Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, cumartesi günü genelinde yağış beklenirken, Arabistan ve Afrika'dan gelen çöl tozları da Türkiye'yi etkisi altına alacak.

TÜRKİYE Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, çöl tozunun Türkiye'ye Sahra Çölü ve Arabistan'dan geldiğini belirterek, özellikle cuma günü yoğunlaşmasının beklendiğini ifade etti.

Urla'da 19 Mayıs heyecanı! Urla'da 19 Mayıs heyecanı!

Çöl tozunun havada askıda kalmayacağını ve yağışla birlikte zemine ineceğini vurgulayan Prof. Dr. Yaşar, bu durumun toprağa doğal bir gübre etkisi yapacağını ve verimliliği artıracağını dile getirdi.

Ancak, çöl tozunun beraberinde getirebileceği potansiyel sağlık risklerine de dikkat çekildi. Solunum yolu hastalıkları, göz tahrişi, cilt problemleri, alerjik reaksiyonlar ve solunum yolu enfeksiyonları gibi sağlık sorunları çöl tozuna maruz kalan kişilerde görülebilecek olası etkiler arasında yer alıyor.

Bu nedenle, özellikle hassas olan kişilerin çöl tozundan korunması ve maruz kalmayı en aza indirmek için uygun önlemlerin alınması önem arz ediyor. Çöl tozunun etkisini azaltmak için kapalı ortamlarda bulunmak, maske ve gözlük gibi koruyucu ekipmanların kullanımı, dışarıda uzun süreli aktivitelerden kaçınmak gibi önlemler alınabilir.

Editör: Sedef Didem Ezme