Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili yazılarıma bir süredir ara vermiştim.

Bugünden itibaren her Perşembe günü haber kaynaklarımdan gelen bilgileri sizlerle paylaşacağım.

                                           *********

Gaziveren ve Çamlıköy direnişinin 60’ıncı yıl dönümü ve şehitler törenle anıldı
 
Törenlere Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, bazı bölge milletvekilleri, yerel yöneticiler, askeri erkan ve bölge halkı katıldı.
Her iki törende de konuşma yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta barış, huzur ve güven içerisinde yaşamayı ve Doğu Akdeniz’de devlet sahibi olmayı o yıllarda ödenen bedellere ve verilen şehitlere borçlu olunduğunu vurguladı. Tatar, “Kıbrıs Türk halkının yama olarak yalnızlığa itileceği, tehlikeli entrikalarla Anavatandan koparılacağı bir oyuna gelmeyeceğiz’ dedi. 
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törenlerde yaptığı konuşmalarda Gaziveren ve Çamlıköy Direnişinin üzerinden 60 yıl geçtiğini ve o günlerden bugünlere Kıbrıs Türkü’nün izolasyonlar ve ambargolar altında mücadelesinin devam ettiğine işaret etti.
Tatar, “Bu ülkede çocuklarımızı barış, huzur ve güven içinde geleceğe taşımak için soylu mücadelemizi hala  daha sürdürmekteyiz” dedi.
 
 
 
Erdoğan: "Şayet Türkiye'nin müdahalesi olmasaydı, bugün ne KKTC olurdu, ne de Kıbrıs Türkleri kalırdı"
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir ziyaretinde yaptığı konuşmada Kıbrıs konusuna da değinerek, tüm baskılara rağmen, şayet Türkiye'nin müdahalesi olmasaydı, bugün ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olacağını, ne de Kıbrıs Türklerinin  kalacağını belirtti, “Hatta belki de güneye yüklenmiş olsaydık, bugünün bir evladı olarak söylüyorum, artık güney-kuzey diye bir şey kalmaz, tamamen Kıbrıs bizim olurdu." dedi.
Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin yarım asır önce soykırımın eşiğinden döndüğünü, 1974 Barış Harekatında ülkenin dört bir köşesinden subayı, astsubayı, eriyle tam 498 Mehmedin şehit olduğunu kaydetti.
 
Töre, Azerbaycan Gazeteciler Birliği heyetini kabul etti
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Azerbaycan Gazeteciler Birliği Başkanı Ayaz Marziyeva ve beraberindekileri kabul etti.
Meclisten yapılan açıklamaya göre, Meclis Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde konuşan Başkan Töre, tek millet 3 devlet vurgusu yaparak, dijitalleşen çağ ile birlikte iletişimin değerinin arttığını, burada gazetecilere de önemli görevler düştüğünü söyledi.
Töre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Şuşa’ya davet etmesinden dolayı teşekkür ederek “Büyük bir adım atmıştır.” dedi.
Avrupa Birliği, Arap Birliği ve benzeri birliklerin dünyadaki varlığından bahseden Töre, Türk dünyasının da benzer bir oluşum içerisinde olmasının kendilerini mutlu ettiğini ancak bu birliğin daha da ileriye götürülmesi gerektiğini belirtti.
Karabağ zaferinin kazanılmasında Türk ordusunun moral ve teçhizat bakımından Azerbaycan’a destek verdiğini anımsatan Töre, askeri, ekonomi ve kültürel alanlarda işbirliği yapılmasının önemine değindi.
Azerbaycan Gazeteciler Birliği Başkanı Ayaz Marziyeva da her Türk vatandaşı gibi kendilerinin de KKTC’yi yavru vatan olarak gördüklerini ifade etti.  
 

Dış temsilciliklerde görev değişiklikleri yapıldı

Bakanlar Kurulu, KKTC'nin dış temsilciliklerinde bazı yeni görevlendirmeler yaptı, bazı temsilcilerin de görev süresini uzattı.
Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre,

Brüksel Temsilcisi Ayda Soylu’nun görev süresi 31 Temmuz 2025’e kadar uzatıldı.
KKTC Berlin Temsilciliğine 1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere Emine Andız Ertürk atandı.

Halen bu görevi sürdüren Beniz Uluer Kaymak, beş yıllık görev süresini dolduracağı için görevine Lefkoşa’da Dışişleri Dairesi merkez örgütünde devam edecek.
KKTC Bişkek Temsilcisi Mehmet Davulcu’nun görev süresinin 31 Temmuz’da sonlandırılmasına karar verildi.
Kemal Beyazbayram, 1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere KKTC Roma Temsilciliğine atanırken halen bu görevi sürdüren Mustafa Davulcu, merkeze alınacak.
KKTC Stockholm Temsilciliği misyon şefi görevine Hakan Aksoy, Budapeşte Temsilciliği misyon şefi görevine Çağrı Kalfaoğlu atandı. Her iki atama da 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek.
Stockholm Temsilciliği Misyon Şefi Murat Soysal, 1 Haziran’da geçerli olmak üzere merkeze alındı.
New York Temsilcisi Mehmet Dana’nın görev süresi 18 Haziran 2025’e kadar uzatıldı.
Beş yıllık görev süresi dolacağı için Mersin Konsolosu Zalihe Mendeli, 1 Ağustos’tan itibaren Dışişleri Dairesi merkez örgütünde görevini sürdürecek.
Doha Temsilcisi Mustafa Güven de yine 1 Ağustos’ta merkezdeki göreve dönecek.
KKTC İstanbul Başkonsolosluğu Enformasyon Tanıtma ve Basın Ataşesi Heves Gazi Emirtaneoğlu, 1 Ağustos itibarıyla Tanıtma Dairesindeki görevine iade edildi.
KKTC Doha Temsilciliği Misyon Şefi görevini 1 Ağustos’tan itibaren Huriye Hançerli üstlenecek.
1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere KKTC Bişkek Temsilciliğine Tahir Gazi atandı.
Özgür Ezel’in Budapeşte Temsilciliği misyon şefi görevinin 31 Temmuz itibarıyla sona ermesine karar verildi.