Trafik sigortası fiyatları artık daha öngörülebilir ve makul olacak! Yılbaşından bu yana yaşanan yüksek zamlar ve poliçe yaptırma oranlarındaki düşüş, yetkilileri harekete geçirdi. Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SDDK), yepyeni bir fiyatlandırma sistemi uygulamaya koyuyor. Bu sistemde, trafik sigortası fiyatları asgari ücret zammına da bağlı olarak belirlenecek. İşte merak ettiğiniz tüm detaylar:

Sorun neydi?

Yılbaşından itibaren trafik sigortası fiyatları %30 civarında arttı.

Bu yüksek zamlar, vatandaşların tepkisini çekti ve poliçe yaptırma oranlarını düşürdü.

Yeni sistem nasıl çalışacak?

Artık trafik sigortası fiyatları, "hasar maliyet endeksi" adı verilen bir endekse göre belirlenecek.

Bu endeks, otomobil parça ve onarım fiyat artışlarını, enflasyonu ve en önemlisi asgari ücret zamlarını kapsayacak.

Ne gibi faydaları olacak?

Uzmanlar, aylık zam oranlarının %5-%10'dan %2-%3'e düşmesini bekliyor.

Sigorta acenteleri, asgari ücretin dikkate alınmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor. Bu sayede, temmuzda asgari ücrete zam yapılmazsa trafik sigortası fiyatları da büyük artış göstermeyecek.

Fiyatlandırmayı kim belirleyecek?

Sigorta şirketleri, hasar maliyet endeksine göre kendi primlerini belirleyecekler.

Bu endeks, bir anlamda sigorta şirketleri için de bir sınır olacak. Sürücüler fiyata itiraz hakkına sahip olmasa da, sigorta şirketleri de "az artırdım" diyerek düşük fiyat teklif edemeyecek.

Kasko fiyatları değişecek mi?

Hayır. Kasko, özel bir poliçe olduğu için hasar maliyet endeksinden etkilenmeyecek. Sigorta şirketleri kasko fiyatlarını serbestçe belirlemeye devam edecek.

Sahte poliçelere dikkat!

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), sahte poliçe satışı konusunda vatandaşları uyarıyor. Trafik sigortası yaptırmak isteyenlere yaklaşan dolandırıcılar, sahte poliçe satarak mağduriyetlere yol açıyor.

Sıfır aldığı aracı ekspertize soktu, hayatının şokunu yaşadı! Sıfır aldığı aracı ekspertize soktu, hayatının şokunu yaşadı!

Ne yapmalısınız?

Trafik sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız veya mevcut poliçenizi yenileyecekseniz, güncel fiyat tekliflerini karşılaştırın.

Sahte poliçelere karşı dikkatli olun ve Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi'nin (SBM) web sitesindeki Trafik Sigortası Teklif Karşılaştırma ekranını kullanın.

Editör: Nurican ALBAYRAK