kimi isterse alacağız"

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Hukuk Müşavirliği'nce 09.04.2024 tarihinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na yapılan sevk raporları aşağıda belirtilmiştir.

1-GALATASARAY A.Ş. Kulübü'nün 07.04.2024 tarihinde oynanan GALATASARAY A.Ş.- FENERBAHÇE A.Ş. Turkcell Süper Kupa müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca ve "saha olayları" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 52. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

2- FENERBAHÇE A.Ş. Kulübü'nün 07.04.2024 tarihinde oynanan GALATASARAY A.Ş.- FENERBAHÇE A.Ş. Turkcell Süper Kupa müsabakasındaki "müsabakayı terk etmeleri" nedeniyle Futbol Müsabaka Talimatı'nın 24/1-a maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine,

FENERBAHÇE A.Ş. Kulübü idarecisi AHMET KETENCİ'nin aynı müsabakadaki "sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi uyarınca 09.04.2024 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

TFF Hukuk Kurulu'nun Fenerbahçe'yi sevk ettiği Futbol Müsabaka Talimatı 24/1-a maddesi:

"Bir sezon boyunca müsabaka kıyafeti ile belirlenen ve ilan olunan saatte sahaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya başlamış bir müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca mevcut puanlarından galibiyet halinde verilen puan kadar puan silinir. Böyle durumlarda ilgili kulüp, hakemlerin masrafları ile diğer masrafları ve karşı takımın zararlarını karşılamak üzere TFF tarafından takdir edilecek tazminatı ödemek zorundadır. Bir sezon boyunca ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takım ligden çıkarılarak bir alt lige düşürülür ve bu müsabaka tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın hükmen galip gelmiş sayılırlar." (CUMHURİYET)

Editör: Nurican ALBAYRAK